Mistä hakukoneelta saa oikeita äkkilähtöjä? En tarkoita noita hakukoneita jotka ovat jonkun matkanjärjestäjän kaikki matkat merkitty äkkilähdöiksi! Kun niitä katselee niin jollain on kahden tai jollain yhden matkanjärjestäjän kaikki matkat merkattu äkkilähdöiksi. Hinta on se listahinta jolla sitä kaupataan kaikkialla!!
On olemassa todellisia 1-2 vrk: lähtöjä jossa voi olla hotellikin määrittämätön ja hinta -50%-70% normaalihinnoista. Kuulin eräältä matkanjärjestäjältä, että ne myydään jollekkin sopivasti!
Kuka tietää mistä niitä mahdollisesti löytyy?
Hyvää kesälomaa kaikille! Kun katselet talvilomapaikkoja kurkkaa Rukalle: www.aurinkopaikka.net ,on kiva paikka!
On olemassa todellisia 1-2 vrk: lähtöjä jossa voi olla hotellikin määrittämätön ja hinta -50%-70% normaalihinnoista. Kuulin eräältä matkanjärjestäjältä, että ne myydään jollekkin sopivasti!
Kuka tietää mistä niitä mahdollisesti löytyy?
Hyvää kesälomaa kaikille! Kun katselet talvilomapaikkoja kurkkaa Rukalle: www.aurinkopaikka.net ,on kiva paikka!
Vastaukset 34
Vanhimmat
Ei mieleesi ole tullut katsoa matkanjärjestäjien
nettisivuille???
Toki niistä löytää! Tarkoitin olisiko sellaista yhtäpaikkaa jossa olisivat näkyvillä kaikki oikeat nopeat lähdöt. En ehkä kirjoittanut tarpeeksi selvästi mitä ajattelin.
Oisko tästä apua
http://www.kuumat.com/
Ei tuosta ole hyötyä, kun siinä on vain linkkejä muihin sivustoihin.
On tosiaan matkatoimistojen kulta-aikaa! Ajatelkaa matkojen hintoja markoissa! Eihän hinnat ole nousseet kuusinkertaiseksi! Kyllä on ilmaa välissä! Tosiaan oikeita äkkilähtöjä ei saa jos ei ole suhteita!
Täällä on ihan sama kuin katsoo huonekalualennuksia. Elikkä nyt ale aikaan on oikeita hintoja muulon on 20-70% ylihintaa! Kannattaa odottaa oikeita hintoja!
Hyvää kesää!
Mikähän lie,kun Aurinkomatkat on selvästi Tjäreborgia ja Finnmatkoja kalliimpi?? Ja nuo äkkilähdötkin Aurinkomatkoilla ei paljo kummempaa tarjoa...jotain 50 - 100 euroa pois hinnasta ainakin tässä vaiheesa. Vois ennustaa, jotta jos aikovat tavaraa myydä tänä kesänä, niin hinnantarkistus alaspäin on tarpeen. Vai??
Jos on tarjottavat menneet kaupaksi täydelläkin hinnalla, niin mitäpä suotta hintoja alaspäin tarkistelemaan??? Bisnes is bisnes, ja hyväntekeväisyyshommelit on Marttojen heiniä.
Aurinkomatkat ilmoitti jo viime talvena (vai oliko jo syksyllä), etteivät he tulevaisuudessa (juuri tänään) lähde polkumyyntiin; ei ennakkovarauksissa, ei äkkilähdöissä. Ja lähes samaa kaavaa näyttää noudattavan finnmatkatkin. Kahden päivän seulonnalla havaitsin, että Tjäre se vasta KALLIS äkkimyyjä on. Hehän eivät takaa että saat sen paketin minkä ostit. Jos ostat huoneen merinäköalalla (muista lukea matkaohjeet), niin monen mutkan takana lukee "saattaa olla ettei ole merinäköalaa, riippuu hotellin varaustilanteesta". Tjäre siis pesee tuollatavalla kätensä. Sitä paitsi heidän halpalähtönsä ovat yhden-kahden tähden lutikkalinnoihin ilman mitään näköaloja ja hinnat niihin yhtä korkeat kuin Finnin ja Auringon normitaksat näköalallisiin ja parvekkeellisiin. Vertailu on kirjavaa ja monimutkaista - mutta hintojensa väärti. Löysin juuri lähes 5* äkkilähdön itselleni ja muijalleni. Halvalla saatiin 1880 euroa kun ei tarvitse tinkiä eikä tiristellä. Ei meille olisi kelvannutkaan joku surkea 1490 euron äkkilähtö missä hikiset turistilaumat läähättävät kylki kyljessä kuin paistoporsaat rantojen ja altaiden täytteenä.
