Millaiselta näyttää muiden omenatilanne tänä kesänä? Onko puissa raakileita? Meillä ei ole juuri yhtään. Nuppuja tuntui olevan normaalisti (emme ole ihan varmoja), mutta kukkia ei ollut juuri ollenkaan. Eikä siis nyt raakileitakaan. Mikäköhän on syy? Me asumme Kanta-Hämeen ja Uudenmaan rajaseudulla.
Omenan sato?
6
852
Vastaukset
- Onttomukulakiurunkannus
Meillä on vain yksi nuori perheomenapuu, johon ei näyttäisi tulevan yhtäkään. Kukinnasta en osaa varmasti sanoa, emme olleet siihen aikaan mökillämme Kanta-Hämeen länsirajalla, mutta nuppuja kyllä oli ihan kunnolla.
Mökkinaapurillamme on yli 20 omenapuuta ja jotain näyttäisi tulevan, joskaan satoa ei voi kyllä runsaaksi sanoa, paremminkin omena siellä, toinen täällä.
Olen kyllä kuullut muidenkin sanovan, että tänä vuonna ei sitten paljon omenoilla juhlita! Syynä saattaisi olla se, että viime vuonna tuli niin valtavasti omenaa, etteivät puut yksinkertaisesti jaksa kahtena vuonna peräkkäin ihan kamalasti tuottaa... - tulee..
Meidän puumme ovat vielä niin nuoria,ihan lähivuosina istutettuja,etten satoa edes odottanut mutta siskolla on iso omenatarha jossa tänä vuonna ei montaa omppua tule.
Ja moni sanoo samaa että huono omppuvuosi nyt.
Etelä-Pohjanmaalla ollaan. - omppu
ihan vaan muutama omppu roikkuu oksilla, luumujen ja kriikunoiden kanssa sama juttu. alueena meillä päijät-häme.
- omppu
Kolme hyvässä iässä olevaa puuta ja pieniä ompun poikasia ihan sairaan paljon. Ja tämä tietysti tarkoittaa, että kukintakin onnistui hienosti.
Nyt kun ei tulis mitkään pihlajanmarjaötökät tai muuta takapakkia niin omppua piisaa.
Näin Jyväskylässä. - omppusato
omppu kirjoitti:
Kolme hyvässä iässä olevaa puuta ja pieniä ompun poikasia ihan sairaan paljon. Ja tämä tietysti tarkoittaa, että kukintakin onnistui hienosti.
Nyt kun ei tulis mitkään pihlajanmarjaötökät tai muuta takapakkia niin omppua piisaa.
Näin Jyväskylässä.taaskin. Joutuu tukeen oksia. Samoin näyttäisi tulevan paljon kirsikkaa, luumua, pensasmarjoja ja luonnonmarjojakin.
Rok rok
- pääsee
Meillä pihassa kuusi vanhaa omenapuuta, jotka tuottaneet aiemmin liiaksikin asti satoa. Tänä vuonna omenoita tulee vain kahteen puuhun! Kaikki kukkivat komeasti, mutta kukinta meni ohi muutamassa päivässä. Liekkö sitten syynä se ettei pölyttäjät ehtinyt kunnolla saamaan töitään valmiiksi kun kukat jo karisi pois. Mutta eipä ole täällä Pirkanmaalla omenan säilöntä ongelmia tänä vuonna!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011611
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581021Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61906
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11780Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t266776Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61722Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342721Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75717