Miten teillä muilla viimeisillään odottavilla, miten kestätte tämän helteen??!! Onko mitään vinkkejä miten tätä oloa sais hiukan paremmaks? :)
Tämä on siis ihan järkyttävää. Odotan toista lastani, ekan sain talvella joten tätä kuumuus ongelmaa ei ollut, mutta nyt: joka ilta melkein rukoilen ettei huominen päivä olisi hellepäivä!! Asuntomme on kuin sauna, eikä mitään jaksa oikein tehdä kun hiki virtaa!! Laskettu aika on minulla siis 2.8.
Kertokaahan omia kokemuksianne, että se edes helpottaisi ;) Onnellista loppuodotusta!!
Tämä on siis ihan järkyttävää. Odotan toista lastani, ekan sain talvella joten tätä kuumuus ongelmaa ei ollut, mutta nyt: joka ilta melkein rukoilen ettei huominen päivä olisi hellepäivä!! Asuntomme on kuin sauna, eikä mitään jaksa oikein tehdä kun hiki virtaa!! Laskettu aika on minulla siis 2.8.
Kertokaahan omia kokemuksianne, että se edes helpottaisi ;) Onnellista loppuodotusta!!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Juu todellakin mäkin joka ilta ja yö toivon samaa ettei huominen olis helle..Hiki on siis koko ajan hiukset ihan märät..ja yöt vasta ne hirveitä onkin..pitäis nukkuu tai nukkuu ja nukkuu herään niin usein vessaan ja nyt tosin lisäks viel siihen ku on tyynykin ihan märkä hiestä..mikään ei auta.
Mulla sama tilanne esikoinen syntyi marraskuussa niin ei sillon 2005 kesällä ollu vaikeeta ja niin tuskasta ku nyt..tosin mun aika on vähissä ku LA olis tossa 8-10-7..eli aikas pian..
mä en oo voinu pitää ees tuuletinta päällä ku esikoinen pelkää sitä..et ees sillä ei saa viileetä ilmaa ittelles aikaseks..
Onnellista loppu odotusta teille kellä on vielä monta hellepäivää edessä..
mukava sattuma!! :) minunkin esikoiseni syntyi marraskuussa 05 :D marraskuun lopussa! että sama aikataulu näyttää meillä olevan ;)
voi tuo on niin tuttu tunne et yöllä herää ensinnäkin vessareissuille ja sit viel siihen et tyyny on niin märkä! odottaa vaan sitä et kunhan olis aamu.. vaikka väsyttääki. viime yönäki kävin vessassa 5 kertaa! Että todella rattoisaa :)
no, onnellista odotusta sulle!!
Mulla ei ole toi kuumuus niin kamalaa tehnyt. Puen vaan jonkun kesämekon päälle, niin olo on viileämpi ja yritän pysyä sisällä, jos aurinko porottaa ihan tulikuumana. Rannalla ollaan myös oltu pojan kanssa. Yöt on asia erikseen. Alasti nukun, mutta kuumuus ja hikoilu ovat yhtä Hel..ttiä! Ja vielä hyttysten ininä siihen päälle, kun ovi ja ikkuna auki.. Käyn yöllä lämpimässä suihkussa ja kun tulen tuntuu olo viileältä. Sitte saa taas paremmin unta.
niin ... tää kuumuus tekee hulluks ihmisen ,mutta minä sain hyvän neuvon. päästä välillä ranteisiin kylmää vettä. se auttaa tosi hyvin. siis kylmää vettä ranteille ja nilkkoihin. se kylmä vesi tekee sen että veri vähän jäähtyy ja silä tavalla viileentää koko kehoa.
täytyypä kokeilla heti kun aihetta siihen tulee.. kiitos :D
nyt on ONNEKS sateinen päivä, että mahtavaa!!!!