Perhematkailua asuntoautolla

Aloitteleva matkaaja

Ollaan menossa Turusta laivalla Tukholmaan ja sieltä Kolmårdeniin. Asuntoautolla matkataan, joten kaikki vinkit kehiin vaan, miten matkanteko sujuis mahdollisimman sutjakkaasti. Suunnitelmissa oli ajaa sitten Norjan puolelle. Mitä pitäs ottaa huomioon esim. leirintäalueissa? Millanen taso yleensä niissä on? Entä hinnat? Mitä kivaa lapsille? Maksaako kaikki Norjassa niin paljon kuin puhutaan? Mitä kantsis syödä, sellasta paikallista?

2

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eväät

      Kolmårdenin Safarilla on ruuhkaa heti aamusta, mutta toisaalta elikot ovat virkeimmillään ennen kuin päivä lämpenee.
      Kannattaa ostaa elintarvikkeet ruotsin puolelta...
      Ainakin lihapitoisissa tuotteissa reiskat hinnat.
      Taisi tuo polttoainekkin olla kalliimpaa öljyntuottajamaassa.
      Leirintäalueista ei ole viime vuosikymmeneltä kokemusta, mutta luonnonvedet olivat kylmiä norjan puolella.

    • asuntoautolla

      ja helppo pysähdellä milloin lystää, vaikka ruokailemaan.
      Norjan puolelle varatkaa mielellään muutama kolikko kruunuja jo valmiiksi sillä joku tietulli paikka saattaa osua eteen ensimmäinen muistaakseni Askimin lähellä,maksut n. 10-20 NOk on niissä kyllä yleensä miehityskin paikalla, joten ei välttämättä kolikoita tarvitse.
      Pienemmillä teillä ei yleensä mitään maksupaikkoja ole, paitsi yksityisillä.

      Leirintä alueille kannattaa mennä ajoissa jos ruuhka-aikana on liikkeellä, taso vaihtelee aika lailla joten kannattaa kurkata paikka ennenkö kirjautuu sisään, ja suihku maksaa (lämmin vesi siihen) yleensä n.10 NOK.noin 3-5 min.

      Aika vähän niillä erityisesti lapsille on omaa tekemistä, vaihtelee kyllä paikasta paljon.
      Hinnat 100-300 Nok riippuu paljon paikasta ja ottaako sähkön.
      Ja jos sisämaahan meneen ja on hellettä, niin kannattaa joku yö olla jonkun vuoristo- ylitystien vierellä jossain sivutien varressa, koska siellä on huomattavasti viileämpää nukkua kuin alempana, jos ei ole ilmastointia.
      Hintavaahan se joidenkin mielestä on, mutta jos ostaa normaali kaupasta ruokatavarat, nii ei se
      kovin kalliiksi tule.

      http://www.kolumbus.fi/matti.gronroos/norjafaq.html

      tuolta linkistälöytyy paljon asiaa jota kannattaa katsoa etukäteen.

      HAUSKAA MATKAA!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      223
      18401
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      96
      4054
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      67
      2528
    4. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      45
      2139
    5. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      185
      1705
    6. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      289
      1602
    7. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1553
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      132
      1491
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      168
      1484
    10. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1364
    Aihe