Kääpiöaffen

Mneijonen

Mun akva on 96l ja vesiarvot on vakiintuneet näihin arvoihin:
nh3 0
no2 0
no3 12,5-25
gh 7
kh 5
ph 7,0

Uskaltaisikohan sitä kokeilla kääpiökirjoaffenlajia mikä sopii kyseisiin arvoihin? Muu kalasto 10 rubiinitetraa, 6 täplämonnista ja partamonni.

5

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Rubiinitetroille tarttis noi vesi arvot olla .. pH 6,0–7,5, mieluiten noin 6,5. Lämpötila 24–28 °C, pehmeä vesi. No, tuota lämpötilaa et kertonutkaan mutta muut arvot näyttäis olevan OK, kovuuskin.

      Partikselle voisit miettiä muutaman vuoden päästä uutta kotia sillä siitä kasvanee ainakin kymmen senttinen ja tuohon akvaan se on jo silloin liian suuri (ok. satalitranen minimi mutta mietippä asiaa mitta nauhan kanssa).

      Täplämonnisen ihanne lämpötila taasen on alle 24 muuten se kyllä alkaa paistumaan akvassa ja ei elä onnellista elämää vaikkei sitä mitenkään osaisi näyttääkään.

      Ahvenesta .. http://www.faunatar.fi/fin/index.php?page_id=244

      Tuohon 25...27 kategoriaan menee aikas monta kääpiöaffenlajia joten kait olis parasta jos hieman itse tutustuisi lajistoon ennen kuin uskallan suositella sulle mitään... ;)

      • Mneijonen

        Helteillä noussut 27 asteeseen vaikka varjossa onkin, muulloin 25 astetta. Nyt ilman lämppärii on pysyny 25 asteessa sisälämpötilan mukaan.


      • Mneijonen

        Joo se ois sitten se keltakääpiöahven tai pariskunta. Ja mitäköhän sitä muuta niistä pitäs tietää?


      • Mneijonen
        Mneijonen kirjoitti:

        Helteillä noussut 27 asteeseen vaikka varjossa onkin, muulloin 25 astetta. Nyt ilman lämppärii on pysyny 25 asteessa sisälämpötilan mukaan.

        Markku Varjon kirjan mukaan menis täplämonnisetkin 25 asteiseen, enhän olis muuten niitä hankkiinutkaan...


    • Mneijonen

      Käyn ens viikolla kattomassa käytettyä 190l akvaa... mitäköhän siitä kannattaisi tarjota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      11
      2744
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      109
      2570
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      178
      2432
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      157
      2070
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1654
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1109
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      84
      858
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      787
    9. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      732
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      151
      713
    Aihe