vesiskootteri

miten paljon käytetty vesiskootteri maksaa suunnileen? haluaisin lähinnä istuttavaa mallia. onko se muuten halvempi kuin seisottava? tarviio vesiskootterin käyttöön kortin tai oman rannan yms. kertokaa kokemuksianne.
61931
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei tarvitse korttia, eikä omaa rantaa. Monessa paikassa vesiskoottereiden vesillelasku kielletty, sekä ajelu kielletty. Aiheuttaa yleensä ottaen aina pahennusta

Äänestä
  • Eikä ihme, että aiheuttaa pahennusta, koska jokainen tänä kesänä näkemäni jettiskootteri on päästellyt selvästi ylinopeutta 9 km/h nopeusrajoitusalueella. Mikähän kumma siinä on, että ei voi n 150 metrin matkaa ajaa asiallisesti? Paikka on salmi, jossa on veneranta ja vesillelaskupaikka ja siinä on usein soutuveneilijöitä ja jopa kajakkeja. Tarvitaanko jopa kuolonuhreja, jotta nuo saatanan terroristit saadaan kuriin?

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    Eikä ihme, että aiheuttaa pahennusta, koska jokainen tänä kesänä näkemäni jettiskootteri on päästellyt selvästi ylinopeutta 9 km/h nopeusrajoitusalueella. Mikähän kumma siinä on, että ei voi n 150 metrin matkaa ajaa asiallisesti? Paikka on salmi, jossa on veneranta ja vesillelaskupaikka ja siinä on usein soutuveneilijöitä ja jopa kajakkeja. Tarvitaanko jopa kuolonuhreja, jotta nuo saatanan terroristit saadaan kuriin?

    Yrittääkin olla tekemättä isoja aaltoja joita syntyy kun ajaa skootterilla hiljaa ja lisaksi skootteri on erittäin epävakaa hiljaisessa vauhdissa joten sen hallitsee helpommin kun on pikkasen enemmän vautia kuin 9km/h.

    Eikös se ole amerikan hommia laittaa ne terroristit kuriin

    Ps. uita sitä tupperware kippoasi sunnuntai aamuisin kello 03.00 - 07.00, ei ole jettiskootterita

    Äänestä

Kyllä vesiskuutterimiehet ovat usein ihan...
Tavanomaisin ja ikävin tapa on ryllätä ja pärisyttää
toisten mökkiranassa ja tuntitolkulla.
Jos ajaisivat vähintään 200m rannasta ja mieluummin ns matka-ajoa, eli maisemat ja ranna vaihtuvat, ei häiriötä juurikaan olisi.
Vesiskootterit ovat nopeita ja osaamattoman käsissä vaarallisia kuten moottorikelkatkin.
Muuten ihan kiva keksintö , mutta se häiriö se häiriö.

Äänestä

Ihan hauskaa hommaa. Bensaa vaan palaa, vaikka olisi nelitahti, mikä sen pitää ehdottomasti olla jos semmosen itelle hommaa. Kulutus on hanikan asennosta riippuen 10-30l/h.
Nykyaikaiset jetit on poikkeuksetta kaikki istuttavia, taitaa olla Miami vice ja Poliisiopiston ajoilta tuommoset seisottavat. En ole ainakaan ikinä nähnyt uusia seisottavia.
Uutta ei kannata suomesta ostaa, vaan hommata trilereineen päivineen vaikka saksasta, veroja kun ei tule.
Mökkiläisistä ei kannata välittää, eivät ne järviä ja meriä omista.

http://www.nettivene.com/simpleSearch.php?status=F&sid_boat_type=7&sid_sub_type=&sid_make=&pfrom=&pto=&yfrom=&yto=&lfrom=<o=&pwfrom=&pwto=&search=Hae

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ipa... kirjoitti:

miten paljon käytetty vesiskootteri maksaa suunnileen? haluaisin lähinnä istuttavaa mallia. onko se muuten halvempi kuin seisottava? tarviio vesiskootterin käyttöön kortin tai oman rannan yms. kertokaa kokemuksianne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu