Kertokaa Thaimaassa käyneet..

Eli minne päin Thaimaata voisi matkustaa jos haluaa kaikkia näitä

- luonnon kauneutta (ei siis suurkaupunkiin)
- puhdasta merivettä ja rantoja
- Kuitenkin mahdollisuus päästä shoppailemaan helposti ja teettää vaikka puku räätärillä (paljonko muuten maksaa puvun teettäminen???)

Eli ei siis liian vilkasta paikkaa, mutta ei liian rauhallistakaan vaan myös shoppailumahdollisuudet pitää olla.

Olisiko Phuket tai Khao Lak hyvä paikka tähän....entä muut kohteet.

Kiitos vastauksista
72817
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mistähän sais omakotitalon keskustasta,joka olisi meren rannalla omassa rauhassa?

Äänestä

Noilla kriteereillä voi olla pikkaisen hankalaa löytää mitään yksittäistä paikkaa. Krabi/ Ao Nang sattuu ehkä lähimmäs.

Äänestä

Khao Lak todella on yksi hyvä vaihtoehto, TakuaPaan mopoilu matka (vajaa 20 km) ja Phuketiin pääsee taksilla. Itse KhaoLak voi kyllä olla liiankin rauhallinen, jos hiukan iltaelämääkin kaipaa.
HuaHinin lähellä on aivan oivallisia paikkoja vaikkapa Dolphin Bay noin puolen tunnin matkan päässä(http://www.dolphinbayresort.com/Things_to_Do_and_See.asp?p=Park&Lang=EN) ja lähempänä vaikkapa Takiab Beach.
ChaAm on myös todella rauhallinen ja loppujenlopuksi HuaHinista Ja ChaAmista voi halutessaan tehdä shoppailumatkan vaikka Bangokiin. Matkustaminen on Thaimaassa helppoa ja halpaa.

Äänestä
  • Khao Sam Roi Yot National Park on lähellä HuaHiniä, tuolla ekassa viestissä mainitussa Dolphin Bayssa. Alueella varmaan olisi muitakin nettisivuja, kuin nuo hotellin sivut, mutta siellä nyt kerrotaan myös itse alueesta jotain ja se sattuu olemaan mulla suosikeissa, joten laitoin sen linkin. Sieltä todella löytyy sitä luonnon kauneutta ehdottomasti käymisen arvoinen paikka!

    Äänestä

Itse noilla samoilla kriteereillä matkaa hain. Marraskuussa on lähtö Krabille, Ao Nangiin. Toivottavasti vastaa odotusta ja toiveita... Serkkuni ainakin kehui paikkaa (on käynyt suunnilleen joka Thaimaan kolkassa...)

Äänestä

Hua Hinin lähettyvillä on monia hotelleja paratiisirannoilla ja niistä Hua Hiniin kuitenkin noin puolen tunnin matka. Cha Am:in lähettyvillä myös.

Ja kuvittelisin, että Phuketin tienoilla on myös niitä vähän hiljaisimpia rantoja, joissa on hotelleja.

Jos haluat todella rauhaa, niin toi Dolphin Bay (jonka joku viestissään mainitsi)ei ole hassumpi vaihtoehto. Olen ollut siellä kaksi viikkoa ja kun käytiin pari kertaa Hua Hinissä, niin ahdisti se väenpaljous, oli aivan ihanaan palata hotellille takaisin. Ja vinkkinä, että kun ottaa reittilennon Hki-Bangkok-Hki ja varaa tuolta hotellista huoneiston, niin tulevat hakemaan teidät lentokentältä saakka (maksoi puoli vuotta sitten n. 50 e (=260 km matka) koko minibussi, eli väkeä mahtuu siihen enemmänkin. Eli tule kova hinta per nenä. Tällä tavalla saat paljon halvemmalla matkan ja ihanaan paikkaan. dolpin bay hotellissa kolmen mh:n huoneistot ovat muuten yli 100 neliön suurisia, arvioisin noin 120 neliötä. Jokaisessa mh:ssa oma suihku ja wc, sekä mikä mukavinta yhtä taloa kohden on oma uima-allas poreallas (talossa on 2 tuollaista 3 mh:n huoneistoa, joten allas ei ole ihan "oma"). Mutta jos lähtee vaikka koko suku, niin kannattaa varata koko talo, niin saa olla ihan omassa rauhassa koko porukka. Tällaista suunnittelen...

Rannalla kulkee muutama ihminen ristiin rastiin ei muita...

Niin ja Cha Am:in lähettyvillä on todellinen shoppailijan paratiisi factory outlet alue, josta tulevat kuulemma hakemaan vaikka, jos ette muuten sinne pääse. Niillä on omat nettisivut.

Äänestä

...että Ko Samui vois täyttää nuo kriteerit. Aika turistihelvettihän sekin on, mutta esim. Phukettiin tai Pattayaan verrattuna ihan mukava paikka. Krabin alueelta löytyy varmaan toiveesi täyttäviä paikkoja myös.

Hauskaa matkaa!:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


thaimaaseen mieleni tekevi kirjoitti:

Eli minne päin Thaimaata voisi matkustaa jos haluaa kaikkia näitä

- luonnon kauneutta (ei siis suurkaupunkiin)
- puhdasta merivettä ja rantoja
- Kuitenkin mahdollisuus päästä shoppailemaan helposti ja teettää vaikka puku räätärillä (paljonko muuten maksaa puvun teettäminen???)

Eli ei siis liian vilkasta paikkaa, mutta ei liian rauhallistakaan vaan myös shoppailumahdollisuudet pitää olla.

Olisiko Phuket tai Khao Lak hyvä paikka tähän....entä muut kohteet.

Kiitos vastauksista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu