Asutaan kerrostalon alimmassa kerroksessa, ja parveke on aivan maan tasalla (laatoituksen jälkeen alkaa nurmikko suoraan) Pian syntyy vauva ja tarkoitus olisi, että pikkukaveri voisi tuossa meidän pihalla ottaa päiväunia. Ongelma on, että täällä on muutama kissa, joita ei pidetä kiinni, enkä haluaisi, että ne pääsevät hyppäämään vaunujen päälle.. lisäksi tekis mieli saada näkösuojaa parvekkeelle.
Ajattelin hankkia esim. 1,5m korkeaa ristikkoaitaa tuohon laatoituksen reunalle ja rakentaa puusta kasvualustan siihen juurelle. Onglema on nyt siinä, että olen näin kamalan myöhään liikkeellä, ehtiikö tässä enää mitään köynnöstä istutella/ ehtiikö mikään enää ennen syksyä yhtään kasvaa? IV-alueella asutaan, eli sen mukaan osaisko joku suositella sopivaa köynnöstä?
Alimman kerroksen "parvekkeelle" näkösuojaa
2
695
Vastaukset
- S.arts.a
Ehtii niitä köynnöksiä istutella.Monivuotiset alkaa sit ens keväänä kasvella kevään tultua.Jos nyt haluat äkkiä jotain kasvamaan,osta valmiita isoja taimia tai laita äkkiä kasvamaan itse.Ruusupapu on tosi nopea kasvamaan,liota pavut ensin ja laita multaan,kasvata vaikka ens sisällä ja sit laitat partsille kasvamaan.Niin nopea kasvamaan,että myöhäisen pelastus,ellei tuu kovin kylmät ilmat.
Paras jos saat taimia valmiina.
Pidä vaunujen päällä aina ötökkä verkkoa,meillä punki pikkulinnut vaunuihin.Laita se aita ja viritä säleikkö.Ihanteellista ois jos voisit laittaa säleikön-verkon koko parvekkeelle.
Säleikkö on helppo tehdä ja halpakin,esim.pysty suuntaan olevia rimoja oleva säleikkö on tosi helppo tehdä ja tyylikäskin.Elementtejä on kyllä kaupassa valmiinakin.
Kissat ei muuten ole ainoa,eikä ollenkaan pahin vauvan vihollinen vaunuissa.Oravat,hiiret ja rotat kiipeää ja puree.Linnut nokkii,joten suosittelen sitä verkkoa vaunyuihin kesät talvet,ainakun laps siellä nukkuu.Ja tarpeeks iso verkko,ettei sieltä pääse jostain luikahtamaan vaunuihin.
http://www.vaunuaitta.fi/tuotteet/vaunu-jaratastarvikkeet/kissaverkkoyleinenmalli/- S.arts.a
http://www.lastenturva.fi/tuotevalikoima/turvatuotteet/clippasafe_hepe.html
Näppärä osais tehdä tollasen unisuojan itsekkin,yks tuttu teki vauvan sängyn päälle perheessä olevan kissan vuoksi tollasen suojan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662298Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381893Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣281602Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711560Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.921366Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1841214Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1221170Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬241130En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9952- 77949