Hinnat ovat halpaa kuin saippua nyt ennen koulujen loppumista.
Äkkilähtöjen hakukone: (ei mikään linkkilista)
http://www.matkaopas.info/akkilahdot/
Jep, linkkilistoja on aika turha katsella. Nykysin noita on monia jotka oikeesti osaa hakea äkkilähtöjä. Rantapallo varmaan paras http://www.rantapallo.fi/akkilahdot/
Kyllähän tuo "peli tasoittuu" melkoisesti kun monilla toimistoilla on hinnoiteltu: mm.lennolla ruokailu, matka hotellille erikseen. plussaa helposti tuo 50e eikä riitäkään monesti - jos syö lennolla ja menee linkulla hotellille ja takaisin. Kyllähän myös eri toimistoilla on huimia eroja hotellien laadussa ja siainnissa - joskus 50e on pieni raha kun hotelli on hyvällä paikalla
Eiköhän toimistot ole tiputtaneet omia "kiintiöitään" tämän laman ansiosta.
Matkustaminen varmasti (hevostietotoimisto) vähentynyt
toden totta. Pitäisi olla sama hotla/majoitus, jotta repisi kunnon kisan kasaan.
Niin enpä usko sinällään jotta alta 2 tonnin ihan kunnon paikaa aivan varmasti saa, mutta kuitenkin jotain.
Aurinkomatkoilla on se etu/ominaisuus, että myyvät käsittäkseni vain määriteltyjä majoituksia, mutta niin tekee myös Tjäre (myy tosin myös Jokereita eli määrittelemättömiä) samoin kuin Finnmatkatkin.
Viime perjantaina, kun oli kehnompi sää, niin nuo 2 suuurinta, mutta ei Aurinkom. ilmoittivat radiouutisissa, jotta ovi/netti/puhelin surraa, kun taas Aurinkomatkojen edustaja totesi tämän kesän olleen ehkä hieman hiljaisempikin kuin viime kesä eikä säävaihtelut innostaneet asiakkaita ostoksille heidän toimistoihin, kuten yleensä käy.
NO VARMASTI ON hiljaisempi, kuin viime kesä. Miettikääs kuinka monesta firmasta on laitettu porukkaa "kilometritehtaalle" ja tuotantoa kiinaan tms. EI OLE monilla taas varaa matkustaa
Niinhän se saneeraa finnairkin jatkuvasti porukkaa pihalle ja myy kannattavat toiminnat ulkomaisille yrityksille (mm."keitering")
www.kuumat.com
Kyllä edullisiakin lähtöjä löytyy ja aivan loistaviinkin hotelleihin. Itse kävimme viime vuonna Bulgariassa Deturin matkalla. Olimme neljän tähden huoneistohotellissa. Kolmio neljälle hengelle oli 1300,-. Lähes uusi hotelli ja sen mukainenkin. Elokuussa olemme lähdössä Tjären matkalle Tunisiaan saman kokoiseen huoneistohotelliin, 1200,- Matkat olen bongannut netissä tarpeeksi usein seikkailemalla.
Tuolta löytyy ajoittain jotain.Tosiaan on kuonosti ettei halpoja äkkilähtöja oikein löydy. Tjäreborgin huutokauppaakin voi kokeilla jotkut on menneet aika halvalla.http://www.takeoff.fi
Katsopa Suomi24 Matkailun etusivulle. Sieltä löydät päivittäin vaihtuvia äkkilähtöjä eri paikkoihin.
http://matkailu.suomi24.fi/
Kyllä ne tarjoukset löytyvät matkanjärjestäjien omilta sivuilta, kokemusta on n 30 äkkilähdöstä. Ne vanhat jutut matkoista jotka maksoivat pikkuhiluja kun varasi päivää-kahta ennen on aikalailla historiaa, näin oli ennen nettiaikaa, nyt viimehetken lähdötkin menevät aika hyvin netin kautta.
Toinen tosiasia on että me suomalaiset ollaan sen verran matkailuhulluja että näin sesonkiaikana matkan useimmiten menevät eikä halpoja paljoa jää. Mutta loma-aikojen ulkopuolella kyllä, itse esim: 2vkoa helmikuussa Brasiliassa (Aurinkom.) n 600eur, nyt heinäkuun alussa 2vko Alanyassa 310eur(TakeOff) jne jne, jos pystyy matkustamaan lomakausien ulkopuolella niin hyvinkin edullisesti pääsee matkaan!
eikös esim. Tjäreborgilla usein ole vain yksi paikka, joten ainakaan perhematkailuksi siitä ei ole
Ja jos ei halua määrittelemätöntä majoitusta, jos haluaa suunnitella matkaa... sopii vain sinkuille ja nuorisolle...
on se vaan kumma, että kun kysyntää olisi ja matkatoimistot myyvät ei oota...
Moi!
Itse hakisin joiltain tällaisilta itse käyttämiltäni sivuilta,
kuten:
Kuumat.com
www.akkilahto.tk
www.akkilahto.fi
www.halvat.fi
Noita on netti pullollaan kun viitsii etsiä...
Tästä ainakin http://www.alennukset.com löytyy paljon suoria linkkejä.
Itse varasimme edullisen äkkilähdön, kun googlasin itseni sivulle www.omaloma.info ja siellä olevien linkkien kautta sain helposti katsottua edullisimman lähdön haluamallamme ajalle. Siellä oli teema matkoista äkkilähtöihin ja sitten ihan hotelli ja lennot oli varattavissa erikseen.
vanhentunut
sillä äkkilähtöhinnoista ei yleensä saa lapsialennusta. Lisäksi kun varaat matkan tarpeeksi aikaisin, saat hyvän ennakkovaraajan edun. Lisäksi saat juuri sen hotellin, jonka haluat. Pienten lasten kanssa rannan läheisyys on todella iso plussa.
NAPSU TAI KUUMAT.COM OVAT PARHAAT
kokeile joskus tätä
ota edullinen halpalento kohteeseen ja etsi edullinen majoitus
www.booking.com tai www.hotels.com sivustolta
olen tehnyt monta kertaa
Voisimpa sanoa.
Juu, onhan noita äkkilähtöjä useilta eri matkanjärjestäjiltä kerääviä palveluja useita. Sehän noissa on, että nuo matkayhtiöt tietenkin yrittää mahdollisimman pitkään myydä normihinnoin, mutta kyllä hyviä alennuksia edelleen löytyy. Yleensähän se menee niin, että sitä mukaa kun lähtö lähenee, niin hinta halpenee.
Aiemmin oli mainittu jo monia hyviä äkkilähtöhakukoneita, tässä yksi monipuolinen lisää: http://akkilahto.fi/akkilahdot
Joskus aikoinaan työkaverit, jotka sinkkuja ja pystyivät lähtemään lomamatkalle lomillaan ja eivät olleet tilanneet mitään matkaa etukäteen, menivät suoraan lentokentälle useinmiten Kastrupiin ja ostivat todelliset äkkilähdöt sieltä. Siis lennot ja paikanpäällä kohteessa menivät hotellista hotelliin ja kysyivät yöpymishintoja.
Näin saivat usein noin 50% -70% halvemmalla kuin jos olisivat tilanneet matkanjärjestäjiltä.
Tään linkitti mulle kaveri ku etsittiin meille lentoja:
http://www.äkkilähdötetelään.fi/
Täällä on listattuna miten löytää halvimmat äkkilähdöt ja lennot
ks. http://halpamatka.blogspot.fi/
Ei tarvitse kiittää.
Täällä on listattuna miten löytää halvimmat äkkilähdöt ja lennot
ks. http://halpamatka.blogspot.fi/
Ei tarvitse kiittää.
Täältä meidän perhe löytää helpoiten äkkilähdöt:
http://www.napsu.fi/matkailu/akkilahdot
Taas kuumottais lähteä talvea karkuun...