Paljonko pk-seudulla tienaa rakennuksella apumiehenä? Entä minkälaisia hommat on? varmaan jotain tavaroitten kantoa/kottikärryjen työntöä?? kertokaa jos tiedätte.
apumiehen palkka
16
9689
Vastaukset
- hyvä
PALKKASI ON 6,87 €
- tai.
se firmasta ynm.mutta kyllä se 10e helposti on.
- kjkj
tai. kirjoitti:
se firmasta ynm.mutta kyllä se 10e helposti on.
voiko olla noin kova? 10€/tunti? taidan vaihtaa alaa.
- Liksaa
tai. kirjoitti:
se firmasta ynm.mutta kyllä se 10e helposti on.
Menin rakennukselle töihin apupojaksi ilman ammattikoulutusta ja edeltävää alan työkokemusta. Olin 23-vuotias. Sain 9,50 / tunti. En kuitenkaan ollut töissä montakaan päivää vaan vaihdoin elektroniikka-alalle hieman huonommin palkattuihin hommiin kun oli syksykin tulossa sateineen ja kylmineen.
Ai niin, rahayksikkö oli markka eikä euro. Eikä tämä ollut tänä eikä viime vuonna vaan syyskesällä 1974. Itä-Pasilan toimistotaloja rakennettiin.
- apumieheksikö
Toi 6,87e/h taitaa olla TES:n mukainen, mutta silläpä ei taida löytyä (suomalaisia) tekijöitä.
Saisko apumies (ilman kummoista kokemusta, tulee kuitenkin töihin ajallaan ja asennoitunut) Tampereella 9e/h? Onko työ helvetin raskasta?
Saako vuokrafirman kautta parempaa palkkaa kuin suoraan pien-urakoitsijalta? Luulisi että saa kun tavallaan kantaa riskiä työsuhteen kestosta, voi katketa milloin vaan.
Olis mukava jos joku viittii vastata jolla kokemusta tai tietää muuten vaan. - repe
Mä teen rakennussiivousta ja siinä sivussa lautapojan hommia. Palkka on 8.5€/tunti. Työaika 8 tuntia.
- raksamies
mä oon oulussa raksalla paskahommissa, oon lautapoikana, rapparina, siivoojana ym ym... palkkani on 12.05 euroa/h.
palkka on hyvä mutta töitä saa tehdä pirusti... - Duunari
raksamies kirjoitti:
mä oon oulussa raksalla paskahommissa, oon lautapoikana, rapparina, siivoojana ym ym... palkkani on 12.05 euroa/h.
palkka on hyvä mutta töitä saa tehdä pirusti...heh, mä saan palkkaa noin 108mk->150mk siltä väliltä, en toki ole mikään apupoika vaan teen purkutöitä neliöhinnalla
- duunari
Duunari kirjoitti:
heh, mä saan palkkaa noin 108mk->150mk siltä väliltä, en toki ole mikään apupoika vaan teen purkutöitä neliöhinnalla
ei oo häävi päiväpalkka
- kesäpoju joskus
ekana vuotena (15v) sain 7 euroa/ H.. Toisena 8,50 ja kolmantena 9,85 koska oli tulityökortti
- hilpati heijaa
Et sitten vanhempaa keskustelua hakenu? Lähtökohtana on että TESsin eka luokka jos on raksa puolen koulutusta niin toka tai jos on ollut enemmän töissä niin sillonkin toka. Kolmosta on aika turhaa yrittää vaatia
- never
hullukaan tee tommosta hommaa alle 10e/h
- Nälkäkurki
Nälkä antaa kummasti motivaatiota... onhan tuo nyt sentään jotain, tekemällä vaikkapa 10h päivää tienaat bruttona 100€/pv
- chaij
Ei tosiaankaan alta 10e/h pärjää millään, ainakaan itse en pärjää. Itse tokan vuoden ammattikoulun opiskelija ( maanrakennus) 16e/h lisät (paalutuskoneen apulaisena)
- älä usko itekkään
chaij kirjoitti:
Ei tosiaankaan alta 10e/h pärjää millään, ainakaan itse en pärjää. Itse tokan vuoden ammattikoulun opiskelija ( maanrakennus) 16e/h lisät (paalutuskoneen apulaisena)
Paljon on näilläkin palstoilla paskaa puhuttu mutta nyt tuli kyllä enkka.
- -789-
9.27€ minimi joensuussa mitä itse saanut rakennusapumiehenä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512254Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251008Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82962Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914- 68873
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54863Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me121842Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10773vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22753Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749