Vilpittömät onnentoivotukset Toyotalle! olit luotettavuus tilaston kärkipeli Ave vielä pärjäsi EuroNCAP törmäystestissä loistavasti mutta siltikään ei Toyota taida pihaani ilmestyä vaan jatkan Opelilla ajoa edelleen välillä remonttia tehden.
Onnea Toyota!
Vectra B
101945
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mitä pahaa siinä on jos auto välillä täytyy korjata.
Pysyy ainakin käden taidot vielä tallella.
Joka äijällä on talli/komero täynnä helvetin kalliita työkaluja joita ei voi oikeestaan käyttää mihinkään muuhun kuin auton korjaamiseen. Tosin nuo autot nykyisin on sellasii että täytyy olla compuutteri tallissa että jotain sais laitettuu, mutta ohjelmat puuttuu.
Ennenvanhaan vaihdttiin moottorikin autoon yhdessä päivässä joku korjauskirja apuna, mutta kuinkas tänään on? Öljyjä ei saa enää itse vaihtaa kun takuu raukee. Meistä on tullu aika saamattomia yksilöitä kun rupeaa oikein ajattelemaan.
No sitä pahaa, että vain harvoja auton rassaaminen kiinnostaa ja on erittäin hankala rassata autoa jossain taloyhtiön parkkipaikalla. Lisäksi autojen viat aiheuttavat helposti todella kalliita korjauksia, joten tuskimpa kukaan toivoo lisää rahan menoa jo muutenkin kalliiseen autoiluun. Lisäksi moni vikapesän omistaja ei laske ollenkaan omalle ajalleen hintaa, eli monelle se merkkikorjaamo sijaitsee kymmenien kilometrien päässä, joten jo pelkästään korjaamolla käynti saattaa viedä 1-2 tuntia ja tuohon harvalla työssä käyvällä on mahdollisuutta työaikana. Lisäksi se auto pitää vielä hakea korjaamolta ja harva korjaamo tarjoaa autoa käyttöön korjauksen ajaksi.
Lisäksi auto on vain käyttöesine, kuten mikroaaltouuni, joten ainakaan minä en jaksa vehdata auton vikojen kanssa ja pelätä, että jättääkö välille vai ei.
...tila-auto Peugeot 807 joka sai ensimmäisenä tila-autona viisi tähteä EuroNCAPin testissä.
Peugeot myös kestää. Kahdella työkaverilla on semmoiset; 406 ja 307. Kummassakaan ei ole suuria murheita ilmennyt ja aionkin vaihtaa Focukseni tulevaan 407:kaan.
Eli jos ei Toyota kiinnosta ja Opelin korjaus turhauttaa kannattaa harkita myös Peugeotia.
Mutta onnea myös Toyotalle!
Vai luotettava ranskalainen, katsopa viimeaikaisia vikatilastoja...
Uusimmassa TM:ssä 307:n 60tkmn kestotesti. Yksi anturi vaihdettiin ja testin lopussa joku vakaajatanko oli hieman löysä.
307 oli parempi kuin Focus, Corolla ja Almera kestotestissä...
Ja TL:n vastaavassa testissä todettiin ko. auton olevan täysi susi. Eli tästä voidaan päätellä joka toisen pösön olevan vikapesäke? Oheinen tilastokaan ei hyvältä vaikuta:
http://www.weltzeituhr.com/reise/adac-pannenstatist.shtml
...mutta et osaa laskeakaan.
Siellä ei ole yhtään 307:kaa missään noissa tilastoissa.
1 306 = 307
Tiedoksi että 306 on suunniteltu ennen vuotta 1992.
Voi teitä finninaamat. Heti kun teillä on omaa kokemusta eri autoista, niin hillukaa sitten kommentoimassa. Niille tilastoille on ihan yks sama. Minulla on ollut kaksi Renaultia, kaksi Volvoa, Honda ja Ford. Vain Volvo on omistamistani käynyt muussa kuin määräaikaishuollossa. Kyllä ne näyttää kaikki autot olevan hyviä, ainakin uutena. Vai sepä voikin olla jo toinen juttu kun pitää ajaa samanikäisellä kuin itse on...
Markkinoilla ei ole yhtään ! autoa, joka voisi kehua täydellisellä tai edes sitä hipovalla kestävyydellä. Uusi 6 on lähes susi, vaikka on japski. Korjaamokutsuja on lähetelty ties mistä syystä, itsellä oli uusi 323, parivuotiaana siitä oli vikojen vuoksi luovuttava, aj. 65tkm. Nyt 1 1/2 Astralla 48 tkm ilman vikoja. Focuksessa on ollut mitä kummallisempia ongelmia; mm. itsekseen ajossa aukeavat ovet, jäätyvät lukot, lämmityslaite, kattoverhoilun tipahtelut..
Viimeksi kestotestattu Corolla; mm. joustintuki vaihdettiin, käynnistysongelmia jne. Avensis oli vielä huonompi. 307 oli erityisen huono ed. kestotestissä, jo muist. kolmas pvä ja korjaamolle etupään takia. Se oli kamalaa luettavaa se, autoa ei mm. saa tankata täyteen tai se jättää tielle.
Että näin ulkomuistista muutamia poimintoja; luotettavuus ei ole tänä päivänä yhdenkään kansanauton valintaperuste vaan kokonaisuus, joita niitäkään on tavan jannun vaikea mitata; kuten talviominaisuudet; t: Katsokaapa talvitestiä ja uuden Corollan loistokkuutta!!!
Ööh, MAzda6 lähes susi? Ei sitten pienintäkään huomauttamista ole ollut ensimmäisen 50 000 tkm aikana, ei edes siitä lämppäristä...mutta vielä siihen tietenkin ehtii vikojakin tulla.