Miksi kalanainen on minulle etäinen vaikka tiedän että on ihastunut minuun?
kalanaisen
22
4413
Vastaukset
Ehkä hän ei usko horoskooppeihin ja pitää sen vuoksi sinua idioottina?
- kylmyys
miksi sitten olisi ihastunut minuun, jos pitäisi idioottina?
kylmyys kirjoitti:
miksi sitten olisi ihastunut minuun, jos pitäisi idioottina?
Järki ja sydän ei aina synkkaa, jos koskaan. Sen takia monet ihastuneet/rakastuneet vaikuttavat jakomielitautisilta. ;)
- kylmyys
Kollimaattori kirjoitti:
Järki ja sydän ei aina synkkaa, jos koskaan. Sen takia monet ihastuneet/rakastuneet vaikuttavat jakomielitautisilta. ;)
niin kai sitten. öitä.
- Naispuolinen Kalat
Yritin ajatella miten itse toimisin. Mutten usko että tässä olisi kyse samasta asiasta.. Kannattaa ehkä kysyä häneltä itseltään, eikö? Itse jos ihastun välttelen miestä koska koen etten ole hänen arvoisensa, pelkään tulevani loukatuksi ja jätetyksi. Pelkään suhteita.
Mut kysy ihmeessä naiselta miksi on kylmä. Olisi helpompi tapa selvittää se.. - kalanainen.fdgf
minä kalanainen välttelen ihastustani koska hän on varattu... välttelisin kait muutenkin..en oikee tiiä syytä :D haluaisin kai että se tekis alotteen.
- Naispuolinen Kalat
Epävarmuutta?
- Iiris72
Onko teillä minkalainen historia? Vaikea sanoa tietämättä taustoja.
- olen kylmä kalanainen
Minäkin kohtelen ihastustani kylmästi ja olen tahallani etäinen. Vastaus on jossain sydämen syvyyksissä. Ehkä yritän esittää etten ole kiinnostunut, sillä pelkään sitä että jos tämä tietäisi että olen kiinnostunut, mutta hän ei olisi, niin hän käyttäisi minua vain hyväkseen, kuten monesti minulle on käynyt. Myöskin jos olisimme ystäviä, pelkäisin että ihastumiseni tuhoaisi ystävyyden ja siksi peittelen sitä. On myös monia muita mahdollisia syitä, joihin liittyy pelko.
Siispä vastaus kysymykseesi on; Hän on epävarma, pelkää. Kalanainen tuskin osoittaa ihastumistaan miehelle, joka ei osoita sitä hänelle. Sillä hän epävarmuutensa vuoksi pelkää epäonnistumista, maineen menettämistä. Jos et tunne samoin häntä kohtaan, kuin hän sinua, anna hänen olla. Mutta jos tunnet, herranjestas näytä se hänelle, niin hän näyttää sen sinulle kaksinkertaisena takaisin! :) - kalatyttö
kala selvästi pelkää joutuvansa pettymään, koska on kuitenkin ilmaissut kiinnostuksensa.hän odottaa aloitetta nyt sinulta, mikäli olet kiinnostunut, näytä se selvästi.
vaatii ainakin minulta paljon tunnustaa ihastuneeni, jos toinen ei osoita selvää kiinnostusta tai olen muuten epävarma hänen tunteistaan. silloin vetäydyn, koska en halua tuntea itseäni typeräksi ja ajattelen ettei toinen vaan halua sanoa suoraan ettei halua kanssani mitään sen kummempaa. enkä halua olla päällekäyvä tai painostava, vaan antaa toiselle tilaa miettiä omia ajatuksiaan. ei ketään voi pakottaa tuntemaan tunteita toista kohtaan. ja ainakin minä haluan sellaisen ihmisen rinnalleni joka haluaa minut oikeasti eikä vaan tartu tilaisuuteen, sellaisen ollessa tarjolla. jos tunnen oloni loukatuksi, voin käyttäytyä jopa hyökkäävästi vaikka haluaisin päinvastaisesti antaa hellyyttä ja huomiota. ympärilleni rakennettu suojamuuri on tehokas keino välttää itsensä satuttamista... - kalattN
"Vastaus on jossain sydämen syvyyksissä. Ehkä yritän esittää etten ole kiinnostunut, sillä pelkään sitä että jos tämä tietäisi että olen kiinnostunut, mutta hän ei olisi, niin hän käyttäisi minua vain hyväkseen, kuten monesti minulle on käynyt."
- Mrs Fish
luottamus täytyy voittaa. Pitkä väsyttäminen on ainakin tehonnut minuun ennenkuin olen napannut syötin. Päätä pahkaa madon perässä uimisessa ei käy kuin huonosti. Me ollaan haavoittuvaisia ja siksi niin pitkään harkitsevia. Ei sitä uskalla ihan kenen kanssa tahansa kalaan lähteä. Käy vielä huonosti.
- priska
niin olisin etäinen, koska pelkäisin ettet tunne samoin vaan käyttäisit hyväksi jollain tavalla.
