Rosenlew astianpesukone aiheutti vesivahingon - perkele!

parketit uusiksi meni

Huoltomie kävi paikalla ja sanoi että kyseisessä mallissa on veden otto siten että se ottaa määrätyn ajan vettä sisään ja ei tunnista sitä jos sisään on jäänyt osa vedestä!
-Vesi tuli etuluukun alareunasta ulos aiheuttaen koko parketin uusimisen,saatana kun nukyisin kaikki tehdään halvalla ja kertakäyttöisesti,
-Onko muilla kokemusta Rosenlew astianpesukoneesta ,kuulin kaksi tapausta tuttavapiirissä että oli tehnyt saman tempun.
-Kone on n,2 vuotta vanha ja nyt en sen tyyppiä osaa sanoa tarkemmin kun se on huollossa,mutta Puustelli kalustefirma tämän toimitti keittiökalusteiden yhteydessä.
-Varokaa kyseistä merkkiä ,ainakaan sitä ei kannata jättää valvomatta esim; kun pesee yösähköllä yöllä.
_minulle se ainakin oli viimeinen ROOSEVLAVI _ saatana ,,,perkele,,,,

_kun huomasin vahingon oli ohjelma vasta alussa ja panin sen pumppaamaan uudella ohjelmalla veden ulos , ja kone tyhjeni - siis sihdit eivät olleet tukossa!

12

10961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käyttökiellossa

      Meillä uusi Rosenlew meni heti käyttökieltoon, ei saa käyttää, ennenkuin huolto on tarkistanut koneen, nyt menny jo 3 viikkoa, tuskin ehtivät ennen joulua perkele.

      • Auvo Jehkonen

        oiskohan samoja paskoja kun mulla tyyppi RW701 oon tapellu maahan tuojan kanssa kävivät kerran korjaa mut samat ongelmat jatkuu vedet tullu 5-6 kertaa kahen vuoden aikana lattialle.maahan tuoja sysää syyn käyttäjälle nyt asia menossa kuluttaja asiamiehelle suosittelen muillekin koska koneessa on tyyppi vika. taloyhtiössämme useita saman kaltaisia juttuja.


      • krisseroi
        Auvo Jehkonen kirjoitti:

        oiskohan samoja paskoja kun mulla tyyppi RW701 oon tapellu maahan tuojan kanssa kävivät kerran korjaa mut samat ongelmat jatkuu vedet tullu 5-6 kertaa kahen vuoden aikana lattialle.maahan tuoja sysää syyn käyttäjälle nyt asia menossa kuluttaja asiamiehelle suosittelen muillekin koska koneessa on tyyppi vika. taloyhtiössämme useita saman kaltaisia juttuja.

        RW701 (5 vuotta käytössä ollut) tehnyt mullekkin 2 kertaa samat temput. Viimeisin tulva oli eilen ja nyt loppui mulla tämän koneen käyttö.


      • Merkurius
        krisseroi kirjoitti:

        RW701 (5 vuotta käytössä ollut) tehnyt mullekkin 2 kertaa samat temput. Viimeisin tulva oli eilen ja nyt loppui mulla tämän koneen käyttö.

        Sama myös täällä. Kyseinen malli meillä edellisten asukkaiden jäljiltä. Puski vedet oven raosta ja vaikka heti kohta huomattiin, tuli vahinkoa. Kannattaako korjauttaa? Vakuutusyhtiö ehdotti korjausmiehen käyttämistä, itsellä alkoi epäilyttää kun luin nuo edelliset kommentit.


      • Merkurius
        Merkurius kirjoitti:

        Sama myös täällä. Kyseinen malli meillä edellisten asukkaiden jäljiltä. Puski vedet oven raosta ja vaikka heti kohta huomattiin, tuli vahinkoa. Kannattaako korjauttaa? Vakuutusyhtiö ehdotti korjausmiehen käyttämistä, itsellä alkoi epäilyttää kun luin nuo edelliset kommentit.

        Niin ja korjaantuuko edes? Miksi mahtaa syytää nuo vedet ulos tuollai? Ei mitään luottamista ko koneeseen.


    • markus791

      Veljellä kävi sama juttu Rosenlew-tiskarin kanssa (oli vuonna 2006 rakennetussa asunnossa) eli pulautti vedet etureunasta lattialle. Huoltomies väitti, että sihti tukossa, mutta kun ei ollut. Loppujen lopuksi huoltomies ei löytänyt vikaa, mutta vakuutus korvasi uuden koneen asennuksineen, koska eihän konetta uskaltanut enää käyttää.

      Itse vaihdoin myös Rosenlewin tiskarin Siemensiin, koska Rosenlewissä ei lasit pysyneet millään pystyssä, eli korit oli tosi huonot.

    • köökkiremppaaja

      Jos saan arvata niin malli on RW702
      Puustelli myy laadukkaita kodinkoneita, keittiökaapit samaa tasoa melko varmasti.

    • kantapään kautta

      Tyhmästä päästä jne.

      Tää on ihan normisuoritus halvoissa ja joskus kalliimmissakin (esim. aikanaan erityisen laadukkaana pidetty Cylinda), ettei koneessa ole minkäänlaista pinnankorkeuden tunnistusta, vaan vedenottoa säädellään ainoastaan kellolla. Toki noissa "laatu" Cylindoissa oli sitten mahdollisuus säätää vedenottoajan pituutta, jos verkon paine oli epätavalllisen matala tai korkea.

      Minkä takia luulette, että koneet aloittavat pesuohjelman tyhjennyspumppauksella?

      Eikä koneita tosiaan ole tarkoitus jättää käymään valvomatta.

    • vesivahnko 2004

      Onko uusi parketti laitettu ? Ja korvasiko vakuutusyhtiö.

    • Mummi

      Minkähän vikana, kun Rosenlew Passelini ei enää käytä kuumaa vettä.
      Minulla kone ollut käytössä 8 vuotta, edellisen käyttäjän vuosia en tiedä.
      Kannattaako korjata?

    • Anonyymi

      Mun Rosenlew kesti 20 vuotta

    • Anonyymi

      meillä ei taloyhtiö antanu lupaa laittaa uutta roosenleevin astiakonetta

      ees kiinni kuulemma siitä puuttuu joku suojaventtiili

      piti sit tilata uus miele

      vieläkää en oo saanu roosenleevistä rahoja takas

      tuolla se autotallissa seisoo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      153
      4972
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      191
      4001
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      134
      3676
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      46
      2951
    5. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      31
      2273
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      139
      1914
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1717
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      35
      1458
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1414
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1309
    Aihe