Kreikkalainen ruoka

Ekaa kertaa sinne päin

Helou!

Ensimmäistä kertaa siis suuntaamme Kreikkaan reilun viikon päästä. Olisiko jollain takataskussa jonkinmoinen suppeahko kreikkalainen ruokalista selityksineen? Olisi kiva tietää mitä siellä kannattaa syödä ja mitä tämä ruoka sisältää. Lapsiakin kun on mukaan lähdössä, ja ne tunnetusti vierastavat uusia makuja :) Kiitos!

24

10682

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sieltä löytyy

      Heippa!

      Otahan osoitteeksi kreikka.net, sieltä löytyy paljonkin asiallista tietoa myös kreikkalaisesta ruuasta´ja paljon muusta kreikkaan liittyvästä.

      Hyvää matkaa =)!

    • souvlaki

      jassu!

      ..ja vielä kerran souvlaki. itse tein matkan kreikkaan joulukuussa viileistä, sateisista keleistä huolimatta pelkästään souvlakin himon tähden ;)
      eipä kestä!

      • ????????????????

        Mitä souvlaki on.?
        Ap juuri kysyy tällaista !


      • oo läskiä!
        ???????????????? kirjoitti:

        Mitä souvlaki on.?
        Ap juuri kysyy tällaista !

        Souvláki on lihavarras. Eli lihanpaloja tikussa.Ihan kuin Suomessakin monesti grillissä lihaa grillataan. Joskus lihat on jo valmiiksi irroitettu ennen tarjolle tuontia. Myös kotópoulosouvlákia löytyy eli kanavarrasta.


      • souvlaki sandwich
        ???????????????? kirjoitti:

        Mitä souvlaki on.?
        Ap juuri kysyy tällaista !

        ..siis painopiste sanalle sandwich, ei ravintola-annos lautasilla... ja reilusti tsatsikia väliin. monesti sekin täytyy tilata erikseen vaikka souvlaki ilman tsatsikia on kuin hampurilainen ilman kastiketta.

        tämä kaveri puhuu asiaa:
        http://www.athensguide.com/souvlaki.html


    • kesä 2007

      mutta turistikohteissa,jonne jo kauan tehty Suomesta matkoja/Kreta,Rodos esim.),on ruokalistat ihan Suomeksikin.Jos ei suomeksi löydy,niin ainakin englanniksi ja usein kuvia annoksista.

    • Samos-fani

      - kreikkalainen salaati kunnon Feta-juustosiivun kera oliiviöljyllä ja viinietikalla höystettynä
      - souvlaki = lihavarras
      - moussaka = "kreikkalainen vastine lasagnelle" makaronin tilalla munakoisoa
      - tsatsiki = jogurttinen kurkkusalaatti sis. valkosipulia (pitää hyttyset loitolla)
      - kreikkalaiset lihapullat
      - viininlehtikääryleet
      - erilaisia versioita munakoisosta tehtyjä alkupaloja
      - tomaattisalaatti, koska sikäläiset tomaatit erittäin maukkaita
      - baklava-leivonnaisia jälkiruoaksi
      - palanpainikkeeksi OUZO vesi, eli paikallinen anisviina, joka vedellä lantattuna muuttuu lonkeron väriseksi harmaaksi

    • saattaisivat tykätä

      pastitsiosta, se on kreikkalainen makaronilaatikko
      ..aika miedon makuinen eli ei maustettu tulisesti

    • saarilla käynyt

      Useasti vieraillut toteaa, että stifado, kreikkalainen sipulilla höystetty (kaneliakin löytyy) lihapata on paras.

      • paskaa

        Omat safkat mukaan, ei noita etnopöperöitä pysty syödätä.


      • ehdottomasti
        paskaa kirjoitti:

        Omat safkat mukaan, ei noita etnopöperöitä pysty syödätä.

        sitä mieltä että,nam,pastitsaran voittanutta ei ole.Olen kerran Korfulla ollessani onnistunut tilaamaan sitä,tietämättä minkälaista ruokaa tuodaan pöytään.Siinä oli vasikan lihaa ja pastaa,jumaliste,vieläkin tulee vesi kielelle.Pakko vielä lähteä Korfulle sen takia.


      • tiedän tämänkin
        paskaa kirjoitti:

        Omat safkat mukaan, ei noita etnopöperöitä pysty syödätä.

        kannattaa ottaa sieltäpäin safkat mukaan kotiin, ei näitä finskipöperöitä syö erkkikään!


      • Martti from forest
        paskaa kirjoitti:

        Omat safkat mukaan, ei noita etnopöperöitä pysty syödätä.

        Aivan samaamieltä. Kreikkujen ruoka on paskaa. Mutta< onhan siellä, onneksi, muidenkin maiden ravintolakulttuuriaa... kuten Macejä.


    • LLL
    • kreikanmatkaaja

      Kreikkalaiset ruuat aika miedosti maustettuja, käyvät hyvin suomalaiseen makuun.Kreikassa erinomaisia pastaruokia,tunnetuin pastitsio,muistuttaa meidän makaronilaatikkoa.
      Et kertonut minne päin menette,mutta isoimmissa matkakohteissa kuten Kos,Rodos,on ruokalistat monissa paikoin myös suomeksi. Kreikassa voit päästä katsomaan keittiöön milta ruoka näyttää,usein ruuat näytillä vitriinissä lämpoaltaassa.

