Onko kenelläkään tietoa polven punktiosta? Olen netistä yrittänyt etsiä.
Kai se nivelestä otettaisiin.
Polvipunktio
13
11425
Vastaukset
- leijonana
Nesteen punkteeraus on yksinkertainen operaatio. Lääkäri pystyy tekemään sen tavallisella vastaanotolla vaikka terv.keskuksessa. Siinä tökätään ruisku polveen ja valutetaan neste pois.
- hermione
näin. voi tosin sattua ja paljon! ainakin minulla.
- oteta
vaan bakteerinäyte otetaan
- tarkkuutta
" Siinä tökätään ruisku polveen " No ei siinä mitään ruiskua polveen tökätä, vaan neula.
- helppo juttu
no mulle tehtiin toi ja ei sattunu. epiteelikudosta vähä puudutetaan halutessa, mutta ei se neula tunnu pahalta. ihan tosi yksinkertanen juttu. kyllähän se tuntuu tyhmälle kun siellä lumpios ja luun päällä se neula saattaa käydä, tuntuu painetta.
jälkeenpäin polvessa tuntuu jokin, muttei se niin satu :)- leikattu polvi 1 kk sitten
Minulla taas punkteeraus sattui ihan vietävästi ja loppujen lopuksi oli aivan turha, kun polvi oli aivan kuiva leikkauksen jäljiltä.
- punktio
leikattu polvi 1 kk sitten kirjoitti:
Minulla taas punkteeraus sattui ihan vietävästi ja loppujen lopuksi oli aivan turha, kun polvi oli aivan kuiva leikkauksen jäljiltä.
Yleensä punktiosta puhuttaessa tarkoituksena on poistaa johonkin (monesti niveleen) kertynyttä ylimääräistä nestettä, jota on saattanut alkaa kerääntymään nivelpussiin esim. revähdyksen seurauksena. Toimenpiteenä tuo nesteen punktointi on hyvin yksinkertainen, otetaan injektioneula joka työnnetään alueelle josta nestettä poistetaan. Kun neulan kärki on nesteessä niin neste valuu joko itsellään pois tai neulaan voidaan liittää ruisku jolla neste imetään.
Kuten lähes kaikissa hoitotoimenpiteissä (ainakin kaikkissa joissa mennään ihon alle) niin kivuttomuutta ei voi luvata, koska on ihan henkilöstä kiinni miten kivun kokee. Monet ovat halunneet että ihoa puudutettaisiin, mutta oma näkemykseni ja kokemukseni on että jos ensin tökitään puudutusaineet ja sen jälkeen vielä punktioneula niin tuntuu paljon ikävämmältä kuin se että käytetään vain yhtä neulaa ja homma on sitten nopeammin ohi.
- Hyvinvointi rulaa
Sattuminen on puoskarista kiinni, vähemmän kenenkään kipukynnyksistä. Pitäisi osata, mutta kun ollaan suolessa, ei luonnollisesti osaamista voikaan vaatia.
- Hjkyu
Voist hakeutua, uudelleen äidinkielen, tunneiille. Osaisit kirjoittaa oikein, ja laittaa, pilkut,. Kohdilleen!
- puudutus2
Sattu ihan mielettömästi,meinasin pyörtyä.Toimenpide keskeytettiin.
(olen synnyttänyt 4 kertaa)- Anonyymi
Ei sattunut juurikaan, helppo toimenpide
- mamma123
ei satu ja nopeasti ohi
- Anonyymi
Juuri kävin tänään. Vasemmasta polvesta otettiin nestettä aika reilusti pois. Huippu lääkäri eikä sattunut missään vaiheessa. Putsas,neula sisään,nesteet ulos ja saman neulan kautta kortisoni se siitä. Jos polvessa sitä nestettä niin eipä sattunut kun oli mitä tuli. Helpotti vaan tosi paljon. Varmaan lääkäri kohtainen mikä sattuu mikä ei mutta mulla oli erittäin kokenut just tästä hommasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1158197Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4157418Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804684Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294449Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-74009Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032819- 1172664
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332585Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps232244Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m22107