Useamman synnyttäneille

Millä viikoilla teidän lapset ovat syntyneet? Usein olen kuullut sellaista, että jos ensimmäinen syntyy ennen LA:ta, tulevat seuraavatkin "ajoissa". Liekö vaan legendaa...

Esikoiseni syntyi rv 39 1 ja olin valmistautunut siihen, että tämä toinen tulisi aiemmin, mutta ainakin viimeistään samoilla viikoilla.

No, nyt on juuri tuo rv 39 1 menossa ja jännittää melkoisesti :D !

Oikein kauniita heinäkuun päiviä kaikille!
191934
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

oikeasti siitä onko laskettu aika kohdallaan vai ei. Laskettuhan voi heittää pari viikkoa on se otettu sitten menkoista tai ultralla sanoo alan ihmiset joten..

Meillä on kaikki menneet yli. Kuitenkin vauvoista on ollut pääteltävissä että yksi meni todella rajusti yli ja istukak oli jo siinä kunnossa ja vauvakin laihtunut ja kuiva jne, kun taas eniten yli mennyt syntyi luultavasti aikalailla etuajassa sillä niin kinaista lasta ja verestävää istukkaa ei ollut nähty taas toviin kuulemma.. Kokenut kätilö osaa arvioida aika hyvin lapsen oikea-aikaisuuden sen syntyessä.

ja kun nyt mietin lähipiiriä niin kyllä on heittoja ollut samassa perheesä aika rajustikin.

Äänestä

Jännittää sinun puolestasi!!!

Meillä se ensimmäinen käynnistettiin aikaisin eli siitä ei oikein voi puhua tuon suhteen, mutta toinen ja kolmas synnytys ajoittuivat rviikolle 40 1. Molemmat. Noh, tämä nuorimmainen oli oikeastaan tullakseen tasan laskettuna päivänä mutta pidin jalat ristissä keskiyöhön asti :D

***

Äänestä
  • jos alkaa hiljakseen ja tilaisuus on, viskaa viesti tänne ennenkuin lähdet puskemaan? Tahtoo pitää peukkuja :D :D

    ***

    Äänestä

  • Tristar kirjoitti:

    jos alkaa hiljakseen ja tilaisuus on, viskaa viesti tänne ennenkuin lähdet puskemaan? Tahtoo pitää peukkuja :D :D

    ***

    Miepäs viskaan, jos vaan mahdollista!

    Eka synnytys alkoi vesien menolla ja poika oli maailmassa vasta 32 tunnin kuluttua siitä, joten jos samalla lailla mennään, niin ehdin laittaa vaikka useammankin viestin :)

    Äänestä

  • Hekotius kirjoitti:

    Miepäs viskaan, jos vaan mahdollista!

    Eka synnytys alkoi vesien menolla ja poika oli maailmassa vasta 32 tunnin kuluttua siitä, joten jos samalla lailla mennään, niin ehdin laittaa vaikka useammankin viestin :)

    "seuraillut täällä uteliaana" ;)

    Onnea koitokseen :D :D :D

    Äänestä

  • Sone kirjoitti:

    "seuraillut täällä uteliaana" ;)

    Onnea koitokseen :D :D :D

    Sitä onnea tarvitaankin, pelottaa nimittäin melkolailla :/

    Sektion olisin saanut voimakkaan synnytyspelon takia, mutta päädyin kuitenkin koettamaan normaalia synnytystä, jotta toipuminen olisi nopeampaa... On tuo esikoinen kuitenkin vielä niin pieni ja varsinainen sylipoika.

    Jospa tästä vaikka ensiyönä lähdettäisiin, kun on supistellut eilisestä lähtien enemmän ja vähemmän voimakkaasti.

    Tulen sitten kertomaan, miten kävi... :)

    Äänestä

Vanhin ajallaan hätäsektiolla. Kakkonen kaksi viikkoa myöhässä, käynnistettiin. Kolmas ajallaan. Neljäs kolme viikkoa ennen laskettua aikaa.

Äänestä

Ensimmäinen syntyi rv.39 6 ja toinen rv.40 1. Eli kahden päivän heitto oli. Ensimmäinen syntyessään 2970g ja toinen 2980g.

Äänestä
  • Eka käynnistettiin kahteen kertaan ja vauva syntyi 42 1, toinen syntyi itekseen rv.41 6. Kolmatta odotan rv.18 tasan nyt.. tää varmaan syntyy sit taas kaks päivää aijemmin kuin edellinen :D

    Äänestä

esikoinen syntyi raskausviikolla 38 0 ja kakkonen 38 1 =)

Onnea matkaan!

Äänestä
  • esikoinen synty raskausviikolla 40 2 ja toinen sunty raskausviikolla 40 3 ja kolmas synty raskausviikolla 41.

    Onnea matkaan sulle hurjasti!!!

    Äänestä

  • jonskuliini82 kirjoitti:

    esikoinen synty raskausviikolla 40 2 ja toinen sunty raskausviikolla 40 3 ja kolmas synty raskausviikolla 41.

    Onnea matkaan sulle hurjasti!!!

    Meillä ensimmäinen tuli 39 1 ja toinen 36 2

    Äänestä

  • ....... kirjoitti:

    Meillä ensimmäinen tuli 39 1 ja toinen 36 2

    mulla on lapset syntyneet viikoilla 40 6 ,40 6 ja 40 8 nyt olen jo menossa taas :D 40 2

    Äänestä

Eka syntyi 39 3. Toinen 38 3 ja kolmas 37 4. Eli aina vain aikaisemmin ovat tulleet, nyt jännittääkin tää neljäs, kun tällä hetkellä mennään 36. viikolla.

Äänestä

meillä esikoinen synty rv 40 4 ja kakkonen 41 4
onnea synnytykseen

Äänestä

joten tiedä häntä miten tuo pitäs tulkita....mutta olin kyllä varautunut että menee yli, joten oli positiivinen yllätys päästä jo kotiin vauvan kanssa samana päivänä kun olisi ollut la

Äänestä

Ensimmäinen syntyi 42 0, toinen 41 0, kolmas 42 3 ja neljäs 40 1. Nuorin on tänään 4 vrk ikäinen! =D

Äänestä
  • Vauvasta! :)

    Minulla menossa 39 3 ja alkaa aika tukalat olot olla jo.

    Äänestä

esikoinen syntyi rv 39 2 (ultran mukaan syntyi just laskettuna päivänä eli 40 0,, mut ei vaihdettu neuvolakorttiin joten toi 39 2 on "virallinen" viikko määrä),
kakkonen syntyi rv 40 2,
kolmonen käynnistettiin rv 42 0.

ja jos tästä joskus neljättä tehdään, niin must ainakin tuntuu että yli mennään taas käynnistykseen asti....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hekotius kirjoitti:

Millä viikoilla teidän lapset ovat syntyneet? Usein olen kuullut sellaista, että jos ensimmäinen syntyy ennen LA:ta, tulevat seuraavatkin "ajoissa". Liekö vaan legendaa...

Esikoiseni syntyi rv 39 1 ja olin valmistautunut siihen, että tämä toinen tulisi aiemmin, mutta ainakin viimeistään samoilla viikoilla.

No, nyt on juuri tuo rv 39 1 menossa ja jännittää melkoisesti :D !

Oikein kauniita heinäkuun päiviä kaikille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu