Pitti Jenkeistä

Olen harkinnut pitin hankkimista USA:sta. Tietääkö kukaan luotettavaa kasvattajaa tai minkä hintaista on vaikkapa koiran lähettäminen sieltä Suomeen. Ei haluaisi tulla kusetetuksi.
91510
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Hei, käy tutustumassa www.sathy.fi . Siellä Amerikanpitbullterrieri keskustelussa on kovastikkin puhuttu tuosta ja samoin sivuilta löytyy tietoa rodusta sekä tapahtumista, joissa pääset aitoja pittejä tapaamaan. Sathy myös neuvoo koiran maahantuonnissa. Ja pisteet sulle kertakaikkiaan: Ihanaa, kun joku on oikeasti tuota mieltä, että ei vaan haluaisi tulla kusetetuksi. Näin pitääkin! :D Suomesta kun ei voi tällä hetkellä hankkia aitoa APBT:ä.

Äänestä
  • ...

    Äänestä

Eikös jossain päin nettiä ollut suomalainen pitbull foorumi.. Siellä varmaan tiedetään myös noista piteistä ja kuinka saa jenkeistä helpoiten! En nyt muista enkä jaksa tonkia sitä osoitetta..

Äänestä

  • b12u kirjoitti:

    Suomalainen foorumi löytyy ainaki osoitteesta: http://www.s8.createphpbb.com/apbttietokanta

    Menkääs ihmeessä ottaa mallia sieltä foorumilta yhdelläkää ei taida yhtää pittiä olla mut tää vänejän tai viron rakki on nyt pitti kun niin sanon voi jumalauta!!Kysymys oli pitti jenkeistä ei mistää kakasta virosta tai venäjältä!!!

    Ja kun joku laitto suomalaisen pittbull kennelin ei niitä ole!! vai mitä oliks ne mastiffit?? ne nyt ei pitbullia ole pitkää aikaa sukupuussaan nähnytkää;) Ja sit löytyy viel yks suomalainen pelle joka myy jotain viron tosi pittejä voi perse mitä idiootteja ja ne vasta onkin jotka ostaa!!!

    Äänestä

pönkittäjää sekopää rodusta...tuo rotu pitäisi lailla kieltää, on jo joissakin maissa kielletty...miksi muuten pitti? perusteles hieman:)

Äänestä
  • Perusteles sinä apina miks se on sekopää rotu ja egon jatke???????

    Äänestä

  • Miksi sekopää rotu ja pitäisi kieltää? Perusteluja kiitos! Itse ottaisin pitin seuraavista syistä: luonteeltaan aivan mahtava seura- ja perhekoira, lapsiperheeseen erittäin sopiva, ulkonäöllisesti miellyttävä, pitkähermoinen ja ihanan rakastettava koirarotu. Erittäin omistajaansa kiintyvä. Tiesitkö muuten että pitit ovat maailman purutilastojen (ihmistä pureminen) neljänneksi VIIMEINEN rotu?? Komeana ykkösenä loistaa cockerspanieli sekä dalmatialainen. Että jos sinä pelkään tuikitavallisia perhekoiria, hankkiudu hoitoon tai muuta autiolle saarelle.

    Äänestä

  • lsgnaög kirjoitti:

    Miksi sekopää rotu ja pitäisi kieltää? Perusteluja kiitos! Itse ottaisin pitin seuraavista syistä: luonteeltaan aivan mahtava seura- ja perhekoira, lapsiperheeseen erittäin sopiva, ulkonäöllisesti miellyttävä, pitkähermoinen ja ihanan rakastettava koirarotu. Erittäin omistajaansa kiintyvä. Tiesitkö muuten että pitit ovat maailman purutilastojen (ihmistä pureminen) neljänneksi VIIMEINEN rotu?? Komeana ykkösenä loistaa cockerspanieli sekä dalmatialainen. Että jos sinä pelkään tuikitavallisia perhekoiria, hankkiudu hoitoon tai muuta autiolle saarelle.

    mistä tiedät nämä purutilastot? onks niist joku linkki netis? pähkäilyttää tuo dalmatialainen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kundi_24 kirjoitti:

Olen harkinnut pitin hankkimista USA:sta. Tietääkö kukaan luotettavaa kasvattajaa tai minkä hintaista on vaikkapa koiran lähettäminen sieltä Suomeen. Ei haluaisi tulla kusetetuksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu