Tuossa kun olen kolmeviikkoista poikaa tarkastellut, niin olen huomannut "lommot" ohimoilla. Synnytys oli vaikea ja meni imukuppiin, mutta neuvolatäti sanoi, että papereissa oli maininta siitä, että lapsi tuli kuitenkin sujuvasti tähän maailmaan.
Mutta nuo lommot huolestuttavat. Johtuvatko imukuppisynnytyksestä? Tasaantuuko lapsen pää, kun lapsi kasvaa?
Ensi viikolla on neuvola-aika, mutta jos joku osaisi antaa vastuksia jo nyt, niin olisin kiitollinen.
Mutta nuo lommot huolestuttavat. Johtuvatko imukuppisynnytyksestä? Tasaantuuko lapsen pää, kun lapsi kasvaa?
Ensi viikolla on neuvola-aika, mutta jos joku osaisi antaa vastuksia jo nyt, niin olisin kiitollinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mulla myös syntyi esikoinen imukupilla, oli se aika touhua.
Pojalle tuli päähän imukupin takia ns. pahka, eli nestettä täynnä oleva vauvan pään kokoinen paukura. Kyllä näytti hurjalta enkä hullu ensin uskaltanut kysyä että lähteekö se!! Olin kovin nuori..
Pahka lähti itsestään pois kolmessa viikossa ja mitään jälkiä ei jäänyt.
Käsittääkseni imukuppisynnytyksestä jääneet kosmeettiset jutskat häviää itekseen.
Tietty kysy ihmeessä neuvolasta niistä kuopista, ettet murehdi turhaan.
tasaantuu lapsen kasvaessa. Mulla kans synnytys oli imukuppi-sellainen ja pää oli aika "epämuodostunut" alussa. Nyt ihan normaalin muotoinen (poika kohta 4 kk). Vauvan luut ovat "kumia", ne kyllä muotoutuvat :)
Meidän 5v vanhalla tytöllä on lommot ohimoilla ilman imukuppisynnytystäkin. Kallonluut muovautuvat itsestään vielä monta kertaa ennen lopullista luutumista. Ei tarvitse huolehtia ollenkaan.
Kiitos kaikille, sillä kummasti sitä kaikesta osaa olla huolissaan, kun on noin pikkuisesta kysymys.