Kuinka on mahdollista, että mökkikansa on unohdettu digisignaalin heikkona saatavuutena. Tuntuu että kaikki keinot on käytetty, antennifirman mieskin kävi mittailemassa ja sanoi ettei antennissa ole tarpeeksi tehoa, vaikka se on juuri ostettu nimikkeellä digiantenni. Lupasi ilmoitella kun löytää tehokkaamman antennin, mutta eipä ole kuulunut mitään.
DIGIBOXIN näkyvyysongelmat mökeillä
surkeaa
103070
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Meillä on mökki tuolla keskisuomen eteläosassa, keskellä metsää - ja hyvin näkyy digi pienen Tarjoustalosta(?) ostetun antennin kanssa. Kattoantennia ei käytetä ollenkaan. Antenni sijoitettu telkkarin viereen.
täällä Turun saaristossa Lidlistä ostettu
antenni kirjahyllyn päällä ja hyvin näkyy
kaikki kanavat.
Alkuperäinen kirjoittaja taitaa nyt yleistää liikaa..
Pöytäantennit on myös kokeiltu ja palautettu liikkeeseen. Antennia on nostettu, laskettu ja siirretty sekä antennivahvistin hankittu. Alue on Kristiinankaupungissa. Etelä-Suomessa voi tilanne olla parempi (signaalit voimakkaampia) TV1 ja TV2 kyllä näkyy, mutta siihen se sitten jääkin. Muut on niin rakeisia ettei voi katsoa.
Useilla tutuillani on samat ongelmat etenkin monilla Lapissa. Moni on tullut laittamaan meilläkin asian kuntoon, mutta siihen se on jäänyt. Pari viikkoa voi näkyä (ehka heijastuman kautta) Sitten sekin katoaa.
Jotkut kanavat näkyy mutta jos tuuli heiluttaa pihakoivujen oksia niin ei pysty katsomaan mitään kanavaa.
Viime talvena kaikki kanavat näkyi hyvin kun tuo tikipoksi tuotiin tänne.Nyt ei mitäänn.
Tsekkaa digita.fi sivuilta onko mökkinne edes näkyvyysalueella (virallisesti) Turha sinne on sitten antenneja ja vahvistimia hankkia jos ei signaalin teho riitä. Itselläni on samanlainen ongelma vaikka olen näkyvyysalueella. Mökki kun sattuu olemaan sopivasti "montussa". On siitä plussaakin, lapset on keksineet, että ulkonakin on paljon tekemistä!
On tarkistettu, Pyhävuori on aivan lähellä jopa näköetäisyydellä kaukana kukkulalla. Mutta toki tie hieman laskee, mutta ei kuitenkaan montussa. Toki isoja puita on aika lähellä, mutta eivät ole meidän, joten ei voi kaataakaan. Tuuli kyllä vaikuttaa myös näkyvyyteen, jotkut sanoo kun puihin tulee lehtiä että nekin estää. Mutta minkäs sille voi.
meillä mökki Tammelan länsiosassa ja digilähetys tulee ison kuntamme toiselta laidalta.
Analogisena näkyi vahvistimellakin kanava 1 oikein hyvin, 2 surkeasti ja 3 tyydyttävästi. Kanavaa 4 ei löytynyt ollenkaan.
Antennivahvistin on aina pitänyt olla. Se on ihan lähellä haravaa ulkona räystään suojissa.
Haravaksi vaihdoin pienestä log-periodisesta n. 1 m UHF-antenniin. Vielä suurempikin olisi ollut saatavana, mutta en uskaltanut sellaista ostaa, kun ajattelin että tuuli vie. Antenniharava on vain puuseipäässä kiinni räystään alla alle 3 m korkeudella maasta ja hieman yli 2 m korkeudella verannan lattiasta. Seipään olen kiinnittänyt vielä räystään alalaudoitukseen kiinni.
Digit. tv-kanavat näkyvät oikein hyvin, paitsi urheilukanava hieman pätkii. Lähetys ei vielä tällä kanavalla ole ihan kunnossa. Taitaa olla n. 9 kpl "ilmaisia" kanavia jotka näkyy nyt entisen 3 sijaan. Maksukorttia en ole hommannut, eipä niin paljoa jaksa tv:n katselu kiinnostaa, varsinkin mökillä.
Antenni voi siis saada hyvän kuvan vaikka läheltä maan pintaa. Jos tulisi ongelmia kuvan saamisessa, laittaisin varmaan sellaisen ison, ehkä yli 1,5 m pitkän antennin. Meillä on mahdollisuus kaataa puita lähettimen suunnasta, koska mökki sijaitsee metsätilalla. Lähetyksen suunnalla on ainakin 400 m matkalla omaa puustoa josta voisi harventaa isompia puita pois.
Täytyy sanoa että paremmmin tv-kanavat näkyvät mökillä kuin kuin kotona kaupungissa HTV:n kaapeliverkossa, johon emme vielä ole hommanneet digiboksia.
Ostin kotiin kalliin? (90€) antennin, koska siihen aikaan lähin tukiasema oli 60km päässä. Sillä kuva näkyi hyvin ja pätkii harvoin. Nyt saimme tukiaseman näköyhteyden päähän (n5km). Samalla antennilla samoilla laitteilla ei signaalin teho noussut juuri lainkaan. Kuvassa muutosta ei huomaa, mutta pätkiminen on vähentynyt koska puita ym esteitä ei ole. Eli jos alkuperäisen kysyjän tilanteessa tukiasema on näkyvissä, niin ensimmäinen huoli olisi antennin herkkyys tai taajuusalue. Antennin pitää soveltua digi vastaanottoon ja useasti on niin että vanhan antennin taajuusalue loppuu kesken. Digitan sivuilta näkee millä taajuusalueella lähin asema lähettää (MHz) ja antennin taajusalueen pitää yltää tämän yli. Halpoja (n15€) antennivahvistimia voi kokeilla ensihätään. Silloinkin on varmistettava taajuusalue jolle se soveltuu. Varmista myös että antennikaapeli ja liittimet on kunnossa, maakarvat kiinni ja pituus vain sen minkä tarvitset ettei tule turhaa häviötä. kauniisti kun kysyy, niin joistakin liikkeistä saa antennin testattavaksi, maksu vasta jos haluat ostaa sen.
Aina kannattaa hankkia paras ammattiliikkeestä löytyvä antenni, eli noin 2.5 metriä pitkä jopa 100-elementtinen, hinta reilu 100€ digikanaville. Ei löydy marketeista vaan ainoastaan ammattiliikkeistä. Hyvissä olosuhteissa silloin analoginen kuva täysin pyrytön ja aina parempi kuin minkään vahvistimen kanssa. Huonoissa olosuhteissa lisäksi maston huippuun antennielementin luo antennivahvistin jolle sähkönsyöttö antennikaapelia pitkin. Oma mökki 80 km lähetinmastosta juuri näkyvyysalueen rajalla, ja lisäksi 80 metriä mökkiäni korkeampi mäki välissä, mutta silti YLE:n kanavat melkein aina toimii, ja muut kanavat aina. Laadukkaalla antennilla ja vahvistimella signaali hieman alle sallitun minimin digiboxin mittarilla, mutta siis toimii.
www.digitv.fi:ssä on aika hyvä kotitalouksien antenniohje. Siitä saa jotain osviittaa millainen antennin pitäisi olla. saas nähdä pareneeko tilanne yhtään kun analogiset lähetykset loppuvat. periaatteessa silloin voisi olla sauamaa saadaa lähetyksiin lisää bittejä pystyyn.