      Ja sitten,rohkeutta ja ennakkoluulottomuutta mukaan!!Rohkeasti kokeilemaan,etenkin kala- ja lammasruokia..

      • kraa

        Kreikassa yleensä ruoan kanssa ei hirmuisesti tuoda mitään muuta kuin se ruoka mitä listalla luki, eli perustavernasa ei välttämättä kauheasti tule minkään sortin salaatteja lisäksi vaan tasan se mitä tilasitkin.
        Usein ravintoloissa peritään pieni maksu per henkilö pöydän kattauksesta (!?, joka maassa omat kummallisuutensa) - siihen kuuluu useimmiten se pieni leipäkori sitten, mutta älä yhämmästy jos laskussa näkyy noin euron verran semmoista mitä et ole tilannut. Tästä saatetaan mainita ruokalistassa, mutta ei aina.

        Paras giropita/souvlaki ikinä oli Lesboksella semmoisesta sivukujan ikkunasta, vanha ukkeli möi sieltä pieniä noin euron hintaisia pitaleipiä. Osa noista luukusita varmaan on ruokamyrkytysriskejä mutta tuo ei jonon perusteella päässyt kovin vanhaa ruokaa myymään :-) Siellä oli lihanpalasia, tomaattia, kurkkua, ranskalaisia!, valkosipulista kastiketta (olisiko ollut tsatsikia) ja ainakin sipulia. Ja oli älyttömän hyvää.


    • monttulatte

      voi iljettävä tyhmyri syö hampurilaista penikat tykkää

    • SAATANANPERHANA

      asd eksä ny saatanan tajua et menet vaan sinne ja silmät kiinni valitset siitä listalta mitä haluat kiitos. PS. PERHANA PSS. sillisontiainen. PSSS. PERHANA

    • nmnmn

      Aiemmissa viesteissä tullutkin jo noita hyviä vaihtoehtoja. Kerronkin sen sijaan mitä EI kannata syödä. :D Taramasalata (eli tsatsikin tapaan tahnamainen salaatti, jossa mm. mätiä) oli ihan hirveetä roskaa, en pystynyt syömään kaikkea. :( Tarjoilija varmaan loukkaantui, vaikka sanoinkin syyksi että jätin tilaa pääruualle, koska emme saaneet ouzoa tai rakia aterian lopuksi. :/

      Niin, ja lähes kaikissa ravintoloissa ainakin Plataniaksessa on lapset huomioitu, on leikkipaikkaa ja omaa "menua", siis ihan perus nakkeja, lihapullia tms. :)

      • LLL

        Ja jonkun toisen mielestä se taas on mitä suurinta herkkua. En mäkään tykkää moussakasta mutta en silti kiellä ihmisiä maustamasta...


      • LLL
        LLL kirjoitti:

        Ja jonkun toisen mielestä se taas on mitä suurinta herkkua. En mäkään tykkää moussakasta mutta en silti kiellä ihmisiä maustamasta...

        ...siis maistamasta...


    • Johanneksen leipäpuu

      Suosittelen maistamaan Sakanagia joka on eräänlainen paistettu juusto, sitruunaa päälle.

      • kotoista

        Saganaki (uppopaistettu vuohen(?)juusto) oli minun ehdoton ykköseni. Yleensä sen otinkin alkupalaksi. Siis juustojen ystävälle ihan ehdoton juttu. Kaikkisestaan Kreetalla ruoat erinomaisia ehkä niiden yksinkertaisuuden vuoksi. Mausteita ei paljon, itse raaka-aine saadaan maistumaan ihanalle. Souvlakit, eli lihavartaat, ovat varmasti myös lasten mieleen. Tomaatit todellakin aivan eri makuisia kuin täällä suomessa. Joku niitä jo kehuikin, eikä suotta. Kalaruoista itse pidin miekkakalasta eniten. Ahvenkala, paksu file, ei ruotoja (muistaakseni). Se vaaleanpunainen mätitahna - josta joku mainitsi.... Ehkä pikkulisukkeena se olisi ollut hyvä, mutta itsellenikin teki töitä niellä tahnaa - sellaisenaan... Mutta ne on makuasioita.
        Usein näin lasten tilaavan moussakaa, sikäläistä lasagnea. Itse söin broileria eri muodoissaan, välipalaksi yleensä kreikkalaista salaattia. Tuore appelsiinimehu (puristetaan tilattaessa) oli ihan "must", mutta se oli aika kallista. Iso lasillinen 3,-.


    • Fillariina

      Ihana ketju tämä! Kuola oikein valuu. Kreikassa kannattaa tilata lampaan lihavartaita ja -pataa estoitta; se on niin hyvän makuista, että vieläkin näen päiväunia! Ja paikallinen punaviini, oijoi! Onneksi Tampereella on pari paikkaa missä voi lievittää hiukan kreikkalaisen ruoan nälkää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2228
    2. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1843
    3. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      171
      1460
    4. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      21
      1444
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1127
    6. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      177
      1114
    7. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      21
      1074
    8. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      104
      1047
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      912
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      75
      898
    Aihe