Ajotietokone vähentänyt tasaisesti ja reippaasti kilometrejä seuraavaan huoltoon eli jo reilun 10 tkm jälkeen ilmestyi lenkkiavain ruutuun miinus kilometreilla varustettuna. Ajattelin kuitenkin ajaa pitempään kun huoltokirjassakin merkinnät 20 tkm välein.
Onko yleistä tällainen mielestäni hätäiseen huoltoon ohjaaminen?
Onko yleistä tällainen mielestäni hätäiseen huoltoon ohjaaminen?
Vastaukset 13
Vanhimmat
minun autoni, niin veisin sen kyllä huoltoon. Noi huoltomittarit on rakennettu niin, että ne ajo-olosuhteista ja muista tekijöistä päättelevät, milloin auto pitäisi huoltaa ja kehottavat sen mukaan.
Ei kaikki päättele ajotavasta,ainakaan ranskattaret.
Picassossa ainakin kilometrit tai aika(1vuosi)kumpi tulee ensin.
Tulee jakari näkyviin ja kehoitus huollosta (arrance cervice)englanniksi tosin.
Aja kilometrit täyteen matkamittarin mukaan.
Voit tarkistaa asian huollosta.
Minullakin oli eka 20 000 th:n huoltoarvio pielessä.
Nyt on 30 500 mittarissa ja huoltoon kehote 9500 th:n jälkeen eli kohdallaan.
Muutoin oma c3:n toiminut hienosti joten en tuntenut suurempaa tuskaa tuosta pienestä poikkeamasta.
Huoltoon pitää viedä 20tkm ajon jälkeen tai jos edellisestä huollosta on kulunut vuosi. Meillä ainakin tuli tuo vuosi ensin täyteen ja siksi se huoltonäyttö alkoi vähentää niitä kilometrejä reippaammin. Näyttö toiminee siis ihan oikein jos edellisestä huollosta on aikaa jo vuosi.
mielestäni heti huollon jälkeen vähensi roheesti kilometreja joten pelkästään ajan takia työkalu ei ilmestynyt ruutuun. Olisi se sillä vähennystahdilla muutenkin siihen ilmestynyt noin 10 tkm kohdalla vaikka olisi ajanut tuplakilometrit samassa ajassa. ( II-autona C3 seisoi enemmän loppuvuodesta )
Kun ei mitään ongelmia, niin taidan siirtää huoltoa kun en keksi mitkä osat tai nesteet vuodessa vanhenisi käyttökelvottomiksi. Öljytkin näyttää hyviltä, sekoittuneen kondenssiveden määrästä en voi silti mennä vannomaan.
HUU-HAA!!
mualiman parhaassa V6 xantiassa ajotietokonetta ole? Sittenhän se on turha härpäke!
...löytyy, vaikkei ajotietokonetta olekaan. Näin ainakin minun V6:ssa.
C4:een tehtiin 20 tkm huolto samoilla kilometrilukemilla elokuussa 2006, mutta helmikuun puolessa välissä 2007 jakoavain ilmestyi ja lähti laskemaan MIINUS-kilometrejä huoltokäynnin ylityksestä, vaikka vain jotain 24 tkm oli näytöllä lukemat.
Aivan sama juttu tapahtui C4:n ekana talvena, helmikuussa 2006.
Jakoavaimen pystyy kyllä itsekin resetoimaan, mutta eipä se ole minua häirinnyt (liikaa).
Huoltovalo syttyy joko kilometrien täytyttyä tai mikäli tulee vähän kilometrejä,niin vuoden välein. Vähemmillä kilometreillä huolto on ihan yhtä tärkeä ellei jopa tärkeämpää.Lukee muuten huolto tai käyttöohjekirjassakin,mutta kukap niitä jaksaa lukea;)
Nollaamaan painamalla 10s trippimittarin nappia pohjassa :) eli virrat päälle ja 10s napinpainallus . sekunnit näkyy mittaristossa.
Minun pitää tehdä tuo 10 sekunnin painallus, kun nollaan itse trippimittarin. Samalla tavalla pitkällä painalluksella, kun nollaan ajotietokoneen matkamittarin.
Mistä nyt puhut(aan).
Ostin 10/06 C3:n kesäkuussa jolloin ajettu oli 10 000km ja huoltomittari näytti että jäljellä on vielä 10 000km ennen huoltoa.
Nyt kuitenkin kuukaudessa on ajettu noin 800km ja kuitenkin huolto on nyt mittarin mukaan jo 5000km päässä.
Naisen logiikalla mietin että ajan niin paljon vähemmän kuin tuo edellinen omistaja että tietokone ennakoi minun ennen lokakuuta (1.vuotis huolto) ajavan vain tuon 5000km.
Empä tiedä olenko oikeassa..