Onko kukaan saanut apua masennukseen kirkasvalolampusta? En sitä tarkoita, että kirkasvalolamppu poistaisi masennuksen, vaan että onko siitä yhtään ollut apua pimeinä vuodenaikoina, kun meillä Suomessa sitä pimeää aikaa riittää...Tulevaa syksyä ja talvea jo nyt nimittäin pelkään...ja olen ajatellut sellaisen kirkasvalolampun hommata hyvissä ajoin ennen syksyn tuloa...
Kirkasvalolamppu
kaarina
4527
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itselläni ei ole kokemusta, mutta tietääkseni tuo auttaa syysmasennukseen, mutta eipä taida olla pahemmin apua muunlaisen masennuksen hoidossa.
Meillä hankittiin työpaikalle kirkasvalolamput halukkaille työpisteisiin. Sain sen vasta keväällä, kun jo muutenkin alkoi olla valoa, mutta käytin sitä pimeinä aamuina tunnin verran. Uskonko asia lienee, mutta tunsin itseni ainakin pirteämmäksi.
No Teillähän on fiksu työnantaja, kun kirkasvalolamput hommasi. Varmasti se valo piristää ja annas olla, kun pääset sitä syksyn ja talven pimeillä käyttämään....Tilasin juuri eilen sellasen kirkasvalolampun kotiini näin jo hyvissä ajoin ennen pimeitä.Aurinkoista kesän jatkoa sinulle!
Olen käyttänyt lamppua kolmen vuoden ajan pimeinä kausina ja minulla kyllä auttaa.
Joka aamu luen lehden, juon teen lampun valossa ja meikkaan ennen töihin lähtöä. Suosittelevat että n. ½ h valoa aamulla vähintään.
Iltapäivällä annan valon palaa siinä keittiössä hääräillessä, mutta illalla n. 18-19 välillä sammutan lampun, ettei yöunet häiriinny.
Työkaverinikin tykkää, että lampusta on apua. Itse suosittelen sitä lämpimästi! Olen paljon pirteämpi, aamu lähtee mukavammin käyntiin.
Maanis-depressiivisyydestä kärsivät henkilöille lamppu ei ole tietääkseni suositeltava.