Monella mieli tekis mut kun lukee Kissakulman tai Nettiauton myynti-ilmoituksia niin hirvittävä tarve on ihmisillä päästä Jagestaan eroon. Varmasti hyvä auto on, aikansa.
Epätoivon kukkuloilla
2
1405
Vastaukset
- hngh
Tervehdys!
Mielenkiintoinen kannanotto. Kuinkahan suuri osa maamme Jaguar-kannasta on samanaikaisesti myynnissä? Eiköhän se ole niin, että aika aikaansa kutakin ja sitten jotakin uutta. Onhan tuolla pyöräpuolellakin myynnissä huomattava määrä Harleyta samoin kuin Suzukejakin, eikä se välttämättä tarkoita "hirvittävää tarvetta päästä kulkineesta eroon".
Sitäpaitsi kun Kissakulman myynti-ilmoituksia lukee, niin kyllä muiden merkkien vastaaviin sivustoihin verraten siellä on huomattavan vähän kulkineita myynnissä;)
Siinä olet kyllä oikeassa, että Jaguar on kovin kivinen kaupattava. Samaa yksilöä saatetaan myydä kuukausitolkulla ilman, että kukaan tulee katsomaankaan. Vaikuttaa vain siltä, että Jaguaria myyvä yksityinen on harvoin niin ahdingossa, että menee autoliikkeeseen hakemaan sen huonoimman korvauksen rakkaasta kulkineestaan.
Täysin eri asia onkin sitten tuontiautoja elääkseen myyvät. Hekin ovat keksineet, että vanha loistoauto on rahallisesti kannattava tuoda: esimerkiksi nettiautossa on yksi DD6 -95 hintaan 22900€, kun sen saa sakuista alta kympin ja verot jää myöskin alta kympin. Jobbarihan ei paljon tingi, joten tekee vielä muutaman tonnin tilin. Yksityisenä ei ole edes tuotevastuuta.
Tuo on omituinen piirre, että monen varmaankin tekisi mieli, mutta ei riitä kantti vaikka olisi mahdollisuuskin. Pelätään imagoa = naapureiden reagointia, mahdollisesti ylläpitokuluja samoin. Uskallan väittää, että enemmän menee rahaa hukkaan ostamalla upouusi Opel Astra ja pitää sitä 5 vuotta ja myymällä sitten kuin mitä tapahtuu ostamalla 10 vuotta vanha Sovereign ja tekemällä samoin. Mukaanlukien kaikki tuona aikana autoon sijoitetut rahat. Jos olenkin väärässä, niin missään nimessä Opelin hyväksi kääntyvä(?) summa ei ole niin suuri, etteikö sitä hitusenkin hedonistinen persoona olisi valmis nautinnostaan maksamaan.
Provosoida saa, muttei pidä provosoitua. Ja taas sen tein:)
Hyvää kesää vielä!
-hngh- - X300 on hyvä
95-97 Jaguarin laatu oli parhaimmillaan. Tekniset ratkaisut perustuivat erittäin koeteltuun ja hiottuun tekniikkaan niin alustan kuin moottorinkin osalta. Sähkötkin oli saatu varmoiksi! X300 on erittäin hyvä ostos oli kyseessä Sove tai XJR. Jos joku XJR omistaja haluaa eroon autostaan on takuuvarmasti kyse siitä kaipaako enää näin potenttia autoa, marginaalisesti kohonnut bensiinin kulutus tuskin on syynä. Minulla on ollut kumpiakin jopa paljon ajettuna. Ne ovat kaikki olleet erinomaisia autoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa38410036Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956364Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3986071SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614431Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä13738Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien873308Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal933265Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en643046Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,73028Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr102972