Osaatteko uida?

uppotukki

Entä perhekuntanne? Missä nykyään opitaan uimaan vai eikö missään? Olen hämmästynyt uutisista - taas kerran :(

20

835

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pirre*

      kala veissä konsanaan, - mieliliikunta lajini menneiltä vuosikymmeniltä. Nyt on uimahalli liian kaukana - toistaisesksi; lähistölle suunnitellaan julkaistujen uutisten mukaan kylpylää, jihuu!

    • Osaan uida ja asun uimahallin vieressä.

    • Uimataidoton

      Yritin kyllä joskus opetella, mutta ei siitä mitään tullut :(

    • rose*

      jo lapsena, olen aina asunut lähellä järveä tai merta. Uin sammakkoa, polskuttelen selällään ja välillä kellun.

      Mielestäni olen hyvä uimari ja pysyn hyvin pinnalla, kunto tietenkin on nuoruusvuosista rapistunut, joten kilometri tai metrimääriä en tiedä ,miten jaksaisin.

    • Kutv M

      Puupää pysyy pinnalla,elikkä osaan uidakkin ja läiskii kun Majava.:)

      • SerpeNTiina

        ollut sinä,joka mökin rannasta meni nakuna ja pyöri ympyrää?


      • Kutv M
        SerpeNTiina kirjoitti:

        ollut sinä,joka mökin rannasta meni nakuna ja pyöri ympyrää?

        Puu pää.:)


    • uppotukki

      uida. Useana päivänä olen harrastanut alkeisuimaopetusta jo alle kolmivuotiaille. Ihmetyttää nuo yli kymmenvuotiaitten hukkumisjutut.

      Ennen lapsena ei kai muuta kesällä tehtykään kuin käytiin monta kertaa järvessä uimassa. En muista yhtään hukkumistapausta kymmen - viisitoistakesäisillä.
      Nuo uppotukit olivat tuttuja uittoseudulla. Tiedettiinkin ne, olivat vähän harmina soudellessa ja miksei uidessakin.

      Nykyään uimaopetustunnit koulussa ovat yksi murheenkryyni ja huolenaihe. Niitä pitäisi toki olla paljon enemmän koulussa, mutta valvojia täytyisi olla useita. Niin on hullua menoa taitoihin nähden, olen kuullut. Vastuu on myös suuri.

      ps. uppotukki oli myös kuvaava ilmaus jossain kirjassa mielentilasta. Pää pylkkää joskus pinnalle, mutta suurin osa upoksissa.

      • SerpeNTiina

        tai pyöriäinen olen parhaiten.Uin hyvin,mielestäni.
        Voinen sanoa,että perheessämme,myös vanehmpani eläessään, olivat hyviä uimareita.
        Nyt suvussa on vauva-uinnin käyneitä,uimakoulun vetäjiä ja uimahalli-valvojia.


      • uppotukki
        SerpeNTiina kirjoitti:

        tai pyöriäinen olen parhaiten.Uin hyvin,mielestäni.
        Voinen sanoa,että perheessämme,myös vanehmpani eläessään, olivat hyviä uimareita.
        Nyt suvussa on vauva-uinnin käyneitä,uimakoulun vetäjiä ja uimahalli-valvojia.

        on teillä hyvin ja niinkuin olla pitää. Vilkuilin tuolla iltiksen keskustelua aiheesta Taas se menee siihen, mikä on vanhempien ja mikä yhteiskunnan/uimavalvojien vastuu. Mielestäni vanhemmat voisivat ottaa suuremman vastuun. Miksi päästää uimaan yksin uimataidottomia lapsia. Ei tulisi mieleenkään.
        Tai no enpä tiedä tilanteita tarkkaan, mutta tuollaista ei pitäisi päästä tapahtumaan. Tuntuvat niin turhilta kuolemilta kun varmasti olisi voitu välttää.


    • hengissä!

      Saimaan rannalla kasvaneelle uimataito oli luonnollinen asia.
      Ei sitä minään taitona pidetty.

      Kun 14-vuotisina meidät pojankollit pantiin järvelle Kaukopään edustalle keräämään koplukoille irtopropseja ei kukaan kysynyt uimataitoamme.
      Ei myöskään ollut mitään kellukkeita eikä kukaan hukkunut.
      Nykyään pomo olisi moisesta raastuvassa.

      Jälkikasvu ui. Tyttö oppi 7-vuotisena luonnon menetelmällä lomamatkallamme Ranskan Rivieralla.
      Poika on innostunut uppouinnista, laitteiden kera.
      Hänen kelluntaominaisuutensa muistuttaakin enemmän silitysrautaa.

