Kääpiöaffen

Mneijonen

Mun akva on 96l ja vesiarvot on vakiintuneet näihin arvoihin:
nh3 0
no2 0
no3 12,5-25
gh 7
kh 5
ph 7,0

Uskaltaisikohan sitä kokeilla kääpiökirjoaffenlajia mikä sopii kyseisiin arvoihin? Muu kalasto 10 rubiinitetraa, 6 täplämonnista ja partamonni.

5

485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Rubiinitetroille tarttis noi vesi arvot olla .. pH 6,0–7,5, mieluiten noin 6,5. Lämpötila 24–28 °C, pehmeä vesi. No, tuota lämpötilaa et kertonutkaan mutta muut arvot näyttäis olevan OK, kovuuskin.

      Partikselle voisit miettiä muutaman vuoden päästä uutta kotia sillä siitä kasvanee ainakin kymmen senttinen ja tuohon akvaan se on jo silloin liian suuri (ok. satalitranen minimi mutta mietippä asiaa mitta nauhan kanssa).

      Täplämonnisen ihanne lämpötila taasen on alle 24 muuten se kyllä alkaa paistumaan akvassa ja ei elä onnellista elämää vaikkei sitä mitenkään osaisi näyttääkään.

      Ahvenesta .. http://www.faunatar.fi/fin/index.php?page_id=244

      Tuohon 25...27 kategoriaan menee aikas monta kääpiöaffenlajia joten kait olis parasta jos hieman itse tutustuisi lajistoon ennen kuin uskallan suositella sulle mitään... ;)

      • Mneijonen

        Helteillä noussut 27 asteeseen vaikka varjossa onkin, muulloin 25 astetta. Nyt ilman lämppärii on pysyny 25 asteessa sisälämpötilan mukaan.


      • Mneijonen

        Joo se ois sitten se keltakääpiöahven tai pariskunta. Ja mitäköhän sitä muuta niistä pitäs tietää?


      • Mneijonen
        Mneijonen kirjoitti:

        Helteillä noussut 27 asteeseen vaikka varjossa onkin, muulloin 25 astetta. Nyt ilman lämppärii on pysyny 25 asteessa sisälämpötilan mukaan.

        Markku Varjon kirjan mukaan menis täplämonnisetkin 25 asteiseen, enhän olis muuten niitä hankkiinutkaan...


    • Mneijonen

      Käyn ens viikolla kattomassa käytettyä 190l akvaa... mitäköhän siitä kannattaisi tarjota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      281
      10361
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      245
      6016
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5444
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      110
      5102
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3335
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      9
      2724
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2642
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      20
      2489
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2334
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      382
      2237
    Aihe