Pieni tarina

Olen aina silloin tällöin käynyt täällä lukemassa kirjoituksianne, mutta minulla ei ole ollut aihetta liittyä keskusteluun, kun yleensä täällä ollaan napit vastakkain.

Jos yritän selitellä, sovitella asioita, vastaus on hiljaisuus.

Kerron kuitenkin omakohtaisen kokemukseni mummun, miniän ja pojantyttäreni kohdalla.

Jouduin kolmeksi päiväksi sairaalaan, tyttö 5-v. tuli pappan kanssa katsomaan toisena päivänä. Kaikki oli hyvin, ei ole ikävä ja hyvää kuuluu ja hei hei, nähdään.

Seuraavana päivänä miniä soitti, että tyttöä on jälkeen vallan itkuttanut ja yökin meni huonosti, koita pian tulla kotiin.
Pääsinkin sinä päivänä ja tyttö oli käskenyt heti poiketa. Poikettiinkin ja tytöltä tuli vieläkin itku, kun mummun näki.

Illalla sitten äiti kertoi, että lopun päivää oli kuin toinen tyttö, kun sai mummun naapuriin.

Tämä päivä menikin sitten melkein kokonaan mummun kanssa. Kyllä mummun osakkeet on korkealla sairaalareissun jälkeen!

Kerroin tämän siksi, että on näinkin.
Onko se vain sitten niin, että huonot asiat tuodaan julki ja kun on hyvin, niin ei ole aihetta siitä kirjoitella.

1

768

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *Inka

      Meillä oli niin että minä (äiti) olin sairaalassa kolmisen vuorokautta ja sen jälkeen neljä viikkoa sairauslomalla. 7-vuotias poikamme lomaili mummin ja ukin luona pari viikkoa, eikä hänen tarvinnut nähdä minua sairaalassa eikä kovin kipeänä. Soiteltiin päivittäin ja poika viihtyi oikein hyvin lomalla mummolassa. Reipas poika kun on, ja tottunut lomailemaan mummilla, ei ollut tullut kuin pari ikävänpuuskaa.

      Aarteita olette, isovanhemmat!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      101
      4006
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      69
      3850
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      43
      2237
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      56
      2214
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      58
      2104
    6. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      52
      1766
    7. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      27
      1439
    8. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      110
      1228
    9. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      115
      1193
    10. Missä yleensä törmäät kaivattuusi??

      Tai näet hänet!!
      Ikävä
      60
      1129
    Aihe