Olin maanantaina Bochamissa, hieno suojainen satama oli saanut sitten edellisen käynnin pienen laiturin. Siihen olisi mahtunut useita veneitä kiinni joko keulastaan tai perästään. Kuitenkin yksi suuri purjevene oli vallannut toisen sivun kokonaan itselleen, oli kiinnittynyt kyljittäin. Olisiko ankkurin laskeminen ollut liian vaikeaa vai johtuuko asenteesta?
Onko oikein
Kysyn vaan
82297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kylki kylkeen vaan puolen kymmentä venettä ja siitä ensimmäisen kannen yli kulkemaan. Oppiipahan olemaan.
normaalia. Kyljittäin veneitä noin 5kpl.
Kiva kun ekana oleva haluaa lähteä aamuvarhaisella. Siitä vaan herättämään muut :-)
Onko kyseessä Uudenmaan virkistysalueyhdistyksen Bockhamn? Onko sinne tullut laituri sitten viime kesän, vai olikohan kyseessä jonkin mökin laituri?
Uudenmaan virkistysalueelle Bockhamiin, sisään mennessä oikealle n.14 m pitkä ponttoonilaituri.
Tosi hieno juttu sinänsä.
Olisin kysynyt kohteliaasti siltä purkkarilta, että paneeko hän pahakseen rinnalle kiinnittymisen vai siirtyykö hän peräankkurin käyttöön. Tämä tietenkin sillä edellytyksellä, että oli normaali hereilläoloaika.
Bockhamn (Byön) laituri on hyvä mutta poijut on liian lähellä laiturin ehkä 5-6m ,,ja grillipuita ei ole ollut koko kesän -07 . kuka mahta olla se ihminen mikä nosta palkka sit hoitamista??
Puita, kun oli tarkastus tulossa silloin tuotiin muutama kalikka, satuin olemaan paikalla.
Oikein.