Lokinpoikanen pulassa

Surku*

Tuossa iltakävelyllä löytyi pieni, varmaan juuri taapertamaan oppinut lokinpoikanen harhailemasta kadulta. Siinä vaiheessa sen yläpuolella lenteli muutama isompi lokki kirkumassa, ja oppien mukaanhan linnunpoikasiin ei saisi koskea, mutta koska lokkipoika käveli keskellä suhteellisen vilkkaasti liikennöitävää katua, en voinut jättää sitä kävelemään suoraan auton alle vaan siirsin sen hieman syrjempään, rauhallisempaan paikkaan nurmi/pensasalueelle. Noin tunnin kuluttua kävin katsomassa onko lokkiemot vielä poikasen luona lentelemässä, mutta ei niitä siellä näkynyt, joten nyt on sitten huoli että onko poikanen hylätty? Emothan ruokkii poikasiaan maahan, mutta jos se hylättiin niin poikasen selviämismahdollisuudet keskustan alueella on aika huonot... Mikä neuvoksi? Osaako lokinpoikanen "viestiä" itsestään emoille, ja miten herkästi emot ne hylkäävät jos ihminen poikasia siirtää? Kuinka hyvin emot osaavat paikallistaa poikasiaan maasta? Entä onko kellään tietoa onko Tampereen alueella mitään lintuhoitoloita mihin hylätyt poikaset voi toimittaa? Sydäntä särkee jättää pieni untuvikkoreppana yksinään hylättynä kadun varteen :(

11

4024

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tööttinen

      Kyllä emot ruokkivat poikasta maahan, vaikka ihminen olisi siihen koskenut. Linnut eivät haista ihmisen hajua poikasesta toisin kuin nisäkkäät. Monet linnunpoikaset näyttävät hylätyiltä kun emoa ei näy, mutta kyllä emot käyvät tasaisin väliajoin poikasia ruokkimassa. Lokinkin poikanen pitää niin hirveää meteliä ruokaa kerjätessään, että emo kyllä varmasti löytää sen. Lintuhoitolat eivät juurikaan ota muka-orpoja tapauksia, ellei linnulla ole näkyvää vikaa, esim. siipi murtunut tmv. Päästävät poikasen vain takaisin luontoon ja toivovat parasta. Ei siinä muuta voi, hoitolat täyttyisivät joka kevät ja kesä 'orvoista' linnunpoikasista jos kaikki otettaisiin vastaan. Eikä noviisit useinkaan tiedä onko poikanen tosiaan orpo, yksinäinen rastaanpoikanen matalalla kyyhöttäessään näyttää varmasti todella orvolta, vaikka ei todellisuudessa sitä ole. Parempi jättää poikaset maastoon, luonto huolehtii niistä kyllä parhaansa mukaan :)

    • mirmeli

      Tällä viikollahan oli juuri Aamulehdessä juttua Lintuhoitolasta, olisikohan ollut Valkeakoskella...

      Itse juuri viime viikolla jouduin seuraamaan myös Tampereen keskustassa lokinpoikasen viimeistä taistoa, kyhjötti kaatosateessa rappukäytävän edessä. Soitin eläinsuojeluvalvojalle (Pirkanmaan eläinsuojeluyhdistys ry) Neuvoivat siirtämään poikasen turvallisempaan paikkaan. Siirsin sen läheisen parvekkeen alle. Emoa ei kuitenkaan näkynyt missään, ja poikanen kuoli muutaman tunnin päästä.

      Jälkikäteen kuulin, että ihmiset olivat tämän poikasen nähneet jo edellisellä viikolla pihalla kaatosateessa.

      Miksiköhän emo tämän poikasparan hylkäsi, minulle tämä asia jäi painajaiseksi.

      • juhky

        on aivan väärä käsitys että emot hylkäisivät poikasensa ihmisen hajun tms. vuoksi. Linnuilla on erittäin huono hajuaisti. Kyllä tuossa tapauksessa on käynyt niin, että poikanen on ollut jo muusta syystä hyvin huonokuntoinen ja kuollutta poikasta linnut eivät enää ruoki. Ja se eläinhoitola on todellakin Valkeakoskella, Markku Alanko sitä ylläpitää.


    • kävi ikävämmin

      ajelin eilen aamulla autolla töihin pienellä saaristolaistiellä, yht äkkiä mutkan jälkeen tieltä pyrähti lentoo jokin ruskea lintu, en ehtinyt tunnistaa sitä, sillä pelästyin, koska tiellä taapersi aivan pieni, kananpojan kokoinen untuvikko, ruskea, ehti pyörähtää pari kertaa ympyrää ihmeissään ja minä en voinut tehdä mitään, pieni pallero jäi pyöräni alle, pysähdyin katsomaan, ja oli se niin surullinen näky, että itku tuli, ei näkynyt muita poikasia, emo lenteli yläpuolella hermostuneena. Siinä mietin, että miksiköhän linnut ja yleensä eläimet niin usein kulkevat tien yli...

    • Lokinpaisti

      Miksi jätit hyvän paistin kuljeksimaan?

    • Lintujenystävä

      Tänään Lielahdessa oli Lokinpoikanen, joka ei vielä osannut lentää - oli kaupan pihalla melko vilkasliikenteisen kadun varrella. Olisin halunnut auttaa, mutta en tiennyt mitä tehdä.

    • Kalikkaa niskaan vain, jos vähänkin vaivaiselta näyttää. Eiköhän noita paskojia, ole ihan tarpeeksi.

    • Anonyymi

      SE LAHDEN TAPPAJA PENTU EI UNOHDU, IKINÄ EI IKINÄ

      • Anonyymi

        putula se jaksaa, EIKÖ HÄNELLÄ OLE MUUTA ELÄMÄÄ


    • Anonyymi

      Hei,nnetaan nimuksi Lenni

    • Anonyymi

      lahdessa pentu tappoi lokinpoikasen, isäänsä tullut, tappoi se ukko eläimiä joko on vankilassa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. 81
      5037
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4859
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4268
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3058
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2689
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2596
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2247
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2221
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1850
    Aihe