miksi pyhäsalmiset

keskustelee p-pohjanmaan palstalla, eikö savolaisille ole omakin palsta????
91149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kuulutaan kuitennii Pohjanmaahan, vaekka ollaan-nii tiällä iempänä. Se kun tuo raja tuppoo jossae olemaa.

Äänestä

SIKSI

Äänestä
  • KKas siksi me täällä jutustellaan, kun meitin poliitikotkin tahtoo meitit haapajärvelle.
    luulevat jotta ollaan ihan lääpällään haapajärvisiin..

    Äänestä

  • kun polliitikotkin kirjoitti:

    KKas siksi me täällä jutustellaan, kun meitin poliitikotkin tahtoo meitit haapajärvelle.
    luulevat jotta ollaan ihan lääpällään haapajärvisiin..

    Ei ollakaan, mutta eipä olla lääpällään kiuruvedellekään. Ainakin jos asiaa minulta kysyttäis. Ne jotka kokee olevansa niin savolaisia, että haluavat kiuruvetisten kanssa naimakauppoja tehdä, niin voivat siirtyä rajan sille puolelle hyvinkin kätevästi. Tämä kommentti siksi, että jotkut ovat joskus kuntaliitoskeskusteluissa väläytelleet liittymistä yhteen kiuruveden kanssa. Ei kuuna kullan valkeana!

    Äänestä

Jossain Pihtiputaan rajamailla on kyltti, että saavumme Pohjois-Pohjanmaalle- siis Pyhäjärviset ovat ihan oikealla palstalla.

Äänestä

Raja tosiaan kulkee niin, että Pyhäjärvi kuuluu Oulun lääniin ja Pohjois-Pohjanmaahan, eli jos ajatellaan asiaa fyysisen sijainnin mukaan, niin oikeella palstalla keskustellaan.

Asia ei suoranaisesti muutu sittenkään, jos asiaa määriteltäisiin asukkaiden mukaan. Onhan se totta, että paikkakunnan väestöstä huomattava osa on enemmän tai vähemmän savolaisia, mutta ei toki kaikki. Jonkin näköisiä savolaisten ja p-pohjanmaalaisten fuusioita mahtuu joukkoon myös aika läjä, kuten itsekin. Olen kuitenkin aina mieltänyt itseni enemmän p-pohjanmaalaiseksi, kuin savolaiseksi ja se tulee esille mm. puhutun murteen kautta.

Pyhäjärvi on varmasti jonkinlainen rajatapaus sijaintinsa vuoksi, on kuitenkin kolmen maakunnan rajalla. Olenkin sitä mieltä, että se todellinen "heimoraja" savolaisten ja p-pohjalaisten välillä ei kulje lääninrajaa pitkin, vaan on sijaitsee Pyhäjärven sisällä. Tuo rajahan on tietysti häilyvä, eikä sitä voi piirtää karttaan tarkasti, koska se onko savolainen vai joku muu, on aika yksilöllistä. Lisäksi Pyhäjärvelle on aikanaan muuttanut työvoimaa kaivoksen perässä ympäri Suomen, joten he ja heidän jälkeläisensä ovat tuoneet oman lisänsä kirjavaan porukkaan.

Jotakin kuitenkin kertoo kai sekin, että kaikki Pyhäjärviset, jotka tänne kirjoittelevat, niin ovat lähteneet kirjoittamaan tänne p-pohjanmaa palstalle, eivätkä savolaispalstalle. Eli kai sitä kuitenkin savolaisjuurista huolimatta kaikki ovat itsensä p-pohjalaisiksi kokeneet.

Äänestä
  • Itseasiassa jos tuota kulttuurista rajaa tarkastellaan, niin ollaan jollain tapaa Pyhäjärvellä myös lähellä Keski-pohjalaisia, vaikka se maakuntana sijaitseekin kauempana. Fyysiset rajat ja kulttuuriset rajat ei siis noudattele toisiaan. Tämän huomaa, kun seurailee puhuttuja murteita.

    Äänestä

  • sama.. kirjoitti:

    Itseasiassa jos tuota kulttuurista rajaa tarkastellaan, niin ollaan jollain tapaa Pyhäjärvellä myös lähellä Keski-pohjalaisia, vaikka se maakuntana sijaitseekin kauempana. Fyysiset rajat ja kulttuuriset rajat ei siis noudattele toisiaan. Tämän huomaa, kun seurailee puhuttuja murteita.

    Keski-Pohjanmaa- lehtikin on täällä kovasti luettu ja aamuisin odotettu. Kuin myös Kaleva ja Iisalmen Sanomat. Jokainen tulee omassa uskossaan autuaaksi. Ollaan kuitenkin Pohjois-Pohjanmaalaisia kaikest huolimatta.

    Äänestä

  • ollaan kirjoitti:

    Keski-Pohjanmaa- lehtikin on täällä kovasti luettu ja aamuisin odotettu. Kuin myös Kaleva ja Iisalmen Sanomat. Jokainen tulee omassa uskossaan autuaaksi. Ollaan kuitenkin Pohjois-Pohjanmaalaisia kaikest huolimatta.

    tarkoitin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


höh kirjoitti:

keskustelee p-pohjanmaan palstalla, eikö savolaisille ole omakin palsta????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu