tänään näkyi pohjois-pohjanmaalla oudon värinen lintu. se oli väritykseltään tummanruskea ja pyrstö sulat olivat oranssit, niin mikähän tämä lintu ois? huom; mahan alus ei ollut oranssi vain sulat ja lintu oli pieni.
outo lintu
ihmettelijä111
4679
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
joutsenen vai hippiäisen kokoluokkaa? Ja sitte jos jotain muitakin tuntomerkkejä olis kuten nokan malli, vartalon muoto, puussa, maassa vai vedessä, mahdollisia ääniä ja muuta semmosta niin olis helpompi arvailla että oliko se leppälintu, fasaani, kuukkeli, peukaloinen vai ruostesorsa.
lukenut et lintu oli pieni. Eli tuskin kukaan ainakaan joutsenta pieneksi sanoo.
että jos kysyjä antaisi enemmän tuntomerkkejä ja tietoa ympäristöstä niin lintujen tuntijat voisivat varmemmin ja helpommin määrittää linnun.
Pientä vaivaa kysyjiltäkin.
Katsastappa naarasleppälinnun tuntomerkit, vois sopia. Samoin kannattaa vilasta myös naaraspukuisen mustaleppälinnun tuntomerkit.
Ja voihan se vaikka satakielikin olla, on silläkin punertava pyrstö.