yrittää heti keskenmenon jälkeen uudelleen vauvaa? Niin miksi pitää oottaa ne menkat?
kitos asiallisista vastauksista.
kitos asiallisista vastauksista.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
...vaimolleni tuli keskenmeno tammikuussa 2006, viikkoja tulloin takana muistaakseni 7 - 8. Maaliskuussa kun kävimme uudelleen samalla gynekologilla ultrassa, niin lääkäri pudisteli päätään ja ihmetteli, että onkohan se edes mahdollista, että keskenmenon jälkeen voi tulla niin nopeasti uudelleen raskaaksi, joutui laskemaan kalenterista päiviä varmistuakseen asiasta. Meille syntyi sitten marraskuussa terve tyttövauva (40 6). Meidän elämästämme olisi suuri onni ollut tietämättömissä, jos mainitsemaasi lääkärien yleistä neuvoa olisimme noudattaneet.
Nyt vaimoni on uudelleen raskaana, n. 9 jotain. Hieman meitä pelottaa, kuinka nyt menee, kun yksi alkuraskauden keskenmeno takana. Toivottavasti kaikki menisi kuitenkin hyvin.
sanottiin ensin sairaalassa, että täytyy odottaa, jotta uuden raskauden keston määrittely helpottuisi. Kun intin, että se ei ole minulle tai miehelleni riittävä syy odottaa, he sanoivat, että useasti käy niinkin, että kun tullaan heti perään raskaaksi, niin sekin menee kesken. Samaa sanottiin neuvolasta, joten ei auttanut muu kuin odottaa. En halunnut sitten syyttää itseäni, jos olisi km tapahtunut uudelleen.
Moi, mulla oli km viikolla 7. Kävin lääkärissä ultrassa ja kysyin tuosta yksien kuukautisten odottamisesta. Hänen mielestään oli hyvä odottaa yhdet menkat. Km jälkeiset kuukautiset eivät kuulema ole aivan "normaalit" johtuen hormonivaihteluista ja kohdun tyhjenemistä ym. Yksien kuukautisten jälk. kohtu taas paremmin valmiustilassa, uuden keskenmenon riski vähäisempi jne. Mut oon kyllä kuullut onnistuneitakin tarinoita, vaikka heti yritetty... Mikään ei liene varmaa tässäkään asiassa!
Ilmeisesti teoriana on, että kohdun limakalvo on tällöin jo kertaalleen uusiutunut ja tyhjentynyt ja näin ollen kaikki mahd. infektoitunut materiaali mitä edellisestä raskaudesta olisi jäänyt jäljelle olisi varmasti pois.
Lisäksi hormonitoiminta tasapainottuu hieman, kun ehtii tulla yhdet kuukautiset edes väliin.
Tosin kunnollista näyttöä näistä asioista ei ole, joten mikään sääntö se ei ole ja varmasti uusi raskaus voi myös onnistuakin, kuten yllä oli käynyt. Itse en uskaltanut ruveta heti yrittämään, en olisi kestänyt itsesyytöksiä, jos olisi tärpännyt ja sitten mennytkin kesken.
Ja ajattelin etten jaksa odottaa kuukautisia, mutta nyt kun menkat alkoikin jo vajaa viisi viikkoa synnytyksen jälkeen niin ajattelin odotella vielä toisetkin varmuuden vuoksi. Ni onpahan sitten paremmin siinä "valmiustilassa". Vaikka meille lääkäri sanoi että voidaan yksien menkkojen jälkeen yrittää ja jos ei jaksa odotella ni ei haittaa jos aikaisemminkin. Mut todellakin en halua riskeerata seuraavaa vauvaa kiirehtimällä.
sain keskenmenon 5 viikoilla huhtikuussa, meni spontaanisti kesken. Yritettiin heti uudelleen.
Nyt uusi keskenmeno kaksi viikkoa sitten viikolla 10 1. vastasi kokoa 6 3. kehityksestä jäljessä alusta alkaen, ja mulla tuhruvuotoa. syke kyllä nähtiin 3 kertaa, ja lääkärit vakuutti kaiken menevän hyvin... Kaavintaan johti lopulta.
Taidan odottaa tällä kertaa sen yhden kierron ennen kuin yritän uudelleen.
Keskenmenot kuitenkin lääkärin mukaan vain huonoa tuuria.. Odottaa pitää kuulemma vain siksi, että osataan laskea laskettu aika paremmin, kun olleet yhdet kuukautiset (ainakin mun lääkärin mukaan näin).
Raskasta on odottaminen!