...jos olisin Suviseuroissa ehtoollispöydässä kysynyt: "Saanko uskoa?" ja minulle olisi julistettu Jeesuksen Kristuksen nimessä kaikki syntini anteeksi? Olisiko minusta tullut silloin vanhoillislestadiolainen? (nyt olen normi luterilainen) Ehkä tässä kävi hyvin, sillä jos hypoteesini pitää paikkansa, en ehkä olisi voinut ottaa kaveriani enää paluukyytiin mukaan. Hän ei näet kuulu kirkkoon ja olisi nyt tullut silmissäni vääräuskoiseksi, mokoma helluntailainen! Ja mitä esikoislestadiolaiset ystäväni olisivat tästä sanoneet? Olisinko heidän mielestään edelleen kadotettu, koska olen SRK:n riveissä, en heidän... :-D
Mitä olisi tapahtunut...
Lutherilainen
2346
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
lahkoihin uskovien inhimillisiä ajtuksia,itse uskon vain Jeesuksen armoon.Molemmissa lestadiolaisissa että helluntailaisissa on sydämestään Jeesukseen uskovia.Paljon sitten on näitä ihmismielissä kehittyneitä painotuksia,perinnäissääntöjä ja uskomuksia.Kaikki on lopussa kinni Jumalan armosta.
Voit liittyä aivan mihin liikkeeseen/kirkkoon tahansa aina löytyy se toinen joka sanoo et olet väärällä puolella. Sitä "oikeaa" ei yksikään ihminen maanpäällä pysty antamaan.
Kaikilla on perävalo takuu näissä lupauksissa.