Royal national hotel

Lillylow

Onko kellään kokemuksia yöpymisestä Royal national hotel:ssa Bloomsburyssa? Entä Bloomsbury yleensä alueena, millainen se on? Onko siellä hyviä ruokapaikkoja?

7

2326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teea

      Näin unta kyseisestä hotellista juuri viime yönä... ;) Seikkailtiin käytävillä ja hississä huomattiin, että se ei pysähtynyt joka kerrokseen. No joo, mut tää oli unta!

      En ole itse kys. hotellissa ollut, mutta käveltiin ohi monesti, kun yövyttiin samalla alueella maaliskuussa. Hotelli on suht vilkkaan tien varressa. Alue on kiva; on ravintoloita ja kauppoja/kioskeja. Metroasemat kätevästi lähellä ja hyvät bussiyhteydet. Ja kävellen pääsee Oxford Streetille. Tykkäsin siis alueesta ja hotellikin vaikuttaa ulkoisesti ihan ok:lta. En sit tiedä mikä meininki sisällä...

    • matkalainen

      Kerran olen asunut hotellissa pari yötä. Töykeä ja ylimielinen palvelu, aamiainen ei kovin kummoinen, mutta olipahan yöpaikka.
      En tiedä olisiko palvelu jo parantunut, koska tästä reissusta on jo hyvinkin 5 vuotta.

    • Lontoon kävijä

      Olimme kyseisessä hotellissa viikon nyt kesä- kuussa,joten tässä vähän tietoa.Hotelli on Lontoon suurin hotelli (esitteen mukaan), niinpä siellä oli tosi vilkasta koko ajan. Huoneemme oli vilkkaalle kadulle päin, joten poliisiautot ja ambulanssit toitottivat koko ajan ohi mennessään, mutta kyllä siihenkin tottui. Toisaalta sisäpihan huoneista oli suora näkyvyys vastapäisiin huoneisiin, niin että kadun puoleinen huone oli parempi.

      Huoneemme oli kyllä tilava kolmen hengen huone, mutta ehkä hiukan nuhjuinen. Siivous ei ollut kovin perusteellista, mutta riitti meille. Aami-
      ainen oli tavallinen mannermainen muroineen yms.,
      mutta English breakfast sisältyi myös hintaan.

      Miinusta oli mielestäni henkilökunnan töykeys. Apua sai kun pyysi, mutta ystävällisyys puuttui
      ainakin vastaanottohenkilökunnalta.

      Hotellista oli hyvät kulkuyhteydet sekä metrolla
      että bussilla. Kävellenkin jaksaa kulkea, kunhan hankkii hyvän kartan. British Museum on aivan lähellä.

      Ihastuimme Covent Gardenin alueeseen, jonne pääsee
      kätevästi metrolla. Siellä oli paljon ruokapaik-
      koja.Muutenkin siellä oli paljon nähtävää.

      Royal National Hotel kuuluu Imperial Hotels-
      ketjuun,ja kaikki sen ketjun hotellit ovat lähellä toisiaan Bloomsburyssa. Tutki myös niitä netti-
      sivuilta. Suosittelen Bloomsburyn aluetta.
      Hauskaa lomaa Lontoossa!

    • Suosittele

      Kyseinen hotelli tuntuu nimensä mukaan hienolta, mutta muuten aika kamala.
      Saa olla onnellinen jos huone tulee siivottua. Samaan hoteeliketjuun kuuluu myös Imperial Hotel ja Tavistock Hotel, joihin mielummin menisin itse. Tiedän hotllit koska olen ollut k.o ketjussa töissä pari vuotta nimenomaan Housekeeping puolella.
      Tavistock on edullisempi kuin Royal Nat(yli 1000 huonetta) ja rauhallisempi, pienempi (n.300 huonetta) ja paljon paljon siistimpi.
      Imperial on myös siisti ja aika rauhallinen.
      Aamupalat k.o hotelliketjussa on samaa tasoa, englantilainen aamiainen. Lähellä on tosin kivoja kahviloita josta saa ok-hintaista aamupalaa jos pekoni alkaa tökkimään.
      Mutta en suosittele Royal National hotellia mistään hinnasta! Minun valintani olisi Tavistock Hotel. Sijainnissa ei eroa, kaikki ketjun 6 hotellia parin sadan metrin säteellä toisistaan saman kadun varrella.
      Ja vinkki, punta tyynylle aamulla ennen siivoojan tuloa takaa parempaa jälkeä huoneessa. =)
      Toivottavasti minusta oli apua!

    • Miinustelija

      Huonoin puoli on hotellin meluisuus. Koko ajan porukkaa liikkeellä sekä kadulla, sisäpihalla, että käytävässä. Ovet paukkuvat ja äänieristys on huono. Sisäpihalla oleva pubin terassi tuottaa örinää pitkälle aamuyöhön ja aamulla aikaisin ihmiset lähtevät pärisyttelemään matkalaukkujaan kiveyksellä. Turistibussit peruuttelevat myös pihaan ja tööttäilevät ihmisjoukkioita pois edestä. Hotelli on ryhmämatkalaisten ja nuorison suosiossa, joka tuottaa kaikenlaista lisämeteliä ja ajoittaista tungosta. Perusaamiainen on olematon, pienestä lisämaksusta saa enenmmän mahantäytettä.

      Sijainti on ihan o.k., lähellä Piccadilly Linen metroasema, josta pääsee suoraan Heathrowlle. Kävelymatkankin päässä on nähtävää ja erilaista ostettavaa sekä syötävää.

      Jos et ole herkkäuninen, niin hotelli menettelee.

    • ei uudelleen

      En suosittele. Kooltaan kuin tehdas, valtavasti ihmisiä joka puolella ja jonot tehdasmaiseen ruokalaan aamiaiselle. Aamiaiseen kuului vain murot, leipä, kahvi ja mehu. Ei edes juustoa. Kallista lisämaksua vastaan pekonia, kananmunia ym.
      Hotelli on ehdottomasti parhaat päivänsä nähnyt jo aikaa sitten. Hyvin nuhruiset kokolattiamatot, tapetit repsotti, huoneessa homeen- ja tupakanhaju, kova meteli kadulta. Henkilökunta ei ystävällistä. Mainoskuvat antavat aivan liian myönteisen kuvan hotellista. Ainoa myönteinen asia oli tilava huone.

    • Ei ikinä enää tähän

      En suosittele. Meluisa, iso hotelli, jossa huoneet ovat pieniä pieniä ja nuhruisia. "Normaali" aamiainen surkea, lisämaksusta englantiainen aamiainen, töykeä henkilökunta niin aamiaisella kuin ravintolassakin, joka on jo parhaat päivänsä nähnyt. Ravintolasta tuli mieleen 60-luvun baarit pöytineen ja muovituolineen. Lisäksi tavaroitaan joutui pitämään koko ajan "silmällä" eli varoitettiin varkaista. Ei ikinä enää tähän hotelliin, vaikka sijainti ok.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2065
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      163
      1801
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1756
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1493
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      158
      1274
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      56
      1234
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      59
      1032
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      70
      959
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      27
      942
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      919
    Aihe