Hei.
Olen ihmetellyt tätä miksi ainakin miesten peleissä monesti rangaistuspotkua muurissa torjuessa ?pitää? pidellä nivusia. Muistan kyllä katsoneeni isompaa maailmanluokan peliä tv:stä ja kaikki pelaajat eivät näin tehneet. Mutta onko se säännöissä vai?
Sinänsä voin ymmärtää sitä jos haluaa suojautua pallolta,onhan joiltakin murtunut kylkiluitakin jalkapallon osumasta, mutta kun alasuojat on keksitty (useimmat eivät niitä taida kuitenkaan käyttää) ja mikä tärkeintä,potkun koittaessa kädet siirretään sivulle eli mitään käytännön merkitystä ko.tavalla ei ole!
Joten voisikko joku selittää mikä on kyseisen ilmiön alkuperä?
Naurettava rituaali miesten peleissä?
4
570
Vastaukset
- Hesselink
a) rangaistuspotkussa ei torjuta muurilla
b) pallo tulee yli 100km/h, joten se sattuu nivusiin osuessa (miesten elimet ovat herkkiä)
c) mitään sääntöä ei ole, vaan pelaajat ajattelevat omaa terveyttään
d) alasuojia ei todellakaan käytetä jalkapallossa, eikä niitä edes valmisteta- ColdSteelTesticle
a) No,anteeksi että sekoitin termit, mutta en ole futiksen asiantuntija ja kaikki varmaan onneksi ymmärtää mitä tarkoitin.
b) En mitenkään kiistä sitä etteikö se tulisi kovaa,mutta kuten selitin, ei niitä käsiä käytetä silloin kun se pallo todella on tulossa. Ja niin ovat naistenkin.
c) Ainakin silloin kun penskana pelasin, ei tällaisia asioita paljon ajateltu, osumia tuli jos oli tullakseen ja kipua ei niin vain näytetty.
d) Okei.
Kiitos vastauksesta.
- kokenut
kädet irrotetaan nivusista jos se pallo ei ole tulossa, kyllä sen huomaa tuleeko se kohti vai ei ja jos tulee niin kaippa ne pitää kädet sitte paikoillaan.on toi menny kyllä jo vähän rituaaliksikki muttta oma terveys siinä on kyseessä.
- ColdSteelTesticle
Pallo on kuitenkin torjuttavissa tehokkaasti lantiota kääntämällä tai jalkaa kohottamalla. Sormiin osuma on yksi enemmän kivuliaita olemassa olevista vahingoista,erittäin kivulias silloin kun nivelet taittuvat,vaikka se on epätodennäköistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2464482Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232929Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412692Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?781669Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1091532- 511251
- 851174
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031054- 591003
- 45996