    • yks kottarainen

      kun lapsena ei ollut mahdollisuutta opetella. Teini - iässä opin vähän, mutta reilu kakskymppisenä tuli selkävaiva ja sammakkouinti kiellettiin, joten sen vähän mitä uin, niin sellaista "kylkimyyryä" vähän matkaa, enkä kehtaa mennä sellaisiin paikkoihin jossa paljon porukkaa.

    • sammakkoa

      Kyllä se sujuu.
      Ei sen puoleen.

    • optimisti-orvokki

      Olikohan joillain perheillä niin kiire, etteivät ehdi uimarannalla kyllin kauan viipyä, jotta lapset ehtisivät oppia uimaan. No, kaikilla ei tietysti ole uimarantaa lähellä, mutta eikös niitä uimakouluja järjestetä kaikkialla Suomessa.

      Muistan lukeneeni, että koulujen ohjelmia on tiivistetty niin, ettei koululaisia enää ehditä käyttää niin montaa kertaa uimahallissa, että uimataidottomat oppisivat uimaan.

      Mihin ihmeeseen ihmisillä on niin kamala kiire kaiken aikaa? Toivoisin, että ehtisivät joskus hetkeksi pysähtyä sitä miettimään. ;)

      Ai niin, vastaus kysymykseen kuuluu: Kyllä osaan ja lapsetkin ovat saaneet rauhassa opetella, kun olen aina itsekin nauttinut vesileikeistä. Uimakouluunkin lähdin aikuisena naapurin rouvan seuraksi ja vasta siellä opin kunnolla sukeltamaan. Pinnalla pysyminen ei ole koskaan tuottanut ongelmia, mutta sen alle pääseminen oli mielestäni vaikeata ennen tekniikan opettelua.

    • Angel of The Morning

      Osaan uida ihan hyvin. Asuttiin saaressa ja kesällä oltiin niin paljon vedessä, että sitä vaan oppi uimaan. Ei ollut mitään uimakoulua.

    • tammikuun likka

      Lapsena en päässyt uimakouluun, kuten veljeni. Olin siitä hyvin vihainen ja kysyinkin äidiltäni "miksi minä en pääse". "Sä hukut siellä" oli vastaus. Uimakouluun meni 50 vuotiaana ja kävinkin ahkerasti uimahallissa "opittuani". En ole kummoinenkaan uimari, pysyn kyllä pinnalla. Mutta, yks pulma kuitenkin on. Enpä uskalla järvessä uida, kun siinä ei ole niitä uimahallin altaan reunoja vieres :(
      Lapseni kaikki osaavat uida, siitä pidin huolen.

    • vaikka en mikään maisteri olekaan :)

      Kävin lapsena uimakoulua, mutta siellä vain leikittiin ja syötiin eväitä...
      Opin samana kesänä uimaan "omalla ajalla" - taisin olla seitsenvuotias...

      PS. Olimme juuri muuttaneet järven läheisyyteen, joten uimataito oli pieni henkivakuutus, sillä esim. äitini ei osannut uida :)

      • kuokkija.muualta

        kun on "leijona" ei voi mennä vetteen olleskaan. Hipiä kastuu...ei vaineskaan,en halua uida,se on epämiellyttävää,jostakin syystä.
        Lapsenio on vesipeto,oppi tosi pienenä ja kävi uimakoulut ja kaikki.


    • Puidenhalaaja

      ...ja kuulemma olen kerran pelastanut erään tytön hukkumasta. En pitänyt sitä minään, ainahan perään sukellettiin jos joku ei ilmaantunut pintaan. Kävimme uimassa "pohjattomalla" suolammella. Eihän siihen aikaan vanhemmat olleet vahtimassa lapsiaan, keskenään siellä oltiin ja katsottiin vähän toistemme perään.

      Mies kuljetti aikoinaan poikia uimahallissa niin kauan, että oppivat uimaan. Minäkin käyn talvisin uimahallissa ja tänä kesänä olen käynyt järvessäkin. Tulis vaan vielä helteitä ennen Jaakkoa...

    • uppotukki

      että ennen huolehdittiin uimareissulla pienemmistä. Niin sen muistan minäkin, meitä oli aina iso joukko ja vanhemmat pojat varmaan auttoivat jos pulmiin joutui.

      Nythän uutisissa luki, että uimarannalla, jossa lapsia hukkui, oli ollut satamäärin ihmisiä. Vain harvat lähtivät auttamaan ja etsimään. Niin se maailma muuttuu. Kaikki tällainen sitä todistaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      207
      5210
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3696
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      63
      3590
    4. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      11
      3500
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      44
      3147
    6. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      105
      2339
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2336
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      31
      2184
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2130
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2069
    Aihe