KLORPROMAN

kellään tietoa lääkkeestä? kokemuksia?
84045
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Vankin neurolepti. Kehitetty 50-luvulla. Mahdollisesti myös huonoin neurolepti. Mielisairaille syötetään yleensä enstin Klorpromania(larkku) ja vasta myöhemmin annetaan kalliimpaa Risperdalia jos Klorproman ei sovi. Risperdal on myös halvempaa kuin esim. Zyprexa.

Äänestä
  • Meidän koiralle yhteen aikaan annettiin sitä ennen eläinlääkärille menoa. Kun koira hermoili niin paljon.

    Onneksi ei enään tarttee antaa sitä. Koska sen jälkeen koira oli pari päivää kuin " krapuloissa "...

    Äänestä

Siitä tuli aivan hirveä olo. En kutsuisi lääkkeeksi vaan ennemminkin myrkyksi.

Äänestä

Jos menet aurinkoon ihosi palaa karrelle eli saat "larkkurusketuksen". Klorproman=larkku alan piireissä.

Äänestä

Klorproman ei imeisesti lihota potilasta kuten Risperdal ja Zyprexa mutta muuten olo on helvetillinen. Olet levoton. Et pysty istumaan tuolilla ja makaaminen patjalla on tuskaista kuin kidutus. Kätesi vapisevat kuin horkassa. Koko olemuksesi on järkyttävää.

Äänestä
  • On niitä muitakin neuroleptejä jotka eivät lihota, Esimerkiksi:

    - Peratsin (vanha ja halpa, psykiatrini sanoi myös että se on usein hyvin siedetty. Itselläni ainoa suuri haitta oli että maksa-arvot (ALAT) nousi siihen 104 paikkeille).

    - Rxulti (kallista, HUOM! Joillekkin se saattaa aiheuttaa impulsiivista toimintaa, kuten ylensyönti/ahmiminen ja rahapelien pelaamista yms.)

    - Latuda (melko kallista. joitakin se väsyttää oudolla tavalla ja se siksi on hyvä silloin ottaa illalla. Itse olen pirteä seuraavana päivänä jos otan Latudan n. kello 20:00)

    - Serenase (halpa ja vanha. Aika raju lääke en voi suositella. Käytetään mm. juoppohullujen (delirium tremens) rauhoittamiseen)

    - Sulpiridi , ehkä? (kauppanimi Suprium . Mahdollisesti tämä lääke ei myöskään lihota )

    - Lumateperone (Amerikassa nimellä Caplyta , ei pitäisi lihottaa, mutta minulla ei ole tästä omakohtaista kokemusta koska sitä ei ole vielä Suomessa markkinoilla.).

    Äänestä

oli sairaalassa ja kotona aikoinaan käytössä tätä lääkettä. Ei mielestäni mitenkään huono lääke. Rauhoitti ja vei pois turhan levottomuuden, mutta ei kuitenkaan "zombiuttanut". Tosin annokseni ei ollut suuren suuri -> 50 mg tarvittaessa.

Äänestä

levottomuuden olen huomannut kanssa että aiheuttaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sekoilija kirjoitti:

kellään tietoa lääkkeestä? kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu