Moi,
Aloin miettimään, että kun ihminen on rajoittunut niin, että se ei pysty keskittymään periaatteessa kuin yhteen asiaan kerrallaan, niin miten olette ratkaisseet sen ongelman, että kun luennoitsija selittää edessä ja samaan aikaan pitäisi tehdä muistiinpanoja?
Itse olen miettinyt, jos jättäisi muistiinpanot kokonaan tekemättä luennoilla ja yrittäisi vain tajuta asian ja sitten myöhemmin kopioisi ne paikasta, jonne ne viedään sitä varten, että ne voidaan kopioida. Helposti ihmiset varmasti alkavat ihmettelemään, että miksi toi jätkä ei kirjoita muistiinpanoja ja sitten joutuu selittämään kaikille samaa asiaa.
Mutta kuulostaako tämä suunnitelma korvaanne järkevältä?
Muistiinpanojen tekeminen
7
2618
Vastaukset
- erias
ketään kiinnostaa miten toinen opiskelee :P.
Valintansa kullakin, oppimistapoja on erilaisia. Kannattaa kokeilla sitä muistiinpanojen tekemistä ainakin aluksi, ei se kovin vaikeaa ole kun siihen tottuu. Helposti ajatus lähtee harhailemaan jos ei keskity tarkkaan (kirjoittamisen takia) kuuntelemaan. Mutta tosiasiahan sekin on että se tieto mitä luennoitsija kertoo, löytyy varmasti jostain painettunakin. Mutta kannattaa tosiaan alkuvaiheessa kokeilla mikä tapa on itselle paras..- p3ijooni
Puolittain yritänkin vain jauhaa scheissee yleisesti matematiikasta, jos vaikka jotain hyviä opiskeluvinkkeja tarttuis mukaan :)
- Luennot on turhia
Opiskelen toista tutkintoani (töiden ohella) ja tein etukäteen päätöksen, että luennoilla en käy. Enkä ole käynytkään. Opin ensimmäisen tutkinnon aikana, että jos senkin ajan, kun istuu luennolla, käyttäisi vaikka tenttikirjan lukemiseen, niin tutkinnon voisi suorittaa puolessa normaalista ajasta.
Älä siis huolehdi muistiinpanoista tai luennoista. Pääasia, että opit sen mitä itseäsi kiinnostaa ja itsellesi sopivalla tavalla. Tenteistä kyllä pääsee läpi vaikka lukemalla vain kirjat.- p3ijooni
silleen se ois ehkä paras, että lukisi sitä kirjaa ja jos ei mene kaaliin, niin sitten käy luennolla kuuntelemassa sen kohdan, mitä ei tajunnut. Tosin oikean luennon löytäminen olisi kyllä varmasti vaikeaa. Saisivat nauhoittaa niitä jotenkin, että voisi sitten katsoa, mutta sillä tavoin ei voisi kysyä sitten itse luennoitsijalta.
Nooh, ehkäpä saan jonkin tutkinnon joskus vielä suoritettua. :) - opiskelijalle
Jos luet vain kirjoja, niin mitä lisäarvoa yliopisto antaa sinulle? Voisithan yhtä hyvin lukea itseksesi kirjallisuutta ilman mitään sidosta yliopistoon. Vai paperitko vain merkitsevät? Ei niitä luentoja huvin vuoksi järjestetä.
Itse koen, että kaikista merkittävimmät oppimani asiat ovat olleet niitä, joita ei tavallisista oppikirjoista löydy. Niitä saa luennoitsijoilta perussisällön päälle luennoilla sekä keskusteluissa heidän ja muiden ihmisten kanssa.
Tällaisia asioita ovat esimerkiksi luennoitsijoiden omat näkemykset, joita ei välttämättä ole painettu lainkaan. Luennoitsijat myös luovat kokonaiskuvaa siinä missä tenttikirjat ovat usein enemmänkin asioiden luetteloita.
Lisäksi ei tule unohtaa, että luennoilla on mahdollisuus aitoon vuorovaikutukseen luennoitsijan kanssa. Kirja ei vastaa lukijan omiin kysymyksiin. Ylipäänsä tieteessä keskustelu on hyvin olennaista. Jos sitä harjoittaa vain pakollisen osuuden seminaareissa, niin luulen, että opinnoistaan ei saa läheskään kaikkea mahdollista irti.
Luentojen merkitys varmastikin vaihtelee eri alojen välillä paljon. Omalla alallani ne ainakin ovat mielestäni hyvin tärkeitä. Sen sijaan eräässä sivuaineessa en kokenut luentoja yhtä merkittäviksi, mutta tämä voi johtua lähinnä siitä, että en ole niin innostunut tuosta alasta kuin pääaineestani.
- kulmalukko
Joillain kursseilla annetaan suoraan luentomateriaali netissä - siis se, mitä luennoitsija kirjottaa taululle/näyttää kalvoilla luennolla. Tuolloin ei ainakaan ole tarvetta omille muistiinpanoille.
- p3ijooni
Sehän kuullostaa ihan hyvältä tavalta. Tosin jos sen opiskelumetodin omaksuu ja sen jälkeen sitten tuleekin kurssi, jolla ei jaeta materiaalia, niin voi mennä se kurssi sitten munilleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1069616
- 494711
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021976Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html421961- 241660
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131401Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,401329Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54937Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v30913Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31912