Olen nyt kahtena päivänä ottanut yhden kapselin Johimbiini Fortea. Olen mitannut verenpaineen ennen kapselin nauttimista ja sen jälkeen, paineet kohonneet huomattavasti, alapaine noin kymmenellä yksiköllä ja yläpaine 30 yksiköllä. Itselläni on verenpainelääkitys ja vaikuttaa kyllä aika arveluttavalta käyttää kyseistä ainetta.Kannattaa siis olla ainakin varovainen kyseisen aineen suhteen jos muutenkin ongelmia verenpaineen suhteen. Mielelläni kuulisin kokemuksia muista vaihtoehdoista, lähinnä luontaistuotteista ja toimivista jos sellaisia on.
Johimbiinin vaikutus
verenpaineeseen
23733
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Johimbiinia ei kannata ottaa joka päivä riittää kun ottaa tarvittaessa. Tuollainen verenpaineen kohoaminen ei ole hyväksi kenellekkään.
Sattui silmään tämä
http://www.fastiron.fi/uutisia.php?id=10
Ginseng saattaa parantaa erektiota. Äskettäin julkaistun tutkimuksen perusteella korealainen punainen ginseng (Korean Red Ginseng; annos 1000 mgx3/pv) auttaa lievään ja keskivaikeaan erektiohäiriöön (de Andrade E y. 2006). Tutkimuksessa oli mukana 60 potilasta. Erektiohäiriötä ja sen parantumista mittaavan kyselylomakkeen pisteet (IEEF-kyselylomake) nousivat 16.4 ( /- 2.9) pisteestä 21.0 ( /- 6.3) pisteeseen (P < 0.0001).
Luontaisvalmiseista ehkä eniten käytetty on johimbiini, jota saadaan Afrikassa kasvavan johimbe-pensaan versosta. Yrtin on väitetty vaikuttavan erityisesti sokeritaudista ja verenkiertosairauksista johtuviin erektiohäiriöihin. Sen nauttimisen on väitetty vilkastuttavan sekä naisten että miesten pikkulantion verenkiertoa.
P 2000 –luontaisvalmiste on sanamalehdissä runsaasti mainostettu luontaistuote, joka sisältää yrttejä, hivenaineita ja vitamiineja. Valmisteen on sanottu lisäävän miehillä seksuaaalista halua ja erektiokykyä. Tuotteella ei ole havaittu vakavia sivuvaikutuksia 15 vuoden aikana. Valmisteesta puuttuvat laajat vertailevat tutkimukset. Superman-tuotteen on sanottu lisäävän potenssia ja seksihaluja. Se sisältää muira puamaa (Brasilian potenssipuu), guaranaa, sinkki ja seleeni. Vertailevat tutkimukset puuttuvat.
Useissa luontaisvalmisteissa on hyödynnetty havaintoa, jonka mukaan aminohappo L-arginiini muuttuu elimistössä typpioksidiksi, joka sitten parantaa erektiota. Mainittakoon, että argininiin käyttöön liittyy myös vakavia haittatapahtumia, minkä vuoksi sitä ei suositella sydäninfarktipotilailla.
näitä jombiimni a koska sillä oli kyrpä kovana koko ajan se on tosi toimiva aine siihen kyllä elimistö tottuu kannattaa aloittaa varovasti varsinkin jos on jo vähän enempi ikää tai jos verenpaine on yli normaaliarvojen kuten san. olen käyttänyt job. ainakin7-8vuotta alussa oli sivuoireita mutta ne pitäis kyllä menneä ohi kun elimostö tottuu aineeseen alku varovasti sittn kyllä kestää olen ottanut välillä 3-4 vuorokaudessa s ei sivuoireita paitsi kyrpä kovettuu tosi hyvin jos ei laukea seisoo tuntikausia ihan mukava tuntea itsensä nuoreksi vaikka on ikää54 näin se menee