Mikä ero nokkahuiluissa

huilistiksiko?

Mikä ero on saksalaisotteisella ja englantilaisotteisella nokkahuilulla? En löytänyt vastausta edes wikistä. :(

3

6346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • molempia soittanut

      Saksalaisotteista nokkahuilua on helpompi oppia soittamaan, sormitus on siis yksinkertaisempi. Englantilaisotteisessa huilussa f:n sormitukseen tarvitaan oikean käden nimetön ja pikkurilli peittämään aukkoja, ainoastaan oikean käden keskisormi nousee ylös. Ja vastaavasti saksalaisessa otteessa ylhäällä ovat kaikki edellä mainitut. Molemmissa huiluissa c, d, e, g, a, h ja ylä-c soitetaan samalla tavalla. Eroja on sitten myös ylennysten/alennusten sormituksissa.

      Eli molempia huiluja soittaneena suosittelen saksalaista, sormitukset on nopeampi painaa mieleen ja myös harjoitella sujuviksi.

      • Hessu51bb

        saksalainen ote (F) on helpompi mutta ääni on vähän epäpuhdas. Jos ihan oikeasti soittaa muiden soittimien kanssa, englantilainen ote on parempi. Riippuu tietysti musiikista, kansanmusiikissa ei ole ihan yhtä tarkkaa kuin konserttimusiikissa.


    • Anonyymi

      Tietääkö kukaan, että kumpaa alakoulussa musiikinopetuksessa käytetään, saksalaisotteista vai englantilaisotteista nokkahuilua?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      57
      6685
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      58
      5905
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      114
      5198
    4. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      16
      3893
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3823
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      132
      3490
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3400
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      172
      2945
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2769
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      53
      2614
    Aihe