- Mitä mieltä olette: hinta/laatu, rakenneratkaisut ym. Kiinnostusta erityisesti malleille 131 ja 147.
- Kokemuksia, erityisesti teräspaaluperustuksesta.
Higgins
- Kokemuksia, erityisesti teräspaaluperustuksesta.
Higgins
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ostimme juuri Villiruusu talon. Se on melkein valmis. Olen tosi tyytyväinen talon toimitukseen ja saatuun palveluun. Laatu on hyvää ja asiointi helppoa. Suosittelen. t:221,5 mallin omistaja.
Ps. Älä ota älppäreiltä taloa!
Olemme asuneet nyt puoli vuotta Villiruusu 105:ssä. Talo pystytettiin tulipalopakkasessa. En tiedä johtuuko siitä vai mistä, mutta sisäseinien gyprocit ovat paukkuneet saumoistaan lukuisista kohdista. Rumia halkeamia. Tämä tapahtui muutamien viikkojen aikana muuton jälkeen. Lattian "heppoinen" tuntuma harmittaa myös - pikkulapsen juostessa tavarat heiluvat hyllyissä ja pesukoneen linkouskiihdytyksessä tuntuu koko talo tärisevän... Olenko ainoa, joka on kiinnittänyt huomiota Villiruusun joustavalta tuntuvaan lattiaan??! Muuten olen erittäin tyytyväinen.
Olemme nyt asuneet vuoden Villiruusu 161:ssa.
Tuo saumojen halkeilu on meillä alkanut vasta nyt toisena talvena, käytännössä kaikki alakerran seinien nurkat ovat halkeilleet.
Lattian "joustavuus" johtuu varmaan puurungosta, se joustaa aina vähän.
Talo toimitus oli nopeaa, mutta sen jälkeen korjaukset ja puutteiden kuntoon hoitaminen ovat olleet todella työtakana.
Kaiken näköistä pientä vikaa, lähinnä kosmeettista, on vieläkin hoitamatta.
Osa talosta on rakennettu todella laadukkaasti, kun taas jossain kohdassa on outoja floppeja. Pintaremontin yhteydessä meillä paljastui, että gyproc-levyjen saumanauhoina on käytetty maalarinteippiä! Ei tarvitse olla Einstein eikä Remonttireiskakaan todetakseen, että kyllä siellä maalin alla maalarinteipin liima pikku hiljaa kuivuu, jonka jälkeen alkaa napsahdella saumat pullolleen ja rumaksi. Tämä vaan esimerkkinä meillä ilmenneestä omituisesta munauksesta. Lattian liimapuuelementit ovat n.3 cm paksuja ja niiden alla on liimapuupalkkiniskat 60 cm:n välein. Siinä kun lapset loikkii tai itse kanta-askeltaa jykevästi, niin paikat kyllä tärähtelee. Yhtäältä kuitenkin esim. meillä käynyt ja rakenteita tutkinut rakennusmestari piti talon perusrakennetta ja rakennustapaa erittäin hyvänä.