Jos yhtääkkiä omin päin lopettelee ja vähentelee lääkettä(sepram 20mg)niin voiko paniikkioireet alkaa uudestaan?Minä en ole voinut nyt nukkua moneen yöhön kunnolla ja silloin kun nukun nään aivan ihmeellisiä unia!Herään ja hengitän nopeasti ja sitten pelkään että jos nukahdan uudestaan niin lopetan hengittämästä? Ja pelkään että sydän jotenkin pettää kun kurkussa jotenkin muljahtelee!Eilen illalla tuli yhtääkkiäsemmonen lämmin olo "sisäisesti" ja sen jälkeen rupes pelottaa,mitä tämä on? Olenko mä nyt tulossa todella hulluks?Ja onko muita jotka näkee outoja unia?esim.hyvästelee ihmisiä jne..?
jos vähentää lääkettä
pikku myy
4498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
johon söin Optiparia.
Luulin sitten jo pärjääväni ilman ja lopetin lääkkeen.
Minulle tuli kova ahdistus ja aloitin lääkkeen syönnin uudestaan.
Et voi lakata hengittämästä ;) Munkin kaveri kerto kerran, että hänellä oli sama ongelma yks ilta.. Seuras sen hengitystä eikä uskaltanut nukahtaa, koska pelkäsi että ei enään hengitä.
Mä myös heräilen ja sydän hakkaa. on levoton olo ja vähän kuin alkais "vintti sekoomaan"tosi pelottava tunne.Ja omituisia unia näen myös.En kyllä lääkitystä lopeta.
Olen unohdellut ottaa muutamana päivänä cipralex lääkkeeni ja olo on kurja!Huimaa,oksettava olo,sydän hakkaa ja ahdistava olla:(!Paniikki pelko ja hermot kireellä:(!!!Ja nyt tiedän että ilman lääkitystä en kykene elämään ikinä:(:(!!!