Hmlinnastahan tuli jokaiselle soveltuvuuskokeeseen osallistuneelle kirjallinen palaute.. Oletteko saaneet siinä monta plussaa??? Mietin vain, kun itse sain ainoastaan 2, eli yhden molempiin "osioihin", niin olenko todella ollut niin huono, vai onko siihen merkitty jokaiselle ainoastaan kaksi kohtaa, eli mitkä oli omia vahvuuksia..??
Hämeenlinna okl soveltuvuuskoe!
ei opettajaksi!
41067
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minulla oli myös kaksi plussaa, yksi kummassakin kohdassa. Luulen, että kaikille, myös meille "ei soveltuneille" oli laitettu lohdutusplussat :)
Soveltuvuuskoe meni todella heikosti. Sain vain 20/30. Todella mietittävä viitsiikö hakea toista kertaa, vaikka omasta mielestäni olisin opettaja-ainesta.
Hämeenlinnaan on tosi vaikee päästä. Hakijoita hirveesti, mutta aloituspaikkoja vain vähän...
Kannattaa hakea muihinkin yliopistoihin jos vaan millään pystyy koulun perässä muuttamaan - edes muutamaksi vuodeksi. Voihan koulua vaihtaa sit Hämeenlinnaan myöhemmin.
Yks vaihtoehto on lukea avoimessa yliopistossa ja kysyä pääsiskö koulunkäyntiavustajaksi johonkin kouluun. Seuraavana vuonna hakee uudestaan.
Tai sitten voi hakea pääainetta jostain muusta tiedekunnasta ja ottaa sivuaineeksi kasvatustieteen.
Tiedän miltä tuntuu se kun olisi oikeasti halunnut joksikin, mutta soveltuvuuskokeessa tulee tiukka "ei soveltuvainen alalle". Täytyy vaan porskuttaa sitten toiseen suuntaan(vaikka helppoa se ei välttämättä ole).
"Voihan koulua vaihtaa sit Hämeenlinnaan myöhemmin."
Saat sen kuulostamaan niin helpolta. Sitä se ei kuitenkaan ole. Vaaditaan erittäin pätevät syyt, että pystyt vaihtamaan okl:stä toiseen. Lisäksi sinulla pitää olla suoritettuna tiettyjä opintokokonaisuuksia, ennen kuin voit edes haaveillakaan siirrosta. Ja silti, moni joutuu "vaihdon" tekemään pääsykokeiden kautta.
Muuten hyviä neuvoja.
Olet ihan oikeassa laitoksen vaihtamisesta, se ei ole helppoa. Opiskelin itse Hämeenlinnassa ja kaverini Kajaanissa. Hän pääsi vaihtamaan laitosta vasta kolmantena opiskeluvuotenaan, jolloin hän aloittikin jo gradun teon. Siltikään vaihto ei välttämättä kaikilta onnistu pelkillä papereilla.