En ole muutamaan kuukauteen Silja Europalla käynyt, mutta lähiaikoina on tarkoitus mennä ja tuli katsottua nettisivujakin. Niiden perusteella näyttää siltä, että Europalla ei enää ole Themaa, joka oli erinomainen gourmet-ravintola ja yksi hyvä syy Europa-risteilyillemme. Themaan emme pettyneet koskaan, ja ehdimme käydä varmaan kymmenen kertaa.
Todella murheellista, että kun Siljalla oli saatu uudistusprosessi vauhtiin, niin se myytiin joukolle joka pilaa sen. Uuden johtoporukan esittäytyminen Silja Europalla viime vuonna tosiaan kertoi mitä tulossa on. Ei ihme että Vikingillä menee hyvin. Tuskin mekään enää liiemmälti Tallinkia käytämme. Onhan tässä vuosien aikana tullut varmaan sata Silja-matkaa tehtyä.
Silja Europa ja Thema
8
948
Vastaukset
- anteeksi mikä
Milloin Europalla on ollut a´la carte ravintola nimeltä Thema? Mielestäni ei ainakaan viimeiseen 8 vuoteen minä olen ko.laivalla käynyt. Ainakin sen ajan a´la carte ravintolan nimi on ollut Maxim a´la carte.
Jos sitä johtoportaan laivaristeilyä tarkoitat mistä oli aikamoinen kohu... se ei ollut Silja Europa. Mitäpä luulet, kannattaisko sun ottaa asioista ensin vähän selvää ennen kuin alat purnaamaan?- J--K
Sehän oli siinä A'la carten sisäänmenon vieressä, noin 50 paikkainen pikku ravintola. Ollut kesäkuun alkuun asti omanaan, mitenkähän nyt, onko a'la cartea laajennettu?
Kannattais ottaa selvää, ennenkuin alkaa purnaan :)
Katso vaikka kansikartasta, kansi 8:
http://valkeatlaivat.net/laivasto/siljaeuropa1993/kansikartat/siljaeuropa1993-2007.htm - anteeksi mikä
J--K kirjoitti:
Sehän oli siinä A'la carten sisäänmenon vieressä, noin 50 paikkainen pikku ravintola. Ollut kesäkuun alkuun asti omanaan, mitenkähän nyt, onko a'la cartea laajennettu?
Kannattais ottaa selvää, ennenkuin alkaa purnaan :)
Katso vaikka kansikartasta, kansi 8:
http://valkeatlaivat.net/laivasto/siljaeuropa1993/kansikartat/siljaeuropa1993-2007.htmOlen luullut että ne ovat saman ravintolan kaksi erillistä tilaa :D Anteeksi erheeni.
- J--K
anteeksi mikä kirjoitti:
Olen luullut että ne ovat saman ravintolan kaksi erillistä tilaa :D Anteeksi erheeni.
Tuolta muuten löytyy Theman alkuvuonna ollut ruokalista:
http://www.tallinksilja.com/NR/rdonlyres/68E4CD7A-1A79-4ACA-BD66-5F2CF8FB5B3C/0/Themafinsveeng_0107.pdf
- että Thema kesän pois
Ilmeisesti hyödyntävät tilan a la carten käyttöön ja syksyllä palaa. Mutta Helsinki-Tukholma linjalla Bon Vivant palvelee =)
- J--K
Tuo on hyvin mahdollista, sehän oli hiljaisimpaan aikaan tammi-, helmikuussakin kiinni. Nyt voi olla taas, kun paljon matkustajia, lapsiperheitä, niin kysyntä "paremmalla" ala cartella vähäinen, joten vallattu maximille tila.
- krhm2
J--K kirjoitti:
Tuo on hyvin mahdollista, sehän oli hiljaisimpaan aikaan tammi-, helmikuussakin kiinni. Nyt voi olla taas, kun paljon matkustajia, lapsiperheitä, niin kysyntä "paremmalla" ala cartella vähäinen, joten vallattu maximille tila.
Eipä ole Themaa palautettu Silja Europalle. Sen nyt kyllä saattoi arvatakin, kun omistajat valmistavat itse ruokansa leivänpaahtimella.
- Anonyymi
Mitäpä tuohon on lisättävää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1035698Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys642536Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2371504- 931297
- 1241067
- 66827
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8761- 70747
- 52744
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17721