Hei!
Olen raskausviikolla 13 1.. Nyt on parin päivän ajan ollut jännää menkkamaista juilimista alavatsalla.. Onko tämä kohdun kasvua?? Tuntuuko se tälläisenä kipuna, mitään vuotoa ei ole tullut.
Viime viikon ultrassa kaikki oli vauvalla hyvin!
Kertokaa omia kokemuksia, pitääkö ottaa jo yhteyttä neuvolaan!?
Olen raskausviikolla 13 1.. Nyt on parin päivän ajan ollut jännää menkkamaista juilimista alavatsalla.. Onko tämä kohdun kasvua?? Tuntuuko se tälläisenä kipuna, mitään vuotoa ei ole tullut.
Viime viikon ultrassa kaikki oli vauvalla hyvin!
Kertokaa omia kokemuksia, pitääkö ottaa jo yhteyttä neuvolaan!?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Soita neuvolaan VARMUUDEN VUOKSI!!Sinnehän voi ja täytyy soittaa heti jos alkaa jokin asia mietityttää/häiritä/pelottaa. MUTTA minulla on myös aivan samanlaisia "mankkamaisia" tuntemuksia ja kipuja vatsassa ja kaikki ollut tähän saakka hyvin.Rv 12 6.
ei mankkamaisia vaan menkkamaisia :D
Kantsii soittaa ehottomasti.
Muistelin että minulla oli noilla viikoilla aika pahojakin kipuja. Luulin että menee kesken kun tuli ihan hirveä kipu ja kesti pari tuntia, mutta meni ohi ja kaikki ok. En kyllä yhtään tiedä mitä ne oli, mutta ei ollut mitään nipistelyä vaan ihan kovaa vihlomista ja ei pystynyt liikkumaan. (arvaa vaan soitinko neuvolaan.. no en.. vaikka olis ollut todellakin syytä)
Moi.
Juuri lääkäriltä tulen, luulin jo että keskenmeno tuli, koska vatsaan sattui (menkkamaiset kivut) ja verta vuoti myös. No sikiö vielä toistaiseksi elossa, nyt vaan odotellaan jaksaako pikkuinen taistella. Hirveää tämä odottelu. Mutta kannattaa siis soittaa neuvolaan tms. pelkästään jo siksi, että huomaan ainakin itsestäni, että voin paljon huonommin, jos kokoajan murehdin. Tsemppiä!
kipu pitkään,vai onko ne hetkittäisiä? Sellaisia pistoksia ja pientä kipua tulee esim.nopeasti ylösnoustessa,tai jos lähtee kävelemäään nopeasti. Oma lääkärini sanoi että hetkelliset kivut ei ole vakavia,mutta jos ne jatkuvat pitkään saattaa jokin olla vialla.
Jos asia sinua huolettaa, soita ihmeessä neuvolaan, mutta yleensä nuo kohdun kasvukivut ovat juuri tuollaisia. Ja minulla ainakin välillä oli koviakin kipuja varsinkin jos liikahti jotenkin huonosti tai nousi nopeasti seisomaan, tuntui välillä siltä että joku paikka lähtee irti ja justiinsa. Ja nuo kivut mahdollisesti jatkuu jonkin asteisena koko raskauden ajan. Huolestua tosissaan kannattaa jos kivut ovat todella kovia ja supistusmaisia ja jos verta vuotaa. Muuten todennäköisesti kaikki ok.