Olen tutustunut elämäni aikana 5-6 homomieheen, ja pettynyt. Keskusteleumme ovat olleet peräti teennäisiä, ryyppyretkemme kalastuksineen vain pakonomaisia arkipäivän tuhoamisia. Sama kaava toistuu. Joku on ehkä kiinnostunut kulttuurista, mutta kun en itse jaksa seurata balettia. Miksi pääkaupunkiseudun homoja ei näytä pesäpallo kiinnostavan, vaikka siellähän olisi paljonkin hyväkuntoisia miehiä.
Onko reiluja homoja olemassa?
Reilu mies
51178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Koska pesäpallo ei kuulu Helsinkiin. Mailajussit on siellä Seinäjoella. Helsinki on lätkäkaupunki, vaikka ei ehkä niin lätkäkaupunki kuin Tampere.
jos on kiinnostunut niin typerästä pelistä kuin pesäpallo
Mä ainakin pyrin olemaan. Ku mä vaadin kamuiltakin rehellisyyttä niin kyl kai munkin täytyy antaa muille rehellisyyttä
Voi Piru!
Olen metsien mies, kiinnostunut kaikesta maskuliinisesta, mutta en pesapallosta. Olen kova suunnistaja ja kalastaja, tosin kaikki harrastuskaverit ovat heteroja, joten olen kaapissa oleva reilu homo. Tai paremminkin Bi.
Siis mielestani reiluja homoja on olemassa, kunpa vain tapaisin
Jos homoseksuaalit eivät tarjoa sinulle kunnon seuraa kalastus- ja ryyppyretkille, miksi ihmeessä sitten vonkaat heitä sinne? Sitä paitsi 5-6 homoa ei ole vielä mikään edustava otos homoseksuaaleista. Mm. se, missä ja miten olet heihin tutustunut, vaikuttaa paljolti siihen, millaisiin homoihin olet tutustunut. Etteivät vain nämä homot olisi tyttöystäväsi tai vaimosi tuttavia/seuralaisia?
Minun kiinnostukseni ja ammattini liittyvät tekniikkaan, joka lienee varsin "miehekäs" ala. Siitä huolimatta en ole kiinnostunut ryyppäämisestä enkä kalastamisesta, kuten eivät ole heterotuttavanikaan. Heistä kukaan ei taatusti tiedä, miten auto korjataan tai miten kalastetaan. Ei millään pahalla, mutta käsityksesi sukupuolirooleista vaikuttavat vähintäänkin kaavoihin kangistuneilta, ikään kuin olisit syntynyt ja elänyt koko elämäsi pienessä maalaiskylässä, josta lienee peräisin tuo omituinen "reiluuden" määritelmäkin.