Mansikan myynti!!!!

Olisimme ostaneet sittarin mansikan myyjältä mansikoita mutta tyttö sanoi että mansikoita ei enää myydä koska hän jo laskee kassaa...Ihmettelen vaan että mansikat loju vielä tiskillä.Olisiko ollut vaikea lisätä kassaan 3.50 ja antaa mansikat asiakkaalle(eikä ollut edes kassakonetta).Nooh,kun ei raha kelvannut niin menimme kulmille mansikka ostoksille.Mansikat olivat peräisin muistaakseni nuijamaalta.Että semmosta palvelua.
111725
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

todellakin....olisin ostanut kävelykadulta mansikoita...poikaporukka oli jo laittanut mansikat pakettiautoon(Olin neljän jälkeen liikenteessä) ja toisen myyntikojun tyttö puhu innokkaasti kännykkäänsä...oli hyvän näkösiä mansikoita, mutta aattelin että antaas olla...puhu vaan kännykkääs!
Paljonkohan tienaa tuolla mansikan myynnillä...
Taitaa olla rikkaan perheen tyttö....

mansikoita saa muualtakin...vaikka itse keräämällä tiloilta..

Äänestä

vaikka keskustelu onkin -07,niin vastaanpas tähän silti jos vaikka joku edelläoleviin yhtyvä sattuisi tähän törmäämään..
Olen siis itsekin mansikanmyyjänä eräällä yrityksellä. Kyllä,jos paikka on kiinni ja aspa laskee jo kassaa,niin mitään ei enää myydä (eihän kukaan kauppaankaan mene sulkemisajan jälkeen ostoksille?) Koska on hyvin todennäköistä,että asiakas ei maksa tasarahaa (jolloin pohjakassa voi mennä sekaisin) ja aspa on ottanut korttilaitteesta tiedot ulos jo. Myöskin,mansikat punnitaan,ja mansikoiden uudelleen punnitseminen vie aikaa. Suurinosa mansikanmyyjistä ei saa ylityökorvausta,joten ei tee kauheasti mieli olla ylitöissä ja tehdä tehtyjä töitä uusiksi vain sen takia,että asiakas haluaa tulla ostoksille sulkemisajan jälkeen.
Kännykkään puhuminen on epäkohteliasta ja väärin asiakasta kohtaan,mutta erittäin todennäköistä että mansikanmyyjä puhui pomonsa kanssa. Itsekin joudun työaikana soittamaan yleensä kerran pari pomolleni,ja hän soittaa minulle myös. Ei siinä puhuta mitään päivän säästä,vaan myynnistä ja hinnoista.
Että niin, miettikää ennenkuin syyllistätte! Työssäni on parasta asiakkaat,joista suurinosa on mukavia,mutta löytyy myös tuollaisia vain itseään ajatteleviakin..

Äänestä

On se taas niin vaikeeta tajuta. Mansikan myyjät on tekevät 8 - 10 tuntisia päiviä. 6 päivää viikossa on putiikit auki. Jos ei sinä aikana saa n ansdikoitaan ostettua niin haista koon p... Toi on nyt sitä v.... SAMA ON KAUPAN PUOLELLA KAUPPA AUKEE KLO 8 JA ON AUKI KLO 21 MUTTA KUN EI JUMALAUTA RIITÄ SEKÄÄN. JOTKUT KAUPAT ON 24/7 AINA LÖYTYY JOKU VITUN URPO JOKA TULEE JA VINKUU KUN EI EHSI AUKIOLOAIKOINA KAUPPAAN. NÄILLE VALITTAJILLE SANOISIN KATSO SITÄ OMAA NAAMAA SIELLÄ PEILISSÄ JA MIETI MISSÄ ON VIKA EI AINAKAAN KAUPAN MYYJISSA. MANSIKKAMYUJA EI OLE PALOKUNTA JOKA PÄIVYSTÄÄ YÖTÄ PÄIVÄÄ

Äänestä

NYKYAJAN KERMAPERSEET LUULEE ET PALVELUJA SAA YÖTÄ PÄIVÄÄ. MYYJÄT ON VAIN HEITÄ VARTEN ODOTTAMASSA. KAUPAN AUKIOLOAJAT ON JATKUVASTI PIDENTYNEET. ENNEN KAUPAT OLI AUKI 9-17 ARKISIN LAUANTAISIN 9 13 JA HELEVETIN HYVIN EHTO SAPUSKANSA OSTAA. JOTEN JOS EI EHDI NYKYISILLA AUKIOLOAIKOINA RUOKIAAN OSTAA ON KYLLÄ ITSESSÄ VIKA

Äänestä
  • Ou Jee Ou Jee

    Äänestä

Kyllä ne mansikat on saatava silloin kun asiakas niitä haluaa.

Äänestä
  • Ou Jee Ou Jee

    Äänestä

Oliko tämä kirjoitustaidoton vittupää sama sössöttäjä joka maalaistorilla huuteli "tsiisus" kun asiakas kysyi mikä mansikkalajike on makein?
Paskat oli mansikat en suosittele kenellekkäån maalaistorin mansikoita, ostakaa muualta, ovat paljon parempia

Äänestä
  • Mormoonien mansikoita maalaistorilla.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Mormoonien mansikoita maalaistorilla.

    Uosukaisen tilalta oon mansikat hakenu, on laatu ja palvelu kohillaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Uosukaisen tilalta oon mansikat hakenu, on laatu ja palvelu kohillaan.

    Sopemäki on kanssa ok.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä itse kirjoitti:

Olisimme ostaneet sittarin mansikan myyjältä mansikoita mutta tyttö sanoi että mansikoita ei enää myydä koska hän jo laskee kassaa...Ihmettelen vaan että mansikat loju vielä tiskillä.Olisiko ollut vaikea lisätä kassaan 3.50 ja antaa mansikat asiakkaalle(eikä ollut edes kassakonetta).Nooh,kun ei raha kelvannut niin menimme kulmille mansikka ostoksille.Mansikat olivat peräisin muistaakseni nuijamaalta.Että semmosta palvelua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu