Mitä nää kaikki termit tarkottaa? Eli joku puhuu raskaustestin haamusta? Mikäs se on? Rv käsittääkseni tarkottaa raskausviikkoa? Onks noi -merkin perässä olevat numerot päiviä viikkojen päälle? Ja raskausviikkoja aletaan laskee siitä viikosta ku menkat viimeksi oli vai?
Testasin maanantaina plussaa ja oireitakin jo ihan kiitettävästi on. Päätin tulla selaileen tänne kun tää on mulle ihan hepreaa vielä :)
Testasin maanantaina plussaa ja oireitakin jo ihan kiitettävästi on. Päätin tulla selaileen tänne kun tää on mulle ihan hepreaa vielä :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
No haamulla tarkoitetaan yleensä hyvin heikkoa positiivistä raskaustestiä. Eli se viiva on hyvin haalea. Sitten käydääkin keskustelua oliko se viivanpaikka vai positiivinen tulos =)
Rv tarkoittaa raskausviikkoja ja se päiviä perään. Minä olen tällä hetkellä 18 2. Eli 18 täyttä viikkoa ja 2 päivää päälle. Eli skaala menee esim. 18 0-18 6. Ja koska olen nyt rv 18 2 niin puhutaan että olen 19 raskausviikolla. Sekavaa mutta niin se menee.
Ja kyllä ne viikot lasketaan juuri niin kuin kirjoitit, edellisistä menkoista.
Paljon onnea raskaudestasi =) Hyvää kesää ja onnea odotukseen =)
..vaan selvennyksestä ;)
Hei milloin sulla on laskettu aika? Mulla on sama aika kun sulla