Kuinka moni teistä joilla on ADHD on käynyt kilpirauhastutkimuksissa?
Kilpirauhasen liikatoiminta nimittäin aiheuttaa ADHD:n kaltaisia oireita.
Lisää juttua aiheesta:
http://www.sciencedaily.com/releases/1997/03/970312165726.htm
http://www.emedicine.com/ped/topic899.htm
ADHD ja kilpirauhasen liikatoiminta
8
5427
Vastaukset
- ADD
Minulla on tutkittu peräti kolme kertaa kilpirauhasen toimintaa, mutta ei ADHD-oireyhtymän yhteydessä vaan muiden sairauksien. On haluttu saada selkoa, onko kilpirauhastoiminnassani jotakin poikkeavaa, mutta aina tulokset ovat osoittaneet, että täysin normaali olen siltä osin (tutkimukset tehty v.1983, 1999 ja 2003). Ja ADHD-diagnoosin olen saanut v.2000.
- Lucija
Miulta on tutkittu kilpirauhashormoonit ylivilkkauden vuoksi ja normaalit olivat.
Seuraavaksi epäiltiin maniaa ja kun itse otin puheeksi adhd:n mahdollisuuden,koska oireetkin ovat seuranneet läpi elämän,lääkäri tokaisi,että "mistä sä nyt sen olisit saanut..."
Ikään kuin kyseessä olisi joku flunssan tapainen tartunta... - kelloton
Aiheuttaa samankaltaisia oireita ja paljon muutakin.
Mutta samalla paljon vähemmän :D
Hyvä siellä on silti käydä, labraan vaan antamaan pari desiä verta. - Tuplahulina
Mulla on molemmat :-( Ihan tutkittu ja diagnosoitu. Adhd:n kanssa olen yleensä sinut, mutta toi kilpirauhanen voisi nyt rauhoittua.
Hei tuplahulina ja tuo nimimerkki on kyllä loistava😄.
Mulla on ADHD diagnosoitu ja nyt elämän kriisitilanteessa verikokeissa todettu kilpirauhasarvot rajojen ylittäväksi ja arvot seilaa siinä rajoilla. Mulla oli Voxra lääkitys ADHD oireisiin, joka käskettiin nyt lopettaa. Koska pojalla myös ADHD ja hänellä lääkkeenä ollut Concerta aiheutti apatiaa, niin sain valita itselleni toisen lääkityksen (Voxra)
Kiinnostaisi tietää onko tämmöisiä tuplahulinoita muitakin, ja onko löytynyt sopivaa lääkitystä😊- Anonyymi
Onko sulla Adhd lääkitys ja jos on onko haitat suuremmat kuin hyödyt. Onko Hb , ferritiini , D B12 tutkittu ja jos on niin ethän usko lääkäriä.
- Anonyymi
laastiukko kirjoitti:
Hei tuplahulina ja tuo nimimerkki on kyllä loistava😄.
Mulla on ADHD diagnosoitu ja nyt elämän kriisitilanteessa verikokeissa todettu kilpirauhasarvot rajojen ylittäväksi ja arvot seilaa siinä rajoilla. Mulla oli Voxra lääkitys ADHD oireisiin, joka käskettiin nyt lopettaa. Koska pojalla myös ADHD ja hänellä lääkkeenä ollut Concerta aiheutti apatiaa, niin sain valita itselleni toisen lääkityksen (Voxra)
Kiinnostaisi tietää onko tämmöisiä tuplahulinoita muitakin, ja onko löytynyt sopivaa lääkitystä😊Laastiukko sinun ADHd aiheutti kilpirauhas, jos saat siihen lääkityksen kuntoon, Älä pilaa pojan elämää Voxralla. Mene labraan HB , ferritiini, D, B12 ja laita kuntoon. Ja kerron näistä löytyi lääkitys.
- Anonyymi
ADHD tutkimukset tulossa ku saan potilashistorian. Hypotyreoosi tosin, hoidossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.677916Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m815997Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,765482Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot655387Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1094667Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1162408Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41291Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61267Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa421109Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471062