Ihmetyttäää

Kuinka ne armeijan ööö ne kersantit sun muut tyypit, oppii tuntemaan niitten alokkaitten nimet.. tai sillain? :D Tai muistaa että kuka on kukin? :D
2608
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ku alokkaat huutaa omaa nimeään kokoajan siellä ni pakostikkin jää mielee. Alikessut varmasti saa huutia jos ei opi alokkaidensa nimiä tarpeeks pitkällä aikavälillä.

Äänestä

Kuule, se on hyvä juttu jos johtajat ei muista sinua nimeltä - se on merkki siitä että olet hoitanut pestisi hyvin.

Jos johtaja oppii nimesi jo ensimmäisellä viikolla, niin voit sanoa hyvästit mukavalle armeija-ajalle.

Omasta armeija-ajastani muistan että alokkailla oli nimilaput, mutta siitä huolimatta johtajat erottelivat tyypit toisistaan ulkoisten tekijöiden mukaan. Käytävällä puhuttiin tyyliin:
"Alokas Te!... Ette te myyrän näköinen, vaan tuo teidän takananne oleva mulkosilmäinen kyhmyselkä. Tulkaapa tänne. Hopi-hopi!"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


öhöhö. kirjoitti:

Kuinka ne armeijan ööö ne kersantit sun muut tyypit, oppii tuntemaan niitten alokkaitten nimet.. tai sillain? :D Tai muistaa että kuka on kukin? :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu