Jos pihassanne on persian jättiputki tai näette jossakin karkulaisena, niin katkokaa heti kukkavarret ettei pääse leviämään. Kamalla jos luontomme täyttyy tästä tuholaisesta, joka leviää kuin rutto. Lue alta lisää:
http://www.ymparisto.fi/print.asp?contentid=188277&lan=fi&clan=fi
http://www.ymparisto.fi/print.asp?contentid=188277&lan=fi&clan=fi
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olen ruvennut epäilemään, ettei kyseinen kasvi niin "vaarallinen" olekaan kuin väitetään...ja miksiköhän?
Asumme Tampereella. Kahtena kesänä olemme ilmoittaneen kunnan puisto-osastolle (sähköpostitse), että läheisessä puistometsässä leikkipuiston vieressä ja aivan tien vieressä (siis kunnan omistamalla maalla) kasvaa jättiputkea ja pyytäneet sen poistamista. Eivät ole sen kummemmin reagoineet. Puistotyöntekijä viime kesänä sanoi minulle, etteivät he poista kyseisiä kasveja; jos sattuvat paikalle kukinta-aikaan, katkaisevat kyllä kukinnon.
Itse en kykene kasveja poistamaan, koska liikkumiseni on niin rajoitettua; enkä toisaalta edes ole sellainen henkilö, jolla on lupa mennä harrastamaan puutarhanhoitoa kunnan maalle. Eikä minulla ole sellaista kokovartalohaalariakaan, jollaisia olen nähnyt lehdissä olevan niillä henkilöillä, jotka jättiputkia ovat hävittämässä :)
En voi mennä niin kauas tietokoneen ääreltä. Tulee vieroitusoireita. Käytän vaippaa päivisin, etten joudu nousemaan koneen ääreltä vessa-asioiden vuoksi. Miten muut? Onko kokemuksia?
no jo oasaa olla sairasta touhua....
Kaikki varmaan ymmärsivät, että tämä jälkimmäinen "kasvurauha?" -nimimerkki ei ollut sama kuin minä, joka ensiksi vastasin aloittajan viestiin.
Edelleen olen vähän huolissani, että jättiputken annetaan kasvaa vapaasti kaupungin puistometsässä.
Toivottavasti tämä jälkimmäinenkin "kasvurauha?" pääsee joskus "nauttimaan" tästä pyörätuolilla liikkumisen/liikkumattomuuden "ihanuudesta". Itse en tästä hirveämmin enää kärsi; ainoastaan tuosta, että en voi luonnossa liikkua niin kuin haluaisin, vaan joudun pitäytymään esteettömiin reitteihin (joita kyseisessä puistometsässä ei ole). Vessaan pääsen onneksi omin avuin :)
Eivät Tampereen kaupungin puistopuolella ymmärrä, että jos tuhoavat kasvit nyt kun niitä on vähän, niin homma vie paljon vähemmän resursseja kuin muutaman vuoden päästä jolloin sekä kasveja että siemeniä on jo valtoimenaan... Hyvä että olet ollut aktiivinen kansalainen. Jos soittaisit asiasta lehteen, niin saattaisi tulla puistopuolellekin kiinnostusta asiaan... Näytät olevan muuten fiksu tyyppi kun et hermostu hölmöille!!! Pinnat siitäkin!!