ONKOHAN KONEISSA PAINEET KOHDALLAAN, KUN ENNEN EI OLLUT MITÄÄN ONGELMIA, MUTTA SITTEN HESAAN LASKEUTUESSA ÄLYTÖN PISTÄVÄ KIPU KORVAAN JA SEUR.AAMUNA TYYNYLLÄ VERTA. KORVAKALVO PUHKESI.SE SELITTYI SILLÄ, ETTÄ KURKKUNI OLI KIPEÄ JA YHTEYS KURKUSTA KORVAAN TUKOSSA. MUTTA SEN JÄLKEEN AINA KUN LENTÄÄ JA LASK. PISTÄÄ KORVIIN KOVAA VAIKKA EI OLE MITÄÄN FLUNSSAA. LEKURI SUOSITTELI NASOLIN TIPPOJA NOUSUSSA JA LASKUSSA JA LIMAKALVOJA ALENT. TABUA ENNEN LASKUA MUTTA EI AUTTANUT. ONKO MUILLA SAMANKALTAISIA ONGELMIA PALOJON OLEN MUUTAMALTA KUULUT SAMAA.
KORVIIN PISTÄÄ LASKEUTUESSA
6
1955
Vastaukset
- Apina
Kokeilepa pyytää matkustamohenkilökunnalta apua. Todennäköisesti tuovat mukit minkä sisäpohjiin on laitettu nenäliinat ja ne uitettu kuumassa vedessä. Näitä sitten pidät laskuissa ja nousuissa niin eipä pistä ainakaan niin kamalasti. Kokeiltu on, monet kerrat. Toimii.
- Apina
painat niitten mukejen suuaukon korvaonteloitasi kohden ja annat höyrytä ja paineen tasaantua. Sortsi.
- kärsin tästä
Luulin pupuksi aikoinaan kuvailuja korvakivuista lennoilla, mutta sitten satuin olemaan nuhassa ja nyt ymmärrän miksi vauvat parkuu välillä kuin viimeistä päivää nousuissa ja laskuissa. Itse luulin pään halkeavan niin hirvittävä oli kipu. Ilmeisesti nuha oli turvottanut kaikki "röörit" umpeen. Apteekista saa nykyisin lennolle tarkoitettuja paineen tasaus tulppia. Ovat kertakäyttöisiä ja epämukavia mutta parempia kuin kipu, joten olen ostanut niitä ja ne auttavat.
- lomalento
koneesta kestävät ja pestävät Air-plugs silikooniset paineentasaustulpat, helpotti huomattavasti. Maksoivat muistaakseni n. 6€
- ensi viikolla lennolle
lomalento kirjoitti:
koneesta kestävät ja pestävät Air-plugs silikooniset paineentasaustulpat, helpotti huomattavasti. Maksoivat muistaakseni n. 6€
Saakohan noita tulppia ostaa myös kotimaanlennoilla koneesta? Vai voiko ostaa jostain etukäteen?
- oli myös
sama ongelma. Se hoitui samoin kuin tuolla eräällä kirjoittajalla eli tuolla kertakäyttömuki systeemillä. Auttoi sekä laskuissa että nousuissa..on toki hassun näköistä mutta ei sen väliä kun auttaa asiaa kuitenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921806- 851262
- 1101133
- 72985
- 105909
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56838- 47751
- 36742
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47691- 33673