verson multimode meinaan. Piti aamulla lähteä töihi ni pykälää silmää lyötäessä ei tapahtunu mitää, kierrokset vaa nousi. Vietiin lavalla pajalle ja sinne jäi. Ny ootellaan mitä sieltä kuuluu. Onneks ei tartte niskan punottaa ku on takuuta vielä, harmittaa se kuitenki ku loma alkaa ens viikolla. Luotettava?
Se on ny rikki :(
Mats
224257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Moi, kerroppa mihin liikkeeseen auto vietiin. Saadaan selvitettyä onkp tarinasi totta.
Jyskälän OK:lle. Oletko Toyo korjaamolla töissä? Haluatko rekkarinkin vielä?
Kävitkö tarkistamassa epäilyksesi. Voisit jo ottaa ne viattoman toyotan lasit pois, ja myöntää että kyllä niihin toyotiin tulee vikoja samalla tavalla kun muihinkin merkkeihin, vai vieläkö epäilet? Luultavasti tämäkin aloittajan viesti poistetaan, koska ei ollut toyota myönteinen ilmoitus, vai joko sinä kävit tekemässä ilmoituksen? Aloittajalle täytyy toivoa että saavat ennen lomanalkua auton kuntoon.
jos se mitään lohduttaa:
http://www.whatcar.co.uk/car-review-readers.aspx?RT=382
kyseinen vaihteisto on osoittautunut erittäin ongelmalliseksi. Tehdas ei tunnu ottavan asiaan oikein mitään kantaa. Toivottavasti saat auton kuntoon lomaasi varten.
Lueppas vaikka täältä, BMW muun muassa käyttää tismalleen samaan toimintaperiaatteeseen nojaavaa SMG:tä M-malleissaan, samoin näitä sekventaalivaihteistoja (robotisoitu) on Porschella, Mersulla, Alfalla, Hondalla, Opelilla, Ferrarilla, Lamborghinilla, Smartilla. Ja lisää tulee!
http://www.bmw.fi/tekninen_sanasto.php?id=52
Muiden laatikot tuntuvat pelittävän hyvin, Toyotan MMT ei sitten millään?
MMT-Corollan tilanneena uteliaisuus iski, ja soitin k.o. yrityksen huoltoon tänään: ei ole jutussa mainitunlaista autoa korjattavana eikä heillä ole ollut Multi Mode-lootien kanssa ongelmia aikoihin. Ainoita softasta johtuneita tapauksia on ollut koko maassa muutamia, nimenomaan ensimmäisten Verso-mallien osalta, uudemmissa niissäkin ongelma on poistettu.
Eka viesti oli taas provo -aika vakuuttava sinänsä ellei asiaa olisi tarkistanut.
Ohje kiusanhenkisille provopelleille: perustakaa oma provopalsta, menkää pois asiapalstoilta.
soittelin oheiseen puljuun ja kysäisin että onkos joku Suomi24:n toju-palstalta soitellut ja udellut jotta onkohan jonkun sinne kirjoitelleen Verso MMT vaihdelaatikkoremontissa siellä. No, huoltoneuvoja purskahti nauramaan jotta vaikka olisikin niin puhelimessa hän ei tuollaisia kerro ulkopuolisille vieläpä jostain Suomi24:n toju-palstalta. Lisäsi vielä jotta millekään ulkopuoliselle taholle ei kerrota syitä miksi joku auto on heillä työnalla, se on ainoastaan heidän ja asiakkaan välinen asia. Arvaa vaan nolottiko jälkeenpäin?
Mikäs se sellainen palsta tämä on on kun 80% viesteistä poistetaan asiattomina jos kysyy ongelmista?
Onko tuo englantilainen juttu MMT:stä sinusta puutaheinää? Minäkin tiedän että ongelmia niiden kanssa on ollut ihan riittämiin vaikka täällä toista yritetään todistella vaikka omakin lehmä on ojassa.
tojotistin kirjoittamaan puuta heinää? Tuo vaihteisto on tunnetusti täysi pommi!
Ei tarvi palstaa montaa päivää lukea kun alkaa näkemään mitkä on ihan vaan provoja ja mitkä tosijuttuja.
Tietenkin voit tulla aukomaan päätäsi jostain tojolaseista päässä, mutta silti tiedät itsekkin ettei tätä kukaan usko.
Sait vastaukseksi linkkejä, joissa käyttäjät kommentoivat mmt-vaihteiston ongelmia. Viesti poistettiin! Törkyviestisi on sen sijaan jäänyt. Mikä mättää?
Eilen töist päästyäni käväsin korjaamol kyselemäs väliaika tietoja. Tilanne on se et sielt oli menny joku akseli ja laakereita ja nyt selvittävät mist uudet osat saadaa. Epäilivät auton kuntoo tuloa täl viikol ku on jo loma ajat, mut lupasivat et saan pitää sijasauton nii kaua ku oma on kunnos -hyvä!:)
Ps. Piruttaa muuten kysäsin työnjohdolt et onk joku kyselly puhelimel et on kuullu jostai internet foorumilt et tääl on korjaukses yks Multimode verso. Se rupes nauraa ja sanos et -ei oo soitellu kukaa autos perää.
Että auto pelas normaalisti illalla kun ajoit sen parkkipaikalle ja aamulla oli akseli poikki ja laakereita rikki?
Ei ollu akseleita poikki, vaan oli jokku poorit pettäny ja murut menny laakereihin jumittaen ne. Illalla auto pelas ihan normaalisti, aamulla ku piti lähtee ni ennen ku kierrokset nousi niin kuulus semmonen kahahdus ja auto vähä nyökkäs ennen ku mykisty. Nyt homma näyttää hyvältä saan sen pois pajalta kaiketi alkuviikosta, kiva ku alkaa loma.:)
Mats on palstan uusi hauska provovitsiniekka. Vai poorit pettäneet ja murut laakereihin? Hieno termi tuo poori, ihan uutta voimansiirtosanastoa.
Odottele Mats vielä muutama vuosi että tulet ajokortti-ikään!
Juuri tämän takia en erityisemmin pidä ääriuskovaisista.
No joo, ei mulla ole mitään multi mode-Versoa, juttu oli provo. Oli hauskaa et moni vastas! :D
Toyota on paras ja laadukkain eikä se mene koskaan rikki. sviddu mitä toive ajattelua.
Olen itse jyväskylässä tojotia myyvän ok-auton pikahuollossa töissä ja olen sitä mieltä, että toyotien väitetty vähä vikaisuus on pelkkä kupla.
Pasi honkonen automekaanikko OK-auto jyväskylä
Kirjoitit sitten aloittajan nimimerkillä, että Toyotan maine ei kärsisi huonosta ja heikosta automaatista?
Sorry, vahinko on jo tapahtunut ja laatikoita korjaillaan takuuseen kiihtyvällä vauhdilla.
Toyota on paras ja laadukkain eikä se mene koskaan rikki. sviddu mitä toive ajattelua.
Olen itse jyväskylässä tojotia myyvän ok-auton pikahuollossa töissä ja olen sitä mieltä, että toyotien väitetty vähä vikaisuus on pelkkä kupla.
Pasi honkonen automekaanikko OK-auto jyväskylä