Kannattaako

raittius?

Moi!
Olen ollut nyt viikon juomatta.

Ja rehellisesti sanottuna se on vuosiin pitkin aika minkä olen ollut juomatta.

Nyt oloni on turhautunut, mikään ei huvita, mitään en saa aikaiseksi.

Väsyttää vaan ja nukunkin paljon.

Nyt on taas se paikka, että kohta ehkä pitäis juoda taas kännit.

Mutta olen ajatellut, että jos ei joiskaan, vaan kokeilis olla esim. kuukauden raittiina.

Menetänkö siinä jotain?

Eli sanokaa jotain syitä että miksi minun kannattaisi jatkaa tätä viikon kestänyttä raittiutta?

Voiko raittiina elämä olla hauskaa?

Kiitos vastauksista!

5

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinä hassu

      aivan turha kärvistellä. Jos juominen tuo sinulle iloa ja hauskuutta elämään, anna mennä.

      Turhautuminen ja ns. kyllästyminen "kuivilla" oloon alussa on ihan normaalia.

      Sulla on juomatonta viinaa vielä paljon jäljellä.

      Palataan asiaan vaikka vuoden päästä.

      "Ole onnellinen. Se on yksi tapa olla viisas"

      Tsemppiä vaan sinne jonnekkin!!

      • ..viinaa..

        ..paljon jäljellä kuulosti hassult. :D onhan noitkin ihmisii jotka ei koskaan tajuu tai pitää et alkoholi on pien luxust elämäs ja kuvittelee et voi juoda kaiken viinin ja polttaa kaiken röökin mitä on maailmas kuten edes mennyt juicemme.


    • rairairaitis

      VOI menettää mitään pysymällä selvänä kuukauden. Viina ja humala kyllä odottavat sua senkin jälkeen. Ei ne mihinkään katoa. Kuukauden päästä voit ihan vapaasti ( mikäli vielä tahdot) juoda niin paljon kuin vain kukkaro ja terveys antaa myöten. Kannattaa todellakin kokea uusi extreme seikkailu eli kuukausi ilman viinaa ;)

    • Raittiina on harvemmin sillälailla hauskaa, että naurattaisi hulvattomasti. Mutta kun selvinpäin katselee esimerkiksi entisen seurapiirinsä ilonpitoa, ei yhtään tee mieli mennä mukaan, on se niin järjettömän tuntuista.

      Minun kokemukseni mukaan raittius kannattaa. Elämä on täysipainoisemman tuntuista eivätkä atavistiset pelot ahdista.

      Ilman-viinaa-elämisessä on kaksi tapaa: kuivilla olo ja raittius. Kuivilla ollessa tekee mieli alkoholia, raittiina ei tee. Valitettavasti ei ole olemassa metodia, jolla pääsisi varmuudella raittiuteen; esimerkiksi minä tein lukuisia viinalakkoja, jotka pitivät muutamasta tunnista yli puoleen vuoteen.

      Viimeinen viinalakkoni kesti neljä päivää muuttuakseen raittiudeksi heinäkuussa 1998. Jos elän vielä viisi vuotta, rikon raittiinaoloennätykseni (aloin juoda 14-vuotiaana).

      Huonoinkin päivä ilman viinaa on paljon parempi kuin paras viinan kanssa.

      Paras lukemani kirja viinasta on Raimo O. Kojon kulttiteos "Eroon viinasta". Suosittelen. Painos on loppunut, mutta ainakin kirjastoista löytyy.

      • aloittaja

        Niin kiitos vain vastauksista!

        Tein päätöksen, että aion olla täys raittiina tämän kuun eli heinäkuun.

        Nyt viikon raittiina olon jälkeen hermot on kireellä ja kaikki vituttaa eikä oikein huvita mikään.

        Mutta aion siis olla tämän kuun raittiina.
        Eihän se ota ellei annakkaan.

        Ja säästyyhän siinä rahaa n. 100 euroa.

        Hyvät kesän jatkot teille!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      81
      9882
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      128
      7365
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6027
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      53
      4114
    5. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4020
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      3995
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3689
    8. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3080
    9. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      57
      3070
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3067
    Aihe