kuirantava vasikka

--kotikonstit--

Mulla on moneeeen vuoden kokemusta vasikoista.Mutta viimevuoden lopulla alkoi keinot loppua,niin sitkeää oli ripuli.osa kuoli,el.lääk.hoidoista huolimatta.Kunnes tuli yksi apu,joka tepsi(vasikat ei ternejä)Correctin hiili tanniini.lisäksi lämmintä vettä,vapaasti ja normaali maitojauhe juoma 2 kert.pv;ssä.Ennen heitin aina maitojauhejuoman pois,annoin vain lääkärin lääkkeitä,joskus auttoi,joskus ei.Ei ne el.lääk.;kään kaikkea tiiä/muista kertoa.Yksi kertoi,ettei norm.maitopohjasta juomaa saa missään nimessä lopettaa,se on pikkuvasun energiaa.Tää vaan siksi,jos teillä muilla on ollu vasuilla sitkeetä ripulia.Ja semmonenkin tieto;älä anna hiehoille liikaa rankkia,maksa rappeutuu,sairastuu sit lehmänä ollessaan,anna vain senverran,että saa makua.ja oppii syömään sitä.

3

846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konstit on monet'''

      pikkuvasikka kun ripuloi,ei sillon luonnon voimat mitään voi.Perunajauhoa ja kananmunaa,silloin alkaa maha skulaa.antepsiinikin apteekista,annettuna mukista voi joskus avun tuoda ja rauhan suoleen suoda.

    • ennen juottoa

      väli noin puolituntia. Anna juoma sitten hapatettuna, eli isommalle vasikalle normaalia hapanjuottojuomaa säännösteltynä tuttiämpäristä, pienemmälle vasikalle hapatettua maitoa.


      Joo, normaalia juomareuhua ei saa missään nimessä jättää pois, vasikka ei saa ravintoa.

    • exjuntti

      Tutulta kuulostaa, eli välitys vasikoita ja paska lentää..... aikoinaan kuoli 3 kymmenestä samaan oireeseen. Tuttu (metsästyskaveri) eläinlääkäri pelasti loput. Eli vasikat vedetty emän alta ja juotettu teollisella rehulla. Vasikat ei saaneet emoiltaan pötsin tarvitsemaa bakteeri kantaa. Pahimmillaan oli kateissa 3 bakteeria jotka märehtijällä on normaalisti hoitamassa ruuan hajoamista. Toi 10 litran ämpärin letkutettua lehmän pötsimassaa. Haisi helvetin pahalle ja sitä kourallisia vasikoiden suuhun. Paskatauti loppui kuin seinään ja vasikat alkoi tervehtyä silmissä.

      Steriili navetta, emän ei anneta nuolla ja vasikka omaan steriiliin karsinaan kaupan rehulle. ronkitaan vähän rankasti luonnon lakeja.

      Kaiva se märepallo isommilta elukoilta poskesta ja tyrkkää vasikan suuhun. Voi paskataudit lopahtaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3063
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2725
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2335
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2188
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2006
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      57
      1939
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1586
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1537
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1380
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      30
      1351
    Aihe