- Horros Man
Parempi ollakin etäinen, sillä muuten fisunaisia viedään kuin litran mittaa. Ne sekoo vaikka mihin kaiffariin ja pultsariin, jos vaan saavat uhrautua ja auttaa. Mutta sellainen joka vaikuttaa vähänkin normaalilta ja tasapainoiselta mieheltä ei ole fisunaisen arvoinen. Nämä päiväunelmissaan elävät fisut joutavatkin hyväksikäytetyksi.
- kesäheinä
Horros Man kirjoitti:
Parempi ollakin etäinen, sillä muuten fisunaisia viedään kuin litran mittaa. Ne sekoo vaikka mihin kaiffariin ja pultsariin, jos vaan saavat uhrautua ja auttaa. Mutta sellainen joka vaikuttaa vähänkin normaalilta ja tasapainoiselta mieheltä ei ole fisunaisen arvoinen. Nämä päiväunelmissaan elävät fisut joutavatkin hyväksikäytetyksi.
Olet valitettavasti oikeassa Horros Man. Kalanaisten tulisi erottaa auttamishalunsa tunteista. Ammattiksi auttaja. Esim. sairaanhoitaja. Yksityiselämässä järki käteen ja vältellään tietoisesti luusereita ja hyväksikäyttäjiä. Minulla on ollut jo kauan asenteena, että juopoille ja narkkareille paras lääke on myllyhoito eli myllynkivi kaulaan ja meren pohjaan. Valitettavasti tällä kaavalla suomen miehet käyvät vähiin, mutta ehkä laatu paranee seuraavassa sukupolvessa.
- =))
kesäheinä kirjoitti:
Olet valitettavasti oikeassa Horros Man. Kalanaisten tulisi erottaa auttamishalunsa tunteista. Ammattiksi auttaja. Esim. sairaanhoitaja. Yksityiselämässä järki käteen ja vältellään tietoisesti luusereita ja hyväksikäyttäjiä. Minulla on ollut jo kauan asenteena, että juopoille ja narkkareille paras lääke on myllyhoito eli myllynkivi kaulaan ja meren pohjaan. Valitettavasti tällä kaavalla suomen miehet käyvät vähiin, mutta ehkä laatu paranee seuraavassa sukupolvessa.
Erittäin hyvin ilmaistu toi myllyhoito!! Taidanpa ottaa mallia ja hoitaa tulevaisuudessa suhteeni noin.... Kyllä, laatu paranee aivan varmasti.
PallokalaN
- Melissa
minulle etäisenä oleminen ja ajoittainen kylmyys on tietynlaista peliä. Haluan aina ajoittain, että toinen joutuu jahtaamaan minua ja toisaalta itse haluan välillä olla se jahtaava osapuoli. Menetän kiinnostukseni nopeasti jos toinen on tavallaan kuin itsestäänselvyys tai tietyllä tavalla erittäin helposti saatavana. Ilmankos Kaksosmieheni onnistuu pitämään mielenkiintoni jatkuvasti yllä.. xD
Toisaalta pidän itseäni todella ainutlaatuisena yksilönä, jota tuleekin tavoitella eikä niin että minun tulisi juosta vallan miesten perässä tai toivoa heidän mielenkiintoaan. Juu, kalat on aurinkomerkkini mutta oinas hallitseva merkkini... ;) - maapette
suojelee itseään olemalla tunteeton ( ulkoisesti ) sinua kohtaan
- hurja-hilda
kalanaiselle selvä merkki, niin sua vierään kun litran mittaa. Kalatyttös hukuttaa sut hellyyteen.
Se mikään kylmä ole, epävarma vain, ja pelkää, kalat säikkyy helposti. Jopa omia tunteitaan, mutta sitten kun kokee niihin oikeasti luvan niin kalaahan ei pysäytä mikään.
Niinettä paree olla satavarma, jos annat tytölle sen merkin.
Lisäksi kalat on vielä niin epävarmoja että väännäppäs se rautlankasta, että menee jakeluun. - kalanaisena
tiedän mistä on kyse.. Itse käyttäydyn juuri samalla tavalla kun en luota ihmiseen, pelkään että minuun sattuu pahemman kerran.. Yritän esittää kylmää, teen kuoren itseni päälle, jottei yksikään ihminen tällä planeettalla pystyisi minua satuttamaan.
Jos voitat tämän kalanaisen luottamuksen, on hän täysin erilainen. Koita selvittää, että et ole satuttamassa häntä ja että välität hänestä..
Onnea! - Maaliskuun Idus
siksi, että kalaihmisen perusolemukseen kuuluu suunnaton epävarmuus.
- joskus saanut
sitten lämmintä kalaa? Paitsi tietysti uunista. Kyllä mielestäni kalan saa innostumaan ihan normaaleilla konsteilla. Hänet saa niin läheiseksi ja puheliaaksi ainakin toinen kala eikä siihen tarvita kuin tunteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523446Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131213Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49958- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40